Parklardaki spor aletlerine dikkat!

PARK

ve açık alanlarda bulunan spor aletlerinde spor yapmaya karar verdiyseniz ya da açık alanlarda bulunan bu spor aletlerinde düzenli olarak çalışıyorsanız, bu aletler hakkında doğru bilgiler edinerek daha bilinçli spor yapmış olursunuz. Böylece hem yaptığınız spor amacına ulaşmış olur, hem de kendinizi sakatlıklardan korursunuz. Toplum sağlığını etkileyen en önemli faktörlerden biri olan hareketsiz yaşamın önüne geçmede, halkın kullanımına açık olan ve çoğu yerde kolaylıkla bulabileceğimiz bu spor aletleri büyük bir adım olmuştur. Ancak hangi sporu yaparsak yapalım, dikkat etmemiz gereken en önemli nokta sporu doğru bir şekilde ve disiplinli bir şekilde yaparak hayatımızın bir parçası haline getirmeye çalışmak ve sporu olması gerektiği gibi uygun şartlarda, uygun aletler ile yapmak olmalıdır.

Halka açık yerlerde bulunan bu spor aletlerinde spor yapan kişilerin analizini yaptığımızda şu sonuçlara varabiliriz:

- Her çeşit yaş grubundan insanın katıldığı,

- Spora başlamadan önce bir sağlık kontrolünden geçmiş ya da sağlık durumu ile ilgili hiçbir bilgiye sahip olmayan,

- Bu aletlerle yeni tanışan veya spor yapmaya karar veren ya da spor yapmayı düzenli bir yaşam tarzı haline getiren kişilerin oluşturduğu,

- Değişik kondüsyon seviyesinden ve farklı sportif aktivitelerden hoşlanan insanların bulunduğu,

- Yaptığı sportif aktiviteye uygun doğru spor kıyafeti bulunan veya günlük kıyafetleri ile o anda bu aletlerde çalışmak isteyen insanları bir arada görmek mümkün olmaktadır. Kıyafet bu aletlerde çok önemli bir kriterdir. Maalesef Alanya’da birçok bayan uzun ve hareket açısı çok olmayan eteklerle bu aletleri kullanmaya çalışmaktadır. Hareketin tamamlanmasına engel olduğu için yapılan egzersizin faydadan çok zararı vardır.

- Spor aletlerinde olması gereken en önemli özellik insan anatomisine uygun bir ergonomide üretilmiş olmadır. Böylece yapılan harekette tendon ve bağların sakatlanma riski azalır. Kasımızı maksimum verim alacağımız açıda çalıştırmış oluruz.

Açık alanlarda bulunan spor aletlerini 2 başlık altında toplayabiliriz.

Kas dayanıklılığını ve esnekliğini arttırıcı aletler: Bu spor aletleri vücudumuzun farklı kas gruplarının farklı açılarda çalışmasını sağlar. Kendi vücut ağırlığımız ile çalışmamızı sağlayan bu aletlerde en önemli nokta çalışacak kişinin vücut ağırlığıdır. Çalışılan kas grubunun büyüklüğü ile kasılma gücü ve vücut ağırlığı arasındaki ilişki, kas dayanıklılığının derecesini belirler ve kişi sadece kendi vücut ağırlığı ölçüsünde gelişebilir. Kas gelişimi güçlenme ve hacim kazanma olarak bir noktada durur ve artık çalışılan kas dayanıklılık olarak gelişmeye başlar.

