Günümüzde çalışan sorunları

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı kutlanırken günümüzde çalışanların sorunlarının olmamasını ve refah içinde hayat sürmelerini arzu etmekten başka elden bir şey gelmiyor.

Maalesef ki bu sorunlar, Koronavirus pandemisinin de etkisiyle bugün biraz daha derin bahsedilir hale geldi.

Sorunları kısaca ele almak gerekirse;

1)                      Gelir Düzeyi ve Gelir Vergisi Sorunu

Öncelikle, adaletsiz gelir dağılımının günümüzün en büyük sorunlarından olduğunu belirtmek gerek. Çalışanların, hayatının belli bir bölümünü işlerine adamalarına karşılık ücretler, genel itibariyle tatmin edici olamıyor. Asgari ücretin brüt 2943 TL olması ve son birkaç yıldır logaritmik bir yaşanmasına karşın, yeterliliği sorguya tabi kalıyor.

Ayrıca; mesleklerinde profesyonelleşmiş ve hali hazırda profesyonel meslek gruplarına (avukat, mühendis, hekim... vs.) tabi çalışanlar için de kademeli ve katlanmış asgari ücret uygulamasının hayata geçmesi elzem görünüyor.

Bir diğer sorun da gelir vergisi sorunudur. Özellikle yılın ikinci yarısında çalışanların gelir vergisine bağlı olarak net ücretlerinde ciddi düşüş gözlemlenmektedir ki bu çalışanlar için hayat kalitesini ve planlamasını etkileyen bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Bu noktada fikrimce, kanun koyucu tarafından bir düzenlemeye gidilmesi kaçınılmazdır.

2)                      Fazla Mesai Uygulamaları

4857 sayılı İş Kanunu’na göre haftalık 45 saatin üzerinde kalan çalışmalar ve genel tatillerde (resmî tatil, dini bayram… vs.) yapılan çalışmalar, fazla mesai olarak nitelenen ve ekstra ücret kapsamında yapılması gereken çalışmalardır.

Ancak, bu uygulamanın ne kadar yapıldığı hep tartışma konusu olmuştur. İşini kaybetme korkusu yaşayan çalışan, fazla mesaiyi sineye çekip çalışırken bunu işveren bir fırsat haline dönüştürmemelidir.

Fazla mesainin, sadece haftalık 45 saatlik bir kısıtla bahsedilmesi sığlığının dışına çıkıp gece mesailerinin ve bayanların (özellikle hamile bayanların) mesailerinin kural ve ücret dahilinde yapılması en büyük temennidir.

3)                      İş Sağlığı ve Güvenliği

Özellikle riskli işlerde bulunan çalışanlar için iş sağlığının ve güvenliğinin işverence sağlanması gerekliliğinin yanında çalışanların da “bana bir şey olmaz” mantığından uzaklaşarak çalışmalarını ifa etmelerinin gerekliliğini kimse yadsıyamaz.

Maden, inşaat… vb. işlerde çalışanlar için yaralanma ve ölüm haberleri almak yerine, her şeyin belirlenmiş kurallar dahilinde yapılması işverenin en ciddi ödevlerindendir. Çalışanlar bu kurallara uymak istemese bile işveren bunu sağlamakla yükümlüdür.

4)                      Alt İşverenlerde (Taşeron) Çalışanların Sosyal Hakları

4857 sayılı İş Kanunu’nun 2. Maddesi, asıl işveren ve alt işveren arasındaki ilişkiyi düzenlemektedir. Genel uygulama olarak da asıl işveren ile alt işverenin, çalışanın sosyal hakları açısından müteselsil sorumluluğu vardır. Ancak gözlemlenen odur ki, bu durumun ne alt işveren ne de çalışan tarafından farkındadır.

Söz konusu farkındalık eksikliğinin, alt işverene ve çalışana sosyal hak açısından olumsuz yansımaları olmaktadır. Örneğin, alt işverenin kıdem tazminatını tümüyle kendisinin yüklenmesi alt işveren açısından sorun olarak karşımıza çıkarken çalışan için de izin hakkının uygulanmasında eksiklik sorun olarak görünmektedir.

5)                      Sendikal Sorunlar

Bazı meslek gruplarının sendikal desteğe ve sendikalaşmaya ihtiyacı vardır. Çünkü çalışanların sosyal haklarını elde etmelerinin ve savunmalarının yolu bu olabilmektedir. İşverenin yönetim anlayışının olumsuzlaştığı noktalarda sendikaların devreye girmesi çalışan için güven kaynağıdır.

Maalesef ki ülkemizde; bazı sektör çalışanlarının sendikalarının olmaması, bazılarında ise sendikaların yetersizliği sorundur

6)                      İşverenlerin Hukuki Bilgi Yetersizliği

İşverenler, çalışanlarının sorunlarına daha çok muhasebe bacağı tarafından yaklaşmaktadırlar bu da memnuniyetsizlik ve kalitesizlik doğurmaktadır. Hukuki ve sosyal güvenlik bilgi eksiği ilk bakışta göze çarpmaktadır.

İşverenler bu konuda donatmalı ve/veya bir profesyonel yardımı almalıdırlar.

7)                      Sağlığın Korunması

Özellikle Koronavirus pandemisiyle birlikte hepimizin unuttuğu çalışan sağlığı bir kez daha akıllara geldi. “Evde Kal” tavsiyelerine uymak istediği halde uyamayan çalışanlar kendilerini yalnız hissettiler.

Sadece pandemi süresince olan bir sorundan bahsetmiyoruz, bazı sektörler var ki çalışanların sağlıkları tabiri uygunsa pamuk ipliğine bağlı. Bu noktalarda, kanun koyucu tarafından paternal bir bakış açısına ihtiyaç olduğu aşikardır.

 

Kısaca ve özetle; günümüzde çalışanlar hala saydığımız ve sayamadığımız birçok sorunla baş başadırlar. Kaliteli ve yeterli çalışma sağlanmasının yolu da çalışan memnuniyetinden geçmektedir. Gerek işverene gerek kanun koyucuya gerekse çalışana bu konuda büyük sorumluluk düşmektedir.

OK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Saçan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce tam kapanmaya gidilmeli mi?