Almanak 2014

BAŞLARKEN

2014 öncekiler gibi ustalıkla işlenmiş bir yıldı! Gündem yeni Türkiye inşası ile öyle hızlı değiştiriliyordu ki, takip etmeye kalkan halk hep bir adım geride kalıyordu. İçinde bulunduğu coğrafyadaki büyük oyunun bir parçası olan ülkemiz birçok nedenle Batı dünyasından gittikçe kopmaya, yalnızlaşmaya başladı. Halk yalnızca sınırlarında gelişen, kendisini ilgilendirmeyen bir sorun var zannederken oyunun aslında ülkemiz için yazıldığını geç de olsa anlayacaktı... Alanya ise yılın büyük kısmında kendi, ülkeden soyutlanmış gündemini yaşadı. Yerel seçimler çok başlı otoriteler doğurdu; Ramazan ayıyla karışık turizm sezonunu yaşadı; dereyi geçerken kaymakam değişti ve sonrasında yeni bir Alanya şekillenmeye başladı... Yıl boyunca her gün aldığım notlar ve Yeni Alanya manşetlerinden oluşan haberlerden oluşan ve altı gün boyunca her gün yayınlanacak olan Almanak 2014'te ülke ve Alanya'nın kısaca özetlediğim gündeminden detaylar göreceksiniz. İyi okumalar...

*2 Ocak'ta Kırıkhan'da durdurulan bir TIR'da, devlet sırrı niteliğinde malzeme olduğu gerekçesiyle arama yapılması engellendi. İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Orada Türkmenler var. Onlara götürülen yardım. Herkes işini bilecek" dedi.

*2014, yabancı gazetelerin hükümet eleştirilerini yoğunlaştırdığı yıldı. Financial Times, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 yıllık iktidarında inşaat ve siyaseti nasıl birbiriyle sarmaşık hale getirdiğini anlatan bir yorumla yıla başladı.

*Hindistan'ın 10 yıllık başbakanı, Türkiye'nin benzerine hiç tanık olmadığı üzere, seçimlerden sonra siyasetten ayrılacağını net olarak açıkladı!

*Fethullah Gülen'den barış mektubu aldığını açıklayan Başbakan Erdoğan, "O dönüşü olmayan nokta geçildi!" dedi.

*Adı 2005 yılından beri, "Türk Kızılayı" olan maden suyundan Türk ibaresi kaldırıldı...

*Alanya şehir merkezinin aksine, kırsalındaki yaşayanlar çevre ve sağlıklarını bozacak yatırımlara karşı daha duyarlıydılar. Aliefendi köylüsü tarım alanına kurulmak istenen bir beton santraline bu nedenle karşı çıktı.

*Yılın ikinci yabancı basın kaynaklı eleştirisi Foreign Policy'den geliyordu... Yazıda "Erdoğan, Washington'a göre kendisine yaşaması için ayrılmış alanın (reservation) dışına çıkmış bulunuyor!" deniyordu...

*Ünlü savcı Zekeriya Öz, hakkında iddianame hazırlandığı haberleri sonrasında, "Anılarımı yazıyorum, ona göre!" diye ilgililere duyuruda bulundu. Öz, "Başbakan bana iki kişiyi aracı olarak gönderdi" deyince ortalık yine birbirine girdi...

*Financial Times 7 Ocak'ta, "Erdoğan'ın zorbalığı ülkesinin refahını tehdit ediyor" diyerek bombalamaya devam etti.

*Toplu taşıma araçlarının engelliler tarafından kullanılabilecek şekilde değiştirilmesini öngören kanun uygulaması 2015'ten 2018 yılına uzatıldı.

*Alanya Elektrikçiler Odası başkan adayı Hasan Parmaksızoğlu seçim bürosu açtı. Bir oda başkan adayının seçim bürosu açışı şehirdeki ilklerden birisiydi.

*Uzakdoğu seyahatinde kendisine eşlik eden gazetecilere Başbakan Erdoğan, "28 Şubat post-modern bir darbe ise 17 Aralık da dost-modern bir darbedir!" dedi.