Aerobik kapasitemizi arttırıcı aletler: Bisiklet, step, tekli veya çift kişili yapılan uzay yürüyüşü v.b. şeklinde yapılan egzersizler kalp ve dolaşım sistemimizin kuvvetlenmesini sağlayarak vücudumuzun oksijeni taşıma ve kullanma kapasitesini arttırır ve daha sonra oluşan karbondioksiti hızlı bir şekilde uzaklaştırmamızı sağlar. Böylece kişi farklı kas gruplarının gücü oranında çalışma imkanı bulur. En büyük sıkıntı aletlerin çalışacak kişinin kendi vücut ağırlığında çalışması üzerine tasarlanmış olmasıdır. Bu yüzden kişinin vücut ağırlığını kullanarak çalıştığı bu spor aletlerini kullanım sırasında kaslara, tendonlara, eklemlere zarar verecek durumlar oluşabilir. Vücut ağırlığımız kasımızın kasılma gücünden fazla ise kas hareketi yapma gücünü kendinde bulamaz ve biz o hareketi yapamayız. Kendimizi hareketi yapmaya zorlarsak çalıştığımız kası, kasın kemiğe bağlandığı tendonlarımızı, eklem kapsülü ve eklem kapsülü etrafında bulunan bağları zorlarız ve sakatlarız. Vücut ağırlığınız kol kasınızın kasılma hacminden büyük ise kol kaslarımız ile kendimizi harekete yapmaya zorlarsak kolumuzu sakatlamış oluruz. Kasımızın kasılma gücü vücudunuzun ağırlığımızdan fazla ise kasımızın vücut ağırlığını az hissettiğinden, kasımız hiç zorlanmadan bu hareketi kolaylıkla yapar. Bu da hareketi yapma hızımızı arttırır. Bacak kaslarımız vücut ağırlığımızdan kuvvetli olduğunda kasımız hareketin ağırlığını hafif hissettiğinden daha hızlı yapacak ve tüm yük çalıştığımız harekete göre bel, kalça diz ve ayak bileğini zorlayacaktır. Böylece bu bölgelerde eklemi oluşturan kemiklerin aşınmasından kireçlenme, eklem etrafını saran bağlara aşırı yüklenmeden kaynaklanan zedelenmeler oluşmaktadır. Vücut ağırlığımızın az olduğu ve kas gücümüzün fazla olduğu durumlarda hareketleri daha kontrollü bir şekilde ritmik olarak çalışmalı ve tüm yükün kaslarımıza binmesini sağlayacak hızda çalışmaya özen göstermeliyiz. Hafif ağılıklarla hızlı çalışmak iyi çalışmak anlamına gelmez.

Kaslarımız bir direncin oluşturduğu etkiye kasılma ile tepki oluşturarak gelişir. Direncin oluşturduğu etki ne kadar büyük olursa kasımızın tepkisi yani kasılmasının büyüklüğü o kadar fazla olur. Bu da kasımızın hacim kazanmasına, güçlenmesine ve hızlı bir şekilde gelişimine sebep olur. Bu spor aletlerinde çalışma sırasında vücut ağılığımızı kullandığımızdan gelişimimiz kendi vücut ağırlığımız kadar olur. Ek ağırlıkla çalışamayan kasların gelişimi ancak kendi vücut ağırlığınız kadar olmakta ve vücut ağırlığınız kadar güç elde ettikten sonra kas gelişememektedir. Böylece kasımızın bu noktadan sonra artık dayanıklılığını arttırmaya başlar ve gelişerek hacim kazanması durur.

Aletlerden birkaç tanesine örnek vermek gerekirse;

Bisiklet: Vücudunuzda herhangi bir bel-kalça-diz-ayak bileği rahatsızlığı varsa bu durumunuz iyileşene kadar bekleyin. Bel fıtığı, kalça çıkığı ve protezi, diz ve ayak bileği sorunu ve kalp ile ilgili sorunu bulunanlar varsa bir uzmana danışmalıdır. Vücudunuzda herhangi bir ortopedik rahatsızlığınız yoksa bisikletle çalışmadan önce; vücut yapınızın bu bisikletin standart sele ayarına uygun olup olmadığına bakın. Eğer vücut yapınıza uygun ise pedalları ritmik olarak çevirerek kaslarınızı çalışmasına dikkat edin. Böylece yükün eklemlerinize zarar vermesini engellemiş olursunuz. Ritmik olarak pedalları çevirdiğinizde kalbinizin atışını düzenli olarak arttırarak daha uzun süre verimli çalışmış ve kalbinizi korumuş olursunuz. Kesinlikle pedalların çok hızlı çevirmekten kaçının.

