Ucuz kombine ve yasaklar!

Alanyaspor Yönetim Kurulu, geçtiğimiz günlerde 2019/2020 sezonu kombine fiyatlarını açıkladı. Ana başlığımıza geçmeden önce kombine fiyatları hakkında fikrimi belirtmek istiyorum. Süper Lig'de stadyumların kapasiteleri oranlamasına butik stadyum eşdeğerlerine baktığımız zaman gayet olumlu bir fiyat belirlenmiş. Stadyumda en rahat maç izlenecek bölümlerin de kategoriye alınması doğru olmuş. Kupa maçları kombineye dahil mi belli değil ama olmasa bile hesapladığımız zaman maratonda 17 maç 40 TL, kale arkalarında ise 15 TL'ye maç izlemek, Süper Lig için uygun değil, ucuzdur. Üstelik 15-20 TL vererek kredi kartına 6 taksit imkanı da sunulmuş. Bilet fiyatları açıklanmadığı için insanlar henüz hesap yapamıyor ve bekliyor. Bilet fiyatları kombineye teşvik için ayarlanırsa satışlar artabilir. Şartlar ne olursa olsun, 4 büyük maçın ortalama 400 TL olacağı düşünülürse, kombine alarak diğer 13 maçı da izlemek en mantıklı karar olacaktır.

***

Kombineler açıklandığı ilk gün 20 kadar mesaj aldım. Ben bu kadar mesaj aldıysam grupların ne kadar mesaj aldığını siz düşünün. Tek soru vardı, geçmişten alışagelmişlik olacak ki, taraftar üzeri kombine satışı olacak mı ve ne kadar ucuzlayacak. Bu mesajlara gülümsemekle birlikte kızamadım. Çünkü insanları biz buna alıştırdık. Çok anlatamayacağım, çok tespitlerimiz var ama geçtiğimiz sezonlarda bu nimetten faydalanmak, 3 maç için grupları kullanan çok sayıda insan gördük. Gruplar iyi niyetle kombine satmak için yarıştılar ama sonuçlarını öngöremediler. Şimdi de insanlar 250 TL için bile indirim bekliyor, medet umuyor. Artık ucuz kombine kavramını sistemden çıkarma zamanı gelmiştir. İnsanlar rahatça maç izlerken 90 dakika destekleyen taraftarların bilet veya kombineden muaf tutulmasına karşı değilim ve hak ettiklerini de düşünüyorum. Ama ucuz kombine alarak maç izleyen ve büyük maçlar için fırsatı ganimete çevirenlere karşıyım.

***

Alanyaspor yönetim kurulu geçtiğimiz yıllarda bazı kötü niyetli insanların bireysel davranışları yüzünden kale arkaları kombinelere transfer yasağı getirdi. Aslında bunları tespit ederek gereğini yapardı ama hepsine bloke koydurmayı seçti. Ben, arkadaşlarım ve duyarlı taraftarlar işbirliği ile bu yasaklara rağmen 600 kadar insana transferlerle maç izlettirdik. Bazı yakın dostlarımızın ‘yaptığınız güzel ve anlamlı, ama teşekkür etmeleri gerekirken üzerler demelerine rağmen bir koltuk boş kalmasın diye bu çalışmamızı yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Büyük kulüplerde maça gidecek durumu olmayanlar için bunlar hep yapılıyor ve kombine sahibi gidemese bile bir başkası faydalanıyor. Bu sezon da ucuz kombinenin tarih olacağını varsayarak, transferlerdeki blokelerin de kalkması gerekir. En azından maça gidemeyen, istekte bulunana yardımcı olur ve koltuk boş kalmaz. Tabi ki biz insanların isteklerini aktarıyoruz, karar yine bunları uygulayacak olanlarındır.

***

Kombine ile son istekler de isim yazılma konusudur. Ne zaman bir haber paylaşsak, bir yorum yapsak hemen altına kombine alanlar isim yazma konusunda eleştirilerini sıralıyorlar. Sadece bu değil, sosyal medyada 3 yorumdan birisi bu konu üzerine oluyor. Ne yazık ki 3 sezondur zorluk derecesi nedir bilemiyorum ama bu konu düzeltilmediği için stadyumda kavgalara neden oluyor. Bunu insanlar anlayışlı olsun, herkes yerine otursun gibi sözlerle geçiştirirsek bu sorun hep masada olacaktır. Çok samimi şekilde söylüyorum, bu uygulamayı tam anlamıyla yerine getirelim, sezon ortası veya gelecek sezon kombinede büyük artış olur. Umarım kombine alarak destek olanlara "Sen ayrıcalıklısın" hissi verilir, bu sorun da kökten çözülür.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Veysel Okşar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.