'Adem Başkan'la ilişkimiz örnek alınacak düzeyde'

ANTALYA

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile makamında buluştuk.

Yoğun ziyaretçi trafiği arasına sıkıştırılmış 30 dakika boyunca ben sordum, Başkan Türel yanıtladı.

Deneyimli bir gazeteci ve siyasetçi olmasının da avantajıyla halkla ilişkileri en üst seviyede olan Başkan Türel'e Alanya'ya yapacağı projelerini ve elbette MHP'li Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ile olan ilişkisini sordum.

Hayli samimi yanıtlar verdi.

İşte, bir dönem AKP Genel Başkanlığı gibi önemli bir görevi de üstlenen ve burada edindiği tecrübelerini şimdi Antalya, Alanya ve diğer ilçeler için değerlendiren Başkan Türel'in Alanya halkına mesajları...

'ALANYA İÇİN NE YAPSAK AZDIR'


*Alanya'ya yönelik çok önemli mutfak çalışmalarını artık tamamlamak üzereyiz. Senelerdir sürüncemede kalmış, hep konuşulup bir türlü icraata dönüşmeyen projeleri inşallah neticelendiriyoruz.

*Bir Toptancı Hali Projesi, senelerdir Alanya'nın gündeminde olan bir konuydu. İnşallah bir kaç ay içerisinde başlıyoruz. Uygulama projelerinin yapım aşamasında Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin ve yönetimi de bize hep destek oldu. Projeyi hazırladılar, şimdi onun tetkikleri Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapıldı. Birkaç ay içerisinde ihalesini yapar, inşaat çalışmalarına başlarız.

*Bizde malum, ihale yapılır yapılmaz hemen çalışmalara başlarız. Örneğin Dim Bölgesi'ndeki birçok mahalleyi birbirine bağlayan Ak Köprü'ye başladık, neredeyse bitiriyoruz. O bölgedeki ulaşım da büyük sorundu. Benim milletvekili olduğum dönemden beri takip ettiğim bir projeydi. Başlayıp bitirmek de belediye başkanlığım dönemime nasip olacak. Şimdi 12 mahalleyi birbirine bağlayacağız, mesafeleri kısaltacağız.

*Alanyalılara da teşekkür ediyorum, Ak Köprü'ye "Yeni Boğaz Köprüsü" dediler. Ak Köprü olduğu için adı da güzel. Bizde iş başladığı zaman bitiş süresini söyleriz, o tarihte de bitiririz.

*Alanya Atık Depolama ve Çevrim Tesisi Projesi de yine uzun seneler sürüncemede kalmış bir sorundu. Projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayına sunduk. Onay aşamasından sonra geçmişte yapılmış ihalesini güncelleyerek çalışmalara başlayacağız.

*Bunlar bir şehrin olmazsa olmazları. Atık Çevrim Tesisi olmayan, halen vahşi depolama sistemi ile çalışan bir Alanya'yı yurtdışında nasıl "Antalya'nın gözbebeği" diye sunabiliriz. Yurtdışında tanıtım yaparken önce bu unsurları soruyorlar.

*Biz göreve geldiğimizde Alanya'daki arıtmaların hiçbiri kullanılabilir değildi. Geçmişte görev yapmış belediye başkanı arkadaşlarımızı itham etmek için söylemiyorum ama bu işler bir belde belediye başkanının uzmanlık alanı değildir.

*Yanındaki belde yaptı diye gidiyor diğer başkan da yapıyor. Yapsın, güzel, ama hiçbiri kullanılmaz haldeydi. Kimi çevreler "Büyükşehir Yasası ne işe yarıyor?" diye soruyor. İşte bu işlere yarıyor. Geçmişte 7-8 milyon TL'lik yatırım yapılan bu arıtma tesislerinin kimini hiç kullanmadan direkt kapattık, çünkü işlevsel değiller. Yazık günah, milletin parası bu. Birçok bölgede sıfırdan yeni arıtma tesisleri yaptık, bazılarını rehabilite ettik.

*İlk defa Yeni Alanya okuyucularına açıklıyorum. Kargıcak'a kadar olan 1. Etap Kuzey Çevreyolu'nun ihale yetkisini Karayolları Genel Müdürlüğü, Bölge Müdürlüğü'ne onayladı. İhale sonrası inşaat çalışmalarına hemen başlıyoruz.

*Ben böyle önemli evrakları Ankara'da masa masa takip ederim, hiç başkasına da bırakmam. Bu onayı da bizzat kendim masa masa dolaşıp yaptırdım.

*Alanya'daki Telekom Kavşağı düzenleme çalışmalarını Büyükşehir olarak biz, Ticaret Lisesi Kavşağı'ndaki çalışmaları ise Karayolları yapacak. 2017 başında bu çalışmalara hemen başlayıp sahildeki trafik yükünü kuzeye taşıyacağız.

