Vergi hatasının veya hatalarının düzeltilebilme imkânı var mı?

Vergi Usul Kanunu’nda(VUK) vergi hatası veya hataları, “vergiye ilişkin hesaplarda veya vergilendirmede yapılan hatalar yüzünden, haksız yere fazla ve...

Vergi Usul Kanunu’nda(VUK) vergi hatası veya hataları, “vergiye ilişkin hesaplarda veya vergilendirmede yapılan hatalar yüzünden, haksız yere fazla veya eksik vergi istenmesi veya alınmasıdır” şeklinde, vergi hatasının veya hatalarının düzeltilmesi ise “yargı yoluna gidilmeksizin vergi hatalarının mükelleflerin başvurusu üzerine veya kendiliğinden vergi dairesi tarafından idari bir şekilde düzeltilmesi” şeklinde tanımlanmaktadır.

VUK’nda vergi hataları ise, 1- Hesap hataları, 2-Vergilendirme hataları, şeklinde sınıflandırılmaktadır.

Hesap hataları, vergi miktarına ilişkin maddi hatalar olarak belirtilmektedir.  Hesap hataları ise matrah hataları, vergi miktarındaki hatalar ve mükerrer vergilendirme hataları olarak üç şekilde uygulamada karşımıza çıkmaktadır. 

Matrah hataları, vergi matrahının olduğundan az veya fazla yani yanlış hesaplanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Vergi matrahının yanlış olarak hesaplanması ise  ödenecek vergi tutarını değiştirecektir. Vergi miktarındaki hatalar ise  vergi oranlarının, tarifelerin veya vergi ile ilgili düzenlemelerin yanlış uygulanmasından kaynaklanan hatalardır. Mükerrer vergilendirme hataları da aynı vergi kanunu uygulanarak (örneğin Kurumlar Vergisi Kanunu), aynı vergilendirme döneminde aynı matrahlar üzerinden vergi idaresi tarafından birden fazla vergi istenmesi veya alınması sonucunda ortaya çıkan hatalardır. Hesap hataları nedeniyle mükellefler olduğundan daha az veya fazla vergi ödemekle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu nedenle bu hataların düzeltilmesi özellikle vergi mükelleflerin lehine olacaktır.

Vergilendirme hataları ise özellikle vergi mükellefiyetine ilişkin olan tespit ve değerlendirmede yapılan hatalar olarak belirtilmekte ve bu hatalar; mükellefin şahsında hata, mükellefiyette hata,  mevzuda veya verginin konusunda hata, vergilendirme ve muafiyet döneminde hata, şeklinde uygulamada karşımıza çıkmaktadır.

Mükellefin şahsında hata, bir verginin asıl borçlusu yerine başka bir kişiden istenmesi veya alınması, şeklinde ortaya çıkmaktadır. Özelikle bu tür hatalar mükelleflerin isim benzerliği nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Mükellefiyette hata ise açık olarak vergiye tabi olmayan veya vergiden muaf bulunan bir kimseden verginin istenmesi veya alınması, mevzuda veya verginin konusunda  hata, açık olarak vergi mevzuuna girmeyen veya vergiden müstesna bulunan gelir, servet, madde, kıymet, evrak ve işlemler üzerinden verginin istenmesi veya alınması, şeklinde ortaya çıkmaktadır. Vergilendirme veya muafiyet döneminde hata da, aranan verginin ilgili bulunduğu vergilendirme döneminin yanlış gösterilmiş veya süre itibariyle eksik veya fazla hesaplanmış olması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Vergi hataları düzeltilebilir mi?

Hesap veya vergilendirme hatası/hataları şeklinde ortaya çıkan vergi hatalarının düzeltilmesi imkânı tabi ki  bulunmaktadır. Bu düzeltme işlemine ise vergi dairesi müdürü karar vermektedir.  Vergi hatalarının düzeltilmesi işlemi ise iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan biri re’sen düzeltmedir. Re’sen düzeltme, idarece tereddüde imkân vermeyecek derecede açık olan hatalar vergi dairesince vergi dairesi müdürünün kararıyla düzeltilebilmektedir. Bu düzeltme ise zaman zaman mükelleflerin lehine veya aleyhine de olabilmektedir. Diğer düzeltme işlemi ise mükelleflerin talebi üzerine yapılan düzeltmedir. Mükellefler, vergilendirme işlemlerindeki hataların düzeltilmesini vergi dairesinden yazılı bir şekilde talep edebilmektedirler. Söz konusu talebin vergi dairesince uygun bulunması halinde düzeltme işlemi yapılabilmektedir. Talep uygun görülmez ise bu durum mükelleflere bir yazı ile bildirilmektedir.

Mükelleflerin lehine yapılan düzeltmelerde,  düzeltme fişinin kendilerine tebliğ edildiği tarihten itibaren 1 yıl içinde nakden iade veya mahsup talebi için vergi dairesine müracaat etmeleri şarttır. Çünkü, mükellefler vergi dairesine bu alacakları için bahsedilen sürede müracaat etmedikleri takdirde, alacak hakları ortadan kalkmaktadır.

Mükelleflerin aleyhine yapılmış düzeltme işlemlerinde ise ilave verginin ve/veya cezanın mükellefe tebliği zorunludur. Kendi aleyhlerine düzeltme yapılan mükellefler ise düzeltmeye karşı vergi dairesinin bulunduğu vergi mahkemesinde dava açma haklarına sahiptirler. Vergi mahkemesinde dava açma süresi ise 30 gündür. Bu süre içinde başvuru yapmayan mükellefler haklarından vazgeçmiş sayılırlar.

 

Düzeltme işleminde zaman aşımı var mı?

 

Vergi hatalarının düzeltilmesinde zamanaşımı süresi kural olarak vergiyi doğuran olayın doğduğu takvim yılını izleyen yılın başından başlamak üzere 5 yıldır. Yani, mükellefler düzeltme talebini içeren dilekçelerini, vergi alacağının doğduğu takvim yılını takip eden yılın başından başlayarak 5 yıl içinde vermeleri gerekmektedir. Aksi takdirde bu sürenin geçmesinin ardından vergi dairesine başvurularak, mükellefler tarafından hataların düzeltilmesi talep edilememektedir.

 

Unutmayın! Hata yapmak, hile yapmaktan çok daha onurluca bir eylemdir.  Hatanın en büyüğü ise hatalı olduğunu bilip de onu düzeltmenin çaresine başvurmamaktır. Önemli olan hatalarımızı tekrar etmemek ve onlardan ders çıkarmaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Dim TV'de ne izlemek istersiniz?