*Başbakan Erdoğan, 17 Aralık'tan beri ortalıkta görülmeyen oğlu Bilal Erdoğan ile birlikte 12 Ocak'ta Karacaahmet Mezarlığı'nda anne ve babasının mezarlarını ziyaret etti.

*Alanyaspor, 13 Ocak'ta Fenerbahçe futbol takımı ile oynadığı hazırlık maçını 2-1 kazandı.

*Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Alanya'ya gelen Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, ilk kez programa çıktığı Kanal Alanya televizyonunda Gaye Coşkun'un sorularını yanıtladı. Akaydın samimi, dürüst, düzeyli bir politikacı portresi çizdi.

*16 Ocak'ta Hasan Sipahioğlu (nihayet!) Alanya Belediye Başkanlığı için adaylığını ilan etti... AKP İl Genel Meclis Üyesi Necati Yıldırım, "Herkesin gönlünde yatan bir aday vardı, olmadı. Hasan beyin arkasındayız!" demecini verdi.

*Hükümet temsilcileri dünyada oluşan olumsuz Türkiye imajının düzeltilmesi için harekete geçti. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Türkiye'de olup biteni anlatmak üzere!" Londra ve New York'ta yatırımcılarla görüşeceğini söyledi. İçişleri Bakanı Efkan Ala ise başka bir yöntem denedi: 6. Büyükelçiler konferansında, elçilerin Türkiye gerçeklerini anlatmalarını, olumsuzlukta ise sorumlu kılınacaklarını söyledi!

*Alanya Motospor Kulübü açılış törenine kaymakam da katıldı. Açılışta kask dağıtıldı ve kask kullanımının önemine dikkat çekildi. Motorların egzozlarından ve şehir içinde tehlikeli kullanımından konu açılmadı!

*Türkiye'nin ilk "Helal Uygunluk" belgesini Bera Otel aldı. Alanya bu konudaki tesis sayısı ile Türkiye turizmindeki öncülüğünü sürdürdü!

*Başbakan Erdoğan, gittikçe artan Türkiye karşıtlığı sürerken, beş yıl aradan sonra 21 Ocak'ta gittiği Avrupa Birliği toplantısında son derece yumuşak bir konuşma yaptı.

*22 Ocak'ta yağan sağanak yağmur sonrasında Alanya balıkçı barınağı lağım kokuyordu!

*Gençlik ve Spor Bakanlığı, "Gençlerden ecdada mektup" projesi gereğince İlçe Spor Müdürlükleri'ne bilgi verdirtmişti. Alanya'daki gençler de, "Şuhedanın İzinde" belgeselini izlediler.

*Alanya Belediye Başkan adayı Sipahioğlu yaptığı ilk seçim toplantısında, kırıp dökmeden, her kesimi kucaklayan bir seçim propagandası istedi..

*Alanya yerel gazeteleri, Nefise Şenli Develioğlu'nun, yanında getirdiği(!) 35 kadınla birlikte CHP'ye kaydolduğunu bir haber olarak manşetlerine aldı...

*Anadolu Jet Gazipaşa'ya ilk uçuşunu 22 Ocak Çarşamba günü Ankara'dan gerçekleştirdi.

*Avrupa Parlamentosu Yeşiller Gurubu Eşbaşkanı Daniel Cohn Bendit, Brüksel'de Başbakan Erdoğan'la yaptıkları görüşme sonrasında, "Ona yolsuzlukları sorduk, o ise yaptıklarını anlattı!" dedi...

*Alanya Kamyoncular Kooperatifi belirli saatlerde İstanbul Boğaz köprüsünden geçiş yasağını protesto etmek amacıyla dört gün boyunca kontak kapama kararı aldı. Türkiye basınında da geniş yer bulan eylem konusunda televizyonlara açıklama yapan başkan Ahmet Uyar, yaptıklarının eylem değil (!) (o kötü kelimeyi kullanmaktan kaçınarak!) yalnızca bir demokratik hak kullanımı olduğunu söyledi...

*23 Ocak'ta TÜSİAD, "Hukukun üstünlüğüne riayet edilmeyen bir ülkeye yabancı sermaye gelmez" demişti. Yanıt hemen ertesi gün Başbakan Erdoğan'dan geldi: Bu söz vatana ihanettir, bizi karşınızda bulacaksınız!

*Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, Brüksel'de Erdoğan'la yaptıkları görüşmede, "Sizin reformlardan geri adım atmak için Gülen hareketini bir mazeret olarak kullandığınızı düşünmeye başladım. Madem bu hareket Türkiye için bu kadar tehlikeliydi o zaman neden iktidarınız boyunca desteklediniz onları?" dediğini açıkladı.

*Flozof Gilles Deleuze'in bir sözünü nedense aktarmak istedim: "Hayır, kitleler aldatılmadı. Belli bir anda faşizmi arzuladılar!"

*Hükümet sözcüsü Bülent Arınç'ın 26 Ocak'ta Bursa'da söyledikleri ilginçti: “O cemaatlarla biz birbirimizi biliriz; biz varsak siz de varsınız, yoksak siz de yoksunuz!”

*TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu 27 Ocak'ta, "Sağcılar neden yolsuzluktan içeri giriyor?" sorusuna, "Sol iktidara az geldiği için az yolsuzluk yapıyor!" gibi ilginç bir cevap verdi...

*Türkiye'de bir paralel devletin olduğu sözlerine katılıp katılmadığı sorulan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bürokrasi içinde kimileri var, devlete hizmet etme zorunluluğuna karşın ayrı bir dayanışma ortaya koyuyorlar" cevabını verdi. Bu cevabıyla Fethullah Gülen'i mi kastettiği sorulan Gül, "Kişilerden, fikirlerden, dini duygulardan ya da etnisiteden bahsetmiyorum. Devlet aygıtı içerisinde hukuk ile tam uyum olmalıdır" dedi.

Memlekette köylü kalmadığı, yeni belediyeler kanunu sonrası kentli nüfusu oranının yüzde 73'ten yüzde 91,3'e çıkıverdiği ironik bir gazete haberiydi...

ŞUBAT

*Siyasi partilerin seçim araçları 2 Şubat pazar günü yüksek sesle anons yaparak ve müzik çalarak Alanya caddelerinde dolaşmaya başladı.

*Belediye başkan adayları Alanya yerel televizyon ekranlarında boy göstermeye program ve vaatlerini açıklamaya başladılar.

*CHP Alanya İlçe Başkanı Şevki Türktaş 3 Şubat’ta yaptığı açıklamada, aday olan kardeşi Şefik Türktaş için, "Ben oturaan dese bile ben onu oturtman, çünkü en çok benim başım ağrır; sıkıntısı olan bana gelir" şeklinde açıklama yaparak kampanyayı başlattı...

Adaylığını ilan eden Hasan Sipahioğlu somut yatırım bilgileri vererek konuya ne denli hakim olduğu görüntüsü vermeye çalışıyordu... Kırsal oylarıyla seçimin kaderinin belirleneceğini bilen Antalya Belediye Başkanı Akaydın ise Alanya köylerine başlattığı desteği, "yasanın doğruluğunu kanıtlayan çalışmalar" olarak anlatıyordu...

*Seçim öncesinde Alanya’da, "göz yumuşların!" arttığı söylendi. Tepe mahallesinde kaçak kat çıkanlar ceza olarak peşin beş, taksitle sekiz bin lira vermeye çoktan başlamışlardı!

*Başbakan Erdoğan internete getirilen yasakları savunurken, "Bu ahlaksızlar, insanları itibarsızlaştırmaya devam mı etsinler?" dedi.

*İnternette "Alo Fatih" konusunda yayılan ses kayıtlarının gerçekliği sorulan Başbakan Erdoğan, Habertürk'ü Fas'tan arayıp, talimat verdiğini de kabul etti.

*Bu arada uygar dünyada başka şeyler de oluyordu: İngiltere'de 2007 yılından beri çalıştırdığı temizlikçisi vizesiz çıkan Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Mark Harper istifa etti!

*Alanya'da 89.462 kadın, 94.225 erkek seçmen olduğu açıklandı. Bu yüzde beşlik erkek fazlalığı, iş arama kaygısıyla Alanya'ya gelip yerleşen nüfusu mu anlatıyordu?

*Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ile Ankara'ya AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu ziyarete giden AKP İlçe Başkanı Güney, "Listeyi onaylatmaya gitmedik. Prensiplerle, kriterlerle ilgili teknik bir toplantıydı" dedi... Güney, Çavuşoğlu'nun Alanya'ya 12 Şubat 2014 tarihinde 30 milyonluk milli eğitim yatırımı sözü verdiğini de belirtti!

*16 Şubat'ta Bağdat Caddesinde çok renkli bir Fenerbahçe yürüyüşü vardı.


*ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, "Alanya'da beton fiyatları makul düzeyde" dedi. Alanya'da ilk kez bir piyasa ölçeği olarak betonun ederi açıklanmıştı!

*Sağanak yağmurla gelen su kesintisinden sonra Alanya’nın Tepe mahallesindeki çeşmelerden çamur aktığı belirtildi.

*Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Gazipaşa’yı (havaalanını) seneye Antalya ile yarışır hale getireceğiz. Ama mührü vuracağınız yer önemli" dedi, seçim öncesinde!

*HDP araçları Alanya şehir merkezinde yüksek sesle bütün gün seçim propagandası yaptı. Akşam ise parti binaları taşlandı.

*25 Şubat'ta Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu söylenen ses kayıtları ortaya çıktı.

*Alanya Ticaret Odası Üyeleri Dubai'de düzenlenmekte olan tarım fuarına katıldı. 22 kişilik katılımcı listesinden 13'ü gıda sektörü(!) ile bir şekilde iştigal etmekteydi.

*Kanal A'nın başarılı spikeri Armağan İnan seçim öncesi yaptığı sokak röportajlarında halka seçim tahminlerini sordu. Bir genç adam, "Ben esnafım, bilmem!" derken, mikrofona kıkırdayan bir hanım, "Söyleyemem, eş baskısı var!" diye yanıtlıyordu... Bir başkası ise son yolsuzluk, hırsızlık olaylarından aklının karıştığını, oy vermeyeceğini söyledi. Aynı kişi ekledi: Ama başkaları yapmıyor muydu?!

*Anayasa Komisyonu Başkanı AKP Milletvekili Burhan Kuzu, 25 Şubat'ta para sıfırlama ses kayıtları için, “Bu söylenenler doğru bile olsa inanan yok ki!” dedi.

*France 24 televizyon kanalının 26 Şubat günü yapılan bir programında Türkiye'de açığa çıkan ses kayıtları ve üstüne gelen gelişmeler için, "Brezilya Dizisi oynanıyor" yorumu yapılıyordu.

*Alanya belediye başkan adayları, cuma gününü kırsal kesime en yakın olabilecekleri Cuma Pazarı'nda geçirdiler.

*İlçe Spor Müdürü Erdal Tamrak Alanya'nın Konaklı beldesine bisiklet velodromu yapılacağı müjdesini verdi ve aynı konuda yanılanlar listesine o da girdi!

28 Şubat'ta Balıkesir'de konuşan Recep Tayyip Erdoğan ODTÜ'lüleri hedef alarak, "Ankara'da bir bulvar açtık; o solculara, ateistlere, teröristlere rağmen!" dedi.

MART

*3 Mart Pazartesi günü CHP Belediye Başkan Adayı Şefik Türktaş AKM'de projelerini, beş yıllık çalışma programı halinde sunarak anlattı. Antalya destekli sosyal projelerin önceliği aldığı gözlendi.

*MHP Alanya Belediye Başkan Adayı Adem Murat Yücel'in 7 Mart günü yapılan proje tanıtım töreninde ayağı yere basan, hayali olmayan mega(!) projeler üretildiğinden bahsedildi.

*Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu uzaktan kumandalı HES açılışı yaptı. Alanya kaymakamı ve protokol olay yerinde oturarak, televizyondan açılışı izledi!

*Alanya iskele bölgesindeki tarihi bina elektrik kontağından yandı.

*4-8 Mart tarihleri arasında gerçekleştiren ITB Berlin Turizm Fuarı’nı turizmciler değil ama Alanya Ticaret Odası Başkanı Mehmet Şahin yorumladı. Şahin Alman pazarında yüzde 8'lik bir artış olacağını söyledi.

