İslam'da tasarruf (9)

CİMRİLİK

illettir ve bu illetten kurtulmanın yolu yüreği dünyalık sevgisinden temizlemekten geçtiği gibi çıkılacak uzun yolculuk için azık toplamaktan da geçer. Azık toplamanın yollarından biri de Allah'ın bizlere nasip ettiği dünya malını müsrifliğe düşmeden Hak yolunda harcamaktır.

Oysa cimri, malını kendisi için dahi harcamaya kıyamaz. Sabah akşam malının eksilmesinden dolayı endişe duyar. Yani malı kendisine put edinmiş, müşrikliğe düşmüş, Allah'ın (CC) gazabına yaklaştığının farkına varmamıştır.

Bir gün Resulüllah Kabe'yi tavaf ederken, bir kimse gördü. Adam eliyle Kabe'nin halkasını tutmuş, "Ya Rabbi bu Beyt-i Şerifin hürmetine benim günahımı bağışla" diyordu. Resulüllah, "Senin günahın nedir?" diye buyurdu. Adam, "benim günahım büyüktür" dedi. Resulüllah "senin günahın yerküreden büyük mü?" diye buyurdu. Adam "büyüktür" dedi. Resulüllah, "gökten büyük mü?" diye buyurdu. Adam "büyüktür" dedi. Resulüllah "senin günahın mı büyüktür, yoksa arş mı?" diye buyurdu. Adam, "benim günahım büyüktür" dedi. Resulüllah, "senin günahın mı büyüktür yoksa Allah'ın rahmeti mi?" diye buyurdu. Adam "Allah'ın rahmeti büyüktür" dedi. Resulüllah, "öyleyse günahın nedir söyle?" diye buyurdu. O kimse dedi ki: "Benim malım, servetim çoktur. Fakat bir misafir görsem, sanırım ki yüreğime bir ateş düşer." Resulüllah "benden uzak ol, beni de ateşine yakma. Beni hak yol üzere gönderen Allah'a yemin ederim ki, eğer rükun ile makam arasında bin yıl namaz kılsan, ağlamaktan gözünden akan yaşlar ırmak gibi olup o ırmaklardan ağaçlar bitse ve bütün bunlardan sonra cimri olarak ölsen, senin yerin cehennemden başka değildir. Sana yazık! Sana yazık! Cimrilik küfürdendir, küfür de ateştendir. Duymadın mı Hak Teala buyurur ki; Cimrilik yapan kendi nefsine yapar. Kendini cimrilikten koruyan kurtuldu" diye buyurdu. (İmam Gazali/Kimya-yı Saadet)

Son Peygamber, ahlakı güzel, kendi güzel Resulüllah; dünya malını kendine put edinenler hakkında söylenmesi gerekenleri bu kıssada çok iyi bir şekilde anlatmıştır. Biz, İslam dinine mensup olanlar önce Kur'an'ın, sonra da onun öğütlerine kulak vermeli, haddi aşmamalıyız ki, Allah'ın (CC) engin merhametine mazhar olalım. Aksi hüsrandır, azaptır, insanlıktan çıkmadır ve şeytana kardeş olmaktır.

Değerli okurlarım, burada size yine, Peygamber efendimizin (SAV) bir hadisini nakletmek istiyorum. "Allah Resulü (SAV) ikindi namazını kıldı. Selamdan sonra koşar adımlarla hanımlarından birinin odasına vardı. O'nun bu hızlı gidişinden cemaat endişelendi. Çıkıp onların yanına gelip de onlardaki telaş ve endişeyi görünce şöyle buyurdu: Evimizde bir altın vardı. Evimizde bulunmasından hoşlanmadım, bir an önce fakirlere dağıtılmasını emrettim." (Rudani/Büyük Hadis Külliyatı/7957)

Evliya Hasan-ı Basri der ki; Aziz ve Celil olan Allah'ı tanıyan O'na dost, dünyayı tanıyan O'na düşman olur. Ant olsun Allah'a ki, altın ve gümüşü dost ve aziz bilen birisini, Aziz ve Celil Allah mutlaka aşağılık kılar. Vallahi de billahi de puta tapanlar, yalnızca dünyayı sevdikleri için tapmıştır. (Ferudiddin Attar/Evliya tezkireleri)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Kutlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya'daki yeni normalleşme kararlarını nasıl karşıladınız?