Koranavirüs iş kazası mı? Meslek hastalığı mı?

Son günlerde yaşanan pandeminin ve süregelen iş hayatının ruhunun uyumsuzluk içinde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ülkemizdeki iş yaşamı daha çok dokunsallık dahilinde yürümekte ve vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu yapacağı işi/alacağı hizmeti yerinde yapmak/almak istemektedir. Dolayısıyla hem işverenler hem de çalışanlar için izolasyon imkanları kısıtlanabilmektedir.

Çalışan işini icra ederken, koronavirüs ( covid-19) ile temas eder ve hastalanırsa ne olur?

Bu sorunun cevabı; iş kazası ve/veya meslek hastalığı olarak değerlendirilmesi olacaktır.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda iş kazası; işyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ve/veya bedenen engelli hale getiren olay, meslek hastalığı ise mesleki risklere maruziyet sonucu ortaya çıkan hastalık olarak tanımlanmıştır.

Ayrıca, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortaları Kanunu’nun 13. ve 14. maddeleri ilgili tanımları;

“MADDE 13- İş kazası;

a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,

b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle veya görevi nedeniyle, sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş veya çalışma konusu nedeniyle işyeri dışında,

c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

d) Emziren kadın sigortalının, çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında,

meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özüre uğratan olaydır.

(…)

MADDE 14- Meslek hastalığı, sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal özürlülük halleridir.

(…)

Meslek hastalığı, işten ayrıldıktan sonra meydana çıkmış ve sigortalı olarak çalıştığı işten kaynaklanmış ise, sigortalının bu Kanunla sağlanan haklardan yararlanabilmesi için, eski işinden fiilen ayrılmasıyla hastalığın meydana çıkması arasında bu hastalık için Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikte belirtilen süreden daha uzun bir zamanın geçmemiş olması şarttır. Bu durumdaki kişiler, gerekli belgelerle Kuruma müracaat edebilirler. Herhangi bir meslek hastalığının klinik ve laboratuvar bulgularıyla belirlendiği ve meslek hastalığına yol açan etkenin işyerindeki inceleme sonunda tespit edildiği hallerde, meslek hastalıkları listesindeki yükümlülük süresi aşılmış olsa bile, söz konusu hastalık Kurumun veya ilgilinin başvurusu üzerine Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulunun onayı ile meslek hastalığı sayılabilir.

(…)”

şeklinde tanımlar ve açıklar.

Tanımlara bakıldığında; çalışan, işini icra ederken koronavirüse yakalanırsa, iş kazası çerçevesinde değerlendirilmesi daha olası görünmektedir.

Nitekim geçtiğimiz hafta içinde, büyük bir ilimizin sağlık müdürlüğü aracılığıyla hastanelere ve diğer ilgili birimlerine gönderilen bir talimatta, bu hususun iş kazası olarak değerlendirilmesi belirtilmiştir.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalınırsa bildirim süreleri dahilinde, bildirim sürelerine ve şekline dikkat ederek SGK’ya (Sosyal Güvenlik Kurumu) muhakkak bildirilmesi gerekmektedir.

İş kazası veya meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar nelerdir?

- Sigortalıya, geçici iş göremezlik süresince günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi.

- Sigortalıya sürekli iş göremezlik geliri bağlanması.

- İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının hak sahiplerine, gelir bağlanması.

- Gelir bağlanmış olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi.

- İş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölen sigortalı için cenaze ödeneği verilmesi.

SGK’ya yapılan bildirimlerin asılsız olduğu anlaşılırsa ne yapılır?

Bildirilen hususların gerçeğe uymadığı ve olayın iş kazası olmadığı anlaşılırsa, SGK tarafından bu olay için yersiz olarak yapılmış bulunan ödemeler, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren gerçeğe aykırı bildirimde bulunanlardan, 96. maddesi hükmüne göre tahsil edilir.

İşverene rücu var mı?

Yukarıda da belirtildiği üzere, bildirim sürelerine ve bildirim şekilde riayetsizlik işverene rücu doğurur. İşveren üzerine düşeni yapmakla mükelleftir.

Memurlar için iş kazası bildirimi yapılabilir mi?

5510 sayılı Kanuna göre memurların iş kazası ve bildirimi zorunlu değildir. Ancak, 6331 sayılıİş Sağlığıve Güvenliği Kanunu’na göre “kamu ve özel sektör iş yerleri ve işleri” için bildirim zorunlu olduğundan; memurların da iş kazası bildirimi zorunludur.

Çırak ve Stajyerler de 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre bu kapsamda mıdır?

Çırak ve stajyerler de bu Kanun kapsamındadır. Kazadan sonraki üç iş günü içinde bildirim zorunludur. Kazadan sonraki üç iş günü içinde bildirim zorunludur. Bildirim yapılmadığında idari para cezası vardır. 

İşverenler (Bağ-kurlular) için bildirim zorunluluğu var mıdır?

Bağ-Kur sigortalılarının iş kazası geçirmeleri hâlinde, bir ayı geçmemek şartıyla kendisi tarafından geçirdiği iş kazasına ilişkin rahatsızlığının bildirimine engel olmadığı günden sonraki üç iş günü içinde bildirimi zorunludur.

Bunların, bildirim yapmalarına engel durumlarını hekim raporu ile veya mücbir sebep olayını belgelemeleri şarttır. Bu kişilere, bildirim tarihine kadar geçen süre için yapılacak geçici iş göremezlik ödeneği ödenmez. Bildirim tarihinden sonraki sürelere ait geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Saçan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.



Anket Normalleşme süreci rehavete mi neden oldu?