* MHP adayı Adem Murat Yücel yaptığı seçim ziyaretlerinde Alanya’nın 15 yıldır yönetilmediğini, idare edildiğini(!) vurguluyordu. Yücel empati yaparak şehri yönetme kararında olduklarını belirtti.

*Turizm sezonunun yaklaşmasıyla son bir haftada 11 bin kaçak sigara ele geçirildi.

*Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, "Çok laf yalansız, çok mal haramsız olmaz" sözüne AA'dan sansür geldi. CNN Türk'te katıldığı "Ankara Günlüğü" programında 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ve sonrasında yaşananları değerlendiren Bülent Arınç'ın açıklamaları Anadolu Ajansı tarafından sansürlendi.

*Berlin Büyükelçiliği’nde AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu onuruna turizm sektörünün de katıldığı bir kokteyl verildi. Göbeklitepe’nin de tanıtıldığı davete, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, yoğun programı nedeniyle katılmadı!

*Hasan Sipahioğlu: Menderes Türel seçildiğimiz takdirde benim Alanya ile ilgili kararlarıma saygı gösterecek...

*12 Mart günü Berkin Elvan’ın cenazesinde polis yine destan yazdı. Egemen Bağış göstericiler için, "nekrofiller!" yani ölü sevicileri dedi...

*Köylerde ilgiyle karşılanan ve sorunları dinleyen MHP adayı Yücel, halkın taleplerini 30 Mart’tan sonraki ilk bir ayda yerine getireceğini söyledi.

*AKP adayı Sipahioğlu ise, “kendisini değil, şehri zenginleştireceği” şeklinde ilginç bir propaganda yürüttü…

*25 Mart'ta Kanal A televizyonunda Gaye Coşkun ile yaptığı programda Hasan Sipahioğlu’nun AKP rozeti taşımadığı dikkati çekti.

*MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın, "Türbeye dört tane füze atarız!" sözlerini içeren bir videosu yayınlandı. You Tube'a erişim kesildi!

*Alanya'da Nevruz için gelen İranlılar görülüyordu.

*Berberim, farklı partiden insanlara dükkanda kavga etmesinler diye aynı saatte randevu vermediğini söyledi!

*30 Mart günü yerel seçimler oldu. Alanya merkez, 16 belde ve 68 köydeki 182 bin 652 seçmenin, 155 bin 569 olarak sayılan geçerli oyunun 60 bin 489’unu alan Adem Murat Yücel Alanya belediye başkanı oldu. 37 kişilik belediye meclisinin yalnızca 3'ünün kadın üyelerden oluşuyor olması ne ertesi gün ne de ilerleyen zamanda hiç konuşulmadı, tartışılmadı! Alanya merkezde üç büyük partinin birbirine yakın oylar alması seçimin en ilginç sonucuydu.

NİSAN

*Seçimin ertesi günü muayenehaneme gelen pazarcı genç AKP adayına oy kullanmıştı. Yolsuzluklar konusunda ne düşündüğünü sorduğum genç insan, "Hırsızlık olacak, bu işin KDV'sidir!" yanıtını verdi ve halinden memnun olduğunu söyledi. Ama küçük bir dolgu ücretini ancak iki kredi kartı yardımı ile ödeyebildi...

*AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun seçim akşamı Antalya seçim kurulundan bir an bile ayrılmaması ertesi günün haberleri arasındaydı.

*Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın, seçim akşamı görülen elektrik kesintilerini trafoya kedi girmesine bağlaması, ülkemizde olduğu gibi dünyada da alay konusu oldu.

*Şevki Türktaş: “Ben beş kişiden birisi olarak ortaya çıkmadım. Halkın aday adayıydım. Ama bana çıkmam için ısrar edenler yeterli desteği vermedi.”

*3 Mart perşembe günü yılın ilk gemisi geldi. 2014 yılının kruvaziyer turizmi açısından çok kötü geçeceğini henüz Alanya bilmiyordu.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Feyzi Açıkalın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya Belediye Başkanlığı anketi - Alanya'nın nabzını tutuyoruz! Siz kime oy verirdiniz?

Çorum Haber