Tekli ve çift kişi ile yapılan uzay yürüyüşü: Bu spor aletinde çalışırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, seri hareket eden ve sürtünme yüzeyi az olan bir makinede çalışma hızınızı ve ritminizi çok iyi ayarlamalısınız. Fiziksel olarak günlük yaşamda böyle bir hareket açısında ve sürtünesi az olan bir ortamda çalışamadığınızdan bu alet ile çalışırken vücudunuzu doğru pozisyonda tutmada ve tempoyu ayarlamada zorlanabilirsiniz.

Kol ve bacak kuvvetlendirme aleti: Bu spor aletinde çalıştırdığımız kas gurubumuz biceps (pazı kası) ve kanat kası olarak adlandırılan sırt kaslarıdır. Oturduğunuz koltuktan kollarınızı yukarı doğru kaldırdığınızda spor aletinin kollarını tutmuş olmalısınız. Ellerinizle tuttuğunuz kolları kuvvetli bir şekilde aşağıya doğru çekin dirsekleriniz bükülürken vücudunuzun oturduğunuz koltuk ile birlikte yukarı doğru kalktığını hissedin. Bu arada pazı kasları ve sırtınızın kanat kısmınızı oluşturan kaslarınız aktif olarak çalışır. Çekişinizi tamamladıktan sonra kontrolü bir şekilde daralan dirsek eklemimizin açısını yavaş bir şekilde açarak düzleştirin ve başlangıç noktanıza geri dönün. Harekette en önemli nokta vücut ağırlığınızdır. Kol kasınız ve sırt kaslarınız birlikte hareket etmesi ile yapıldığından bu hareket vücut ağılığımızın fazla olmasından olumsuz etkilenir. Kol ve sırt kaslarımızın vücut ağırlığımızı kaldıracak güce sahip olmayabilir. Aşırı kilolu bir kişi bu hareketi yapmak için kendini çok zorlamamalıdır. Eğer zorlarsa kas ve tendonlarda ciddi yaralanmalar olabilir. Kilosu düşük olan kişiler bu hareketi kol ve sırt kasları ile rahat yapacakları için hareketi yaparken kaslarını çok fazla hissetmezler sadece kol ve sırt kaslarının dayanıklılığı artar ve kaslarına hacim kazandıramazlar.

Bacak itme: Bu spor aletine baktığımızda vücudumuzun alt bölgesinde bulunan tüm üst ön-arka bacak kaslarını ve kalça kaslarımızı çalıştırır. Harekete sırtınız koltuğa sağlam bir şekilde yaslanarak başlanır. Daha sonra dizlerinizi bükerek ayaklarınızı karşınızda bulunan ayak koyma yerine ayak tabanlarınız tamamen temas edecek şekilde yerleştirin. Hareketi kendi vücut ağırlığınızla çalışacağınız için kontrollü bir şekilde ayak tabanlarınızdan güç alarak kendinizi geriye doğru itin ve dizleriniz hafif bükülü kalacak şekilde düzeltin. Fakat kesinlikle diz eklemini dümdüz kalacak şekilde kilitlemeyin. Bu harekette yapılan en büyük hata budur. Diz eklemini kilitleyerek düz tutmanız diz eklemini ve diz kıkırdağına zarar verir diz bağlarınızı aşırı zorlamış olursunuz. Daha sonra kontrollü bir şekilde dizleri hafif bükerek tekrar başlangıç pozisyonuna doğru gelin. Başlangıç pozisyonuna gelirken yükün tamamen bacaklarınızda olmasına dikkat edin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erkan Demirci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Normalleşme süreci rehavete mi neden oldu?