Kuşaklar ve uşaklar

Kişiler arası iletişimde, yaş farkı ve iletişimsizlik söz konusu olduğunda, karşılıklı anlaşmalarda sağduyu, hoşgörü, empati, sevgi ve saygıya önem vermek gerekir. Bunların gerçekleşmemesi durumunda “kuşak farkı” denilen bir terim ortaya çıkar ve bu da “kuşak çatışması”na sebep olur. Önemli olaylar, toplumsal eğilimler ve farklı kültürler ile şekillenen çalışma tarzları, bazı kuşak farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Her neslin (kuşağın) karakteristik özellikleri,  değer yargıları ve tutumları,  güçlü ve zayıf yönleri vardır.

Arapların “etfal”, Çingenelerin “şopar”, Trakyalıların “kızan”, Karadenizlilerin “uşak” dediği çocuk ve gençler, hiç şüphesiz ülkemizin geleceğinde rol oynayacak değerli evlatlarımızdır. Nitekim, CHP’nin gerçekleştirdiği son kurultayda, 2023 seçimlerinde ilk kez oy kullanacak olan Z Kuşağı’na ayrı bir önem verdiği gözlenmiştir. O halde, son zamanlarda gündemden düşmeyen bu kuşakların özellikleri nedir? Nasıl sınıflandırılmıştır? Kısaca tanımlayalım ve özellikle Z Kuşağı için ayrı bir parantez açalım;

* 1925 – 1945 arası doğanlar; Sessiz Kuşak; Zor yaşam kuralları altında çalışanların, emeklilerin arttığı, sessiz, sakin bir hayatın yaşandığı kuşaktır. O yıllardaki nüfusun % 5’i sessiz kuşağı temsil eder.

* 1946 – 1964 arası doğanlar; Patlama Kuşağı; Baby Boom / II. Dünya Savaşı sonrası, dünyada doğan 1 milyar bebekten dolayı “soğuk savaş bebekleri” adını alan dönemdir. Bu nesil, “kuralcı” kabul edilir. Çalışkan ve idealist bir nesildir. Nüfusun % 19-21’i bu kuşaktandır.

* 1965 – 1979 arası doğanlar; X Kuşağı; Çocukların geçiş dönemi olarak adlandırılır (ara kuşak). Toplumcu, idealist, kendi sorunlarını kendilerinin yönettiği, bağımsız bir nesildir. Paraya odaklı yaşam için çalışan nesildir. Cinsiyet eşitliğine önem veren bu neslin, nüfusa göre oranı % 22’nin biraz üzerindedir.

* 1980 – 1999 arası doğanlar; Y Kuşağı; PC ve GSM teknolojilerinin doğduğu, küreselleşmeye başlayan çocukların dönemidir. “Milenyum Kuşağı” olarak da adlandırılır. Narsist ve bireyci girişimcilerdir. Özgür olmak, iş değiştirmek gibi düşünceleri, yetenekli olmalarından kaynaklanır. Nüfusa oranı % 35’dir.

* 2000 – 2020 arası doğanlar; Z Kuşağı; Bazı kaynaklar, 1996 yılı ve sonrasını, bazıları ise, 2000 yılı ve sonrasında doğanları tanımlamaktadır. 7x24 teknolojiyle yaşayan, markaya düşkün olan, obeziteye meyilli bir beslenme alışkanlığı edinen ve internet üzerinden alışveriş yapan, özgürlüğüne düşkün, sosyal bilince sahip, özgüvenleri yüksek, paraya ve kariyere hızlı yükselmek isteyen, hızlı düşünen kuşaktır. Z kuşağının % 47’si, kendisini yalnız ve dışlanmış hissederek, ebeveynlerinin yoğun iş temposu nedeniyle, kendileriyle sosyal bir bağ kuramadıklarını dile getirirler.  % 27’si ise, diğer insanlar tarafından anlaşılmadıklarını hissederler. Ülkemizde, “dindar nesil” yetiştirilmesi kuramını fazlaca önemsemeyen, az da olsa deist yaklaşımlara yönelen, çoğunluğunun, ülkesinden çok özgür ve varlıklı yaşamak için yurt dışını tercih eden, yasaklara tepkili bir kuşaktır. Z kuşağı; çevre, insan, kadın ve hayvan haklarına oldukça duyarlıdır. “Milenyum, internet, Google kuşağı, com kuşağı” olarak da adlandırılır. Nüfusa oranı % 17-20’dir.

* 2021 ve sonrası doğanlar; ALFA Kuşağı; Bazı kaynaklarda; 2010 yılı, bazılarında ise; 2013 yılı sonrasında doğanları tanımlayan kuşaktır. Bilgiye erişmede daha hızlı hareket ettiklerinden dolayı daha şanslı bir kuşaktır ancak, teknolojiye bağımlı olmaları, yüz yüze iletişimde daha zayıf bir konumda olmaları nedeniyle, az konuşan bir nesil oluşacaktır. Uzun eğitim süreci yaşayacakları düşünülerek, iş yaşamına daha geç katılacaklardır. Kişisel sosyalleşmede sıkıntı yaşayacaklardır. Çabuk sıkılan, ekran bağımlılığı, insana bağımlı olmasından daha fazla olan nesildir. Online eğitim modellerine hakim olacaklarından dolayı, hızlı girişimci olma özelliği yüksek görünüyor. Kendisine bir bisiklet hediye edilmesinden bile mutlu olmayacakları, spor ve oyunları dijital ortamda geliştirecekleri aşikardır. Dikkat dağınıklığı yaşayabileceklerdir ancak, birçok yeni teknolojiyi daha hızlı keşfedebileceklerdir. Robot teknolojisi ile hayatlarını daha fazla kolaylaştıracaklardır!

***

ABD Başkanı Trump’un seçim mitingini trolleyen, YKS ötelemesine tepki gösteren, internet kısıtlamasıyla ilgili yapılacak düzenlemeler dile getirildiğinde meydan okuyan, Cumhurbaşkanının sosyal medya toplantısında “oy moy yok” protestosu nedeniyle, canlı yayının yorumlara kapatılmasına neden olan, 2023 seçimlerinde yaklaşık 7 milyon seçmen adayı olarak oy kullanacak olan bu kuşak, karakteristik özellikleriyle halkı şaşırtmaya devam ediyor.

Bakalım, gelecekte ülkeyi demokrasiye ve barışa yönlendirecek o uşaklar mıdır yoksa bir bilinmeze sürükleyebilecek o kuşaklar mıdır? Yaşayıp göreceğiz.      

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Önder Güney - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Dim TV'de ne izlemek istersiniz?