Doların hali ne olacak

Merkez Bankası artan spekülatif talepler nedeniyle 5 Ağustos’tan itibaren günlük döviz satım ihalelerine başladı ve ABD dolarına tarihinin en büyük savaşını açmış durumda. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın piyasaya toplamda 20 Ekim tarihine kadar 7 milyar 150 milyon ABD Doları satarak başlatmış olduğu Dolar karşıtı savaş meyvelerini vermeye başladı. Bu tutar Merkez Bankası’nın şimdiye kadar 1 yıl içerisinde yaptığı en yüksek döviz satışı rakamını ifade ediyor.
Merkez Bankası'nın ABD Dolarına karşı başlatmış olduğu savaşın neticesinde, ABD Dolarında sert düşüş sürüyor. Bunun yanında Merkez Bankası başkanının yapmış olduğu açıklamalar ve son aldığı gecelik borç verme faizlerinde 350 baz puanlık artışın yarattığı etkiyle, TL sert şekilde değer kazanmaya başladı. Aslına bakarsak piyasa Merkez Bankası başkanının yapacağı açıklamaları beklemekteydi. Merkez Bankası başkanının Türk Lirası'nın değerini önemli ölçüde güçlendirecek olan planını açıklaması ile Ağustos ayından buyana ilk kez 1.74 seviyelerine kadar düştü. Ülke olarak diğer gelişmekte olan ülkelerden bir miktar ayrışmış vaziyetteyiz. Bunun yanında Paritenin yükselişi de TL'yi desteklemekte.
Türk Lirası'nın güçlendirilmesi için eylem planı açıklayan Merkez Bankası bu önlemlerden birini hemen devreye soktu. Merkez Bankası, vadesiz ve 1 aya kadar vadeli TL mevduatlarda zorunlu karşılık oranlarını yüzde 16'dan yüzde 11'e, 3 aya kadar vadeli mevduatlarda yüzde 12,5'ten yüzde 11'e ve 6 aya kadar vadeli mevduatlarda da yüzde 9'dan yüzde 8'e indirdi. Merkez Bankası, Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarının azaltılmasıyla piyasaya yaklaşık 11 milyar Türk lirası likiditenin kalıcı olarak sağlanmış olacağını ve yüzde 12,6 olan ağırlıklı ortalama zorunlu karşılık oranının yüzde 10,5 seviyesinde gerçekleşeceğini bildirdi.
Dolarda düşüş sona mı erdi? Tabi ki hayır ama yapılan zorunlu karşılık indirimleri kurdaki aşağı yönlü hareketi yavaşlatmış gibi görünüyor. Ancak aşağı yönlü hareketin 1.70 hatta 1.65 seviyelerine kadar devam edeceğini düşünüyorum. Ayrıca Merkez Bankası'nın atmış olduğu adımların AB zirvesi tarafından da desteklendiğinin açıklanması neticesinde dolardaki aşağı yönlü hareket devam edecektir.
Euro Bölgesi zirvesinin kurtarma paketinin kabulü ile başarıyla sonuçlanması ve Merkez Bankası'nın repo ihalesi açmayarak fonlama maliyetini yüzde 12'ye çekmesi ve bu fonlamayı önümüzdeki dönemde de devam ettireceği yani faizleri yukarıda tutabileceği mesajını vermesi Dolar/TL'yi oldukça destekliyor. Euro, AB liderleri ile bankaların özel sektörün elindeki Yunan tahvillerinin değerinin yüzde 50 indirmek için anlaşması ve borç krizine karşı alınan diğer önlemlerin etkisiyle dolar karşısında 7 haftanın zirvesini gördü. Euro'nun 1,4 doları aşmasında Avrupa ülkelerinin bankalarının sermayelerini desteklemek için adım atmaları ve kurtarma fonunu büyütme kararı almaları etkili oldu. Kısa vadede Euro'nun 1,41 dolar seviyelerine yükseleceğini düşünüyorum.
Muhabbetle kalın…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bilal Kılıklı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?