Hayat zaten durmuş, daha ne istiyorsunuz?

Yıllardır köşemizin ana konusu spor ve ağırlıklı olarak futbol ama spordaki tüm organizasyonlar durduğu için biz de mecburen dünyanın başına bela olan Koronavirüs (Kovid-19) hakkında yazmaya devam ediyoruz. Bugün Süper güç, medeniyetin mimarları denilen ülkeleri dize getiren ve daha ne olduğu bile tartışılan virüs için çaresiz kalınırken, milletler arası sistem çökmüş iken ülkemizde bazı kesimler bunu devletimiz aleyhine kullanmak için sürekli zemin arama peşinde oluyor. Sokağa çıkma yasağı getirilsin, şehirler açıklansın gibi ülkeyi kaosa götürecek istekler oluyor. Şehrini düşünmeyenler vaka var diye açıklama yaparken, göç dalgasını ve şehrin bitecek olmasını öngöremiyor mu? O kadar ileriye gidenler var ki, ülkeler arasındaki ölümleri bile yarıştırır hale geldiler.

***

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de tüketim sadece yiyecekle sınırlandırılmış vaziyette iken bir kesim ısrarla sokağa çıkma yasağı istiyor. Zaten sosyal hayat bitirilmiş, seyahatlar yasak, sporun her türlüsü yasak, camiler kapatılmış, her türlü aktivite yasaklanmış, tüketim bitirilmiş, bu virüsün dağılmaması için evde kalınması istenerek kısmi yasak getirilmiş. İlla ki sokaklarda askerler olsun diyerek üretimide mi bitirmemiz gerekiyor. Bu kesimin amacı ne korona, ne ölümler, ne de başka bir şeydir. Bu kesimin tek amacı vardır, o da devletimizi yıpratmaktır.

***

Sosyal medya denilen mecrada devletimizi yıpratmak için her türlü argümanlar kullanılıyor. İnsanlarımız evine ekmek götürmek için çalışmak zorunda ama bu salgın küresel bir sorun ve tüm dünya aynı durumdadır. Dünyada korona ile dalga geçen ve bana bir şey olmaz mantığı ile hareket eden başka ülke var mıdır? Sürekli Avrupa'dan örnekler veriliyor. Sevgili kardeşim o kendine örnek aldığın ülkeler bugün ne yapacağını bilemiyor, hergün yüzlerce insan ölüyor. Daha da ötesi buralarda dünyayı yönlendiren dev firmalar kurulurken biz daha şapka devrimi ile uğraşıyorduk.

***

Artık bunları bırakalım, devletin kurallarına uyarak vatandaş olarak bu salgın için kendi önlemlerimizi alalım. Bu salgını yenmenin tek şartının evde kalmak olduğunu biz değil, dünya söylüyor. Şimdi siyaset, hesap yapma zamanı değil, devleti yönetenleri dinleme zamanıdır. Çalışmak zorunda olan çalışsın ama kendi önlemini alarak taşıyıcı durumundan çıksın. Salgından bile nemalanmak isteyenlere fırsat vermeyin. Tabi ki devletimiz de sadece işverenlere, büyük firmalara değil çalışan ve emeklilerin de hayatlarını bu zor süreçte kolaya çevirmek için bazı paketleri hayata geçirmelidir. Devlet para dağıtmayabilir ama bu salgın dolayısıyla eve çekilen halkımız için elektrik, su gibi fatura ödemelerine düzenleme getirmelidir. Allah devletimize zeval vermesin, insanlarımızın da yardımcısı olsun.

***

Lütfen, yapmamız gereken tek şey korunmayı unutmayalım. Özellikle çalışmak zorunda olanlar buna daha çok dikkat etmesi gerekir. Korku ve panik yaratacak paylaşımlardan uzak durmamız gerekir. Sosyal medyada algılara, devlet düşmanlarının yazdıklarına değil, devletimizin söylediklerine bakalım. Unutmayalım ki bu salgından sadece Türkiye olarak biz kurtulur, dünya kurtulmazsa yeni dünya düzeninde daha kötü yıllar bizi bekleyecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Veysel Okşar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Manidar - "Daha da ötesi buralarda dünyayı yönlendiren dev firmalar kurulurken biz daha şapka devrimi ile uğraşıyorduk."

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 06 Nisan 01:13
02

Alaiyeli - Veysel beye katılıyorum. Üretim olmazsa millet aç kalır. Bu zamanda kanaatkar insan azaldı , siyasi hesap yapan müptezeller çoğaldı. Sokağa çıkma yasağı gelse , iki gün sonra aç kaldık diye yaygara çıkarırlar. Allah devlete zeval vermesin.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 01 Nisan 07:19
01

Alanyalı 82 - Veysel bey bakıyorum uzman gibi yorum yapıyorsunuz.Hastalığın önünü kesebilmek için sokağa çıkma yasağının getirilmesi gerekir.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Mart 19:52


Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?