Evde kal, nefes al!

Günler günleri kovalıyor zaman akıp geçiyor. Yorgunluk, telaş, belirsizlik, endişe, stres ve kaygı her geçen gün daha çok ele geçiriyor hepimizi.
Bir sonraki gün bir önceki günün neredeyse bire bir tekrarı. Günler aynı adeta…
Yoğun iş temposu, bitmeyen e-mailler, erişilmesi neredeyse imkansız olan hedefler, yetişilmesi gereken toplantılar, beş yıllık kariyer planları, tatil rezervasyonları, gelecek hakkındaki konuşmalar, hazırlanılan sınavlar ile geçen günler çoktan geride kaldı. Artık bunlardan daha önemli bir gündem var hepimizin hayatında: Pandemi kabul edilen yeni koronavirüs salgını.

Salgınla birlikte birçok şey değişti…
Konuştuklarımız, dikkate aldıklarımız, düşüncelerimiz, duygularımız, davranışlarımız değişti. Kısacası hayata baktığımız pencerelerimiz değişti son günlerde.
Yarınlarımızı planlamaktan vazgeçtik mesela. Anladık yarınımızı bilemediğimizi, sadece içinde bulunduğumuz ana sahip olduğumuzu. Bir diğer deyişle bir bütün olarak doya doya sadece bu anımızla var olduğumuzu keşfettik.
Ya da dış dünya belirsizken ve sosyal izolasyon ile kendimizi diğerlerinden soyutlamışken yapabileceğimiz en iyi şeyin odalar arası yolculuk yapmak olmadığını gördük. Kendi içimize yaptığımız yolculuğun duygularımızı, düşüncelerimizi, fiziksel deneyimlerimizi ve davranışlarımızı doğru şekilde anlamamıza imkan sağladığını fark ettik. İşte bu yüzden “Kimim ben?" ya da “Hayatta benim için en önemli olan ne?” gibi sorular yönelterek kendi içimize bakmayı denedi bu süreçte bazılarımız.

Hepimiz yaşamla yeni bir ilişki kurduk, kurmaya da devam ediyoruz bugünlerde. Bilinmezliğin içerisinde zamanın bize ne sunacağını öngöremeden geçiriyoruz günlerimizi. Elimizdeki tek gerçekse şimdiki anımızın ve içsel yolculuğumuzun sağlayacağı huzur.
“Peki, ama bu nasıl mümkün olacak?” diye düşünüyorsanız yorgunluğun, telaşın, belirsizliğin, endişenin, stresin ve kaygının hakim olduğu bugünlerde şimdiki ana ve kendinize odaklanmanıza fayda sağlayacak küçük bir egzersizi buraya not ediyorum. Özellikle olumsuz düşüncelerin zihninizi ele geçirdiğini ve kontrolü tekrar ele alamayacağınızı hissettiğiniz zamanlarda rahatlamanıza ve huzurlu hissetmenize imkan verecek harika bir nefes egzersizi uygulaması.
Nefes alıp vermek çoğu kez refleks olarak yaptığımız bir deneyim olduğundan sürece dair farkındalık azdır. Bu yüzden ilk dikkat edilmesi gereken nefes alıp vermeye odaklanarak anda kalmaktır. Bunun için de oturarak yapabileceğiniz bu alıştırmada önemli olan rahat edebileceğiniz oturma pozisyonunu seçmektir: Sandalyenizde dik bir pozisyonda oturun ve ayaklarınızı yere sağlam basın veya yerde ufak bir minderin üstünde yine dik pozisyonda oturun ve elleriniz dizlerinizin üzerinde olsun. Gözlerinizi ise egzersiz boyunca kapatın ya da bakışlarınızı önünüzdeki bir yere 45 derecelik açıyla odaklayın.
Daha sonra nazikçe dikkatinizi nefesinize yönlendirerek nefes alıp verişinizi takip etmeye başlayın. Ciğerlerinizi dolduran havayı, burun deliklerinizdeki ve boğazınızdaki nefesi hissedin. Nefesinizin derinliğine ve hızına odaklanın. Her nefes alıp verişinizde bedeninizde meydana gelen değişimleri fark edin.
Nefesinizi takip ederken zihniniz uzaklara dalıp gitmiş ya da olumsuz birçok düşünce beyninize hücum etmiş olabilir. Sorun değil. Kendi kendinize bunun çok normal olduğunu hatırlatın. “Bu sadece bir düşünce” deyip nazikçe dikkatinizi tekrar nefesinize verin. Dikkatiniz dağılmadan on nefes sayana kadar bu alıştırmaya devam edin. Dikkatiniz dağılırsa bunu fark edin. Saymanızı durdurun ve en baştan tekrar başlayın. Eğer odaklanmakta zorlanırsanız kendinize yardımcı olmak için her nefes alıp verişinizde ‘nefes alıyorum’ ve ‘nefes veriyorum’ cümlelerini tekrar edebilirsiniz.
İlk defa deneyenler bunun zor bir uygulama olduğunu düşünebilir ve vazgeçebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu yeni bir deneyimdir ve sabırla pratiklere devam edildiğinde rahatlama ve huzur beraberinde gelecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şeyma Mutlu Şekeroğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?