Yaşlılıkta beslenme

Doymuş yağ tüketimine dikkat edilmelidir ve ciddi oranda azaltılmalıdır. Ayrıca katı margarinler diyetten kesinlikle çıkarılmalıdır. Beslenmede doymuş yağların ve margarinlerin tüketimlerinin artması kolesterol seviyesinin yükselmesini ve dolayısıyla kalp hastalıkların oluşumuna davet çıkarır. Etlerin görünür yağları ayrılmalı, tüketilmemelidir. İçerdiği çoklu doymamış yağ asitleri içeriğiyle balık bol bol tüketilebilir.

Posa tüketimi diyabet ve kalp hastalıkları riskini azalttır. Bu sebeple posa tüketimine önem verilmeli meyveler kabuklarıyla tüketilmeli, beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tüketilmelidir.

Yaşlıların sıvı tüketimi günde 2 litrenin altına düşmemelidir. İdrar, ter, dışkı ile ve solunum yoluyla her gün vücuttan atılan bu suyun yerine konulması gerekir. Sıcak havalarda, fazla fiziksel aktivite yapıldığında, fazla proteinli ve tuzlu besinler tüketildiğinde, ateşli hastalıklarda, ishalde vücuttan su kaybı artar. Bu durumlarda tüketilen su ve sıvı miktarının artırılması gerekir. Kahve, çay gibi kafeinli içeceklerin tüketimi azaltılmalıdır.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte görme , tat alma, koku alma duygularında azalma olur. Bu sebeple yemek hazırlarken besinlerin bozuk kısımlarını farkedilemeyebilir. Ayrıca bağışıklık sistemi de zayıflar. Bu şekilde zehirlenmeler görülebilir. Yalnız yaşayan kişiler buna daha çok dikkat etmelidirler.

Kemik için Kalsiyum!

Yetersiz kalsiyum alında kemik sağlığı olumsuz etkilenir. Bu sebeple yaşlılıkta kalsiyum alımına dikkat edilmelidir. Kalsiyum en fazla süt ve süt ürünlerinde bulunur. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler de bol miktarda kalsiyum içerir. Kalsiyumun iyi bir şekilde kullanılabilmesi için D vitaminine gerek vardır. Bu yüzden bol bol güneş ışınlarından yararlanmak gerekir.

Tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır. Fazla tuz tüketimi hipertansiyon ve kalp-damar hastalıklarına yol açar.

Bol bol Meyve, Sebze Tüketin

Yaşlılık döneminde vitamin ve minerallere olan gereksinim artar. Vitamin ve mineraller hastalıklarının süresini kısaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalığa yakalanma oranını azaltır.

Yaşlılık döneminde karaciğer, pankreas, sindirim sistemi sağlığına olumsuz etki yarattığından alkol tüketimi yapılmamalıdır. Sigara da bazı kanser türlerine davetiye çıkardığından içilmemelidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Müzeyyen Merve Ünlü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?