*Otogar arkasındaki Arıtma Tesisi bahçesine iyi bir hizmet binası yapalım dedik ama maalesef Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel oraya kültür merkezi yapacağını söyledi. Anlaşamadık, konuyu Yargı'ya taşıdım. Artık Yargı'nın vereceği kararı bekleyeceğiz.

*Halbuki bana orada 7-8 dönüm verse, kendisine de kültür merkezi için yer kalıyordu. Alanya Hizmet Birimi binasının şehrin içinde bir yerde olması, vatandaşın da kolay ulaşılabilirliği için büyük avantajdır. Ben eğer davadan netice alamazsam binayı Kargıcak yolu üzerine yapmayı planlıyorum. Şu an zaman kaybediyoruz. Alanya için hizmet yapmak istiyoruz. Bunlar Alanya halkının kullanacağı binalar.

*Orası normalde Arıtma Tesisi alanı olduğu için bizim hakkımızdı. Bir önceki Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu döneminde planı dönüştürülmüş ama arazinin kökü bizde. Şimdi Yargı'da o arsayı kaybederse ne olacak? Hepsini kaybedecek. Oysa bizimle uzlaşsaydı, her iki belediye de istifade etmiş olacaktı. Şu an hizmeti kısıtlı veriyoruz. Hükümet Konağı içinde birkaç odada hizmet vermek zorunda kalıyoruz.

*Adem Başkan'la bu konu haricinde aslında her konuda anlaşıyoruz. Ama bir tek bu konuda uzlaşamadık.

*Mesela daha önce Alanyaspor Tesisi yapacağımız bir araziyi benden kum ve taş ocağı yapmak için istedi, ben de bunu Büyükşehir Meclisi'ne getirip Alanya Belediyesi'ne verilmesini sağladım. Alanya'nın bir ihtiyacını karşılayacağı için gereken kolaylığı sağladık.

*Biz her konuda yardımcı oluyoruz. Aramızdaki ilişki de örnek alınacak düzeyde ama keşke Alanya Hizmet Birimi binası konusunda çatışma yaşamasaydık.

*Alanya sahillerinde yetkisi bizde olan sahil büfeleri konusunda arkadaşlarımız bir çalışma yapıyor. Sahillere yeni ve modern bir düzenleme getireceğiz.

*Eğer Büyükşehir Yasası olmasaydı, başta Alanya olmak üzere pek çok ilçenin kronikleşmiş sorunu çözülemezdi.

*Eskiden üst ölçekli imar planlarını koltuğunun altına alan belediye başkanları Ankara'da masa masa dolaşıyordu. Oysa iki yıldır özellikle Alanya'nın kronikleşmiş sorunlarını şimdi Antalya'da bir dakikada çözüyoruz.

*Kuzey Çevreyolu, Toptancı Hali sorunları yıllarca çözülemedi. Oysa şimdi hepsi hemen hallediliyor.

*Türkiye'nin ve Antalya'nın yanı sıra Alanya'nın en büyük şansı, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'dur. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Tükendiğimiz noktada imdadımıza yetişiyor. Yoğunluğundan dolayı daha az rahatsız etmek istiyoruz ama en ufak talebimizde bizim "han" dediğimiz yere "hamam" yaptırıyor.

*Pek çok makamda Sayın Çavuşoğlu'nun ismini kullanarak iş bitiriyorum. Kendisine bunu izah ettiğimde "Sen bizim adımızı kötü bir iş için kullanmazsın. İstediğin yerde kullan" deyip açık çek de verdi. Şimdi bu fırsatları Alanya'nın hayrına kullanmamız lazım.

*Oba Bölge Hastanesi'nin yanındaki 30 dönümlük bir parkın içine Hasta Yakınları Bakım Evi yapmak istiyorduk. Hasta yakını geliyor, kalacak yeri yok, bahçede veya bankların üzerinde yatıp kalkıyor. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, "Buraya yapmayın, bir kilometre ileride Alanya Belediyesi'nin arazisi var, oraya yapın" dedi. Teşekkür ediyorum, yardımcı oldu. Önümüzdeki Büyükşehir Meclisi'nde bu konuyu oylayacağız.

*Alanya için ne yapsak azdır, her şeyi ziyadesiyle hak ediyor, biz de elimizden gelen hizmetleri vermeye gayret ediyoruz.

*Alanya'nın yeri bizim için çok farklı. Hem yerel ve genel seçimde verdiği destek itibariyle, hem benim gönlümde farklı bir yerdedir.

*Alanya'ya daha çok sık gelmek istiyorum ama Alanya'ya yapacağımız projelerin mutfak çalışmaları için de mesai harcıyorum. Habersiz gelişlerim de oluyor. Ama bundan basının ve Alanya halkının pek haberi olmuyor. Çünkü çalışmaları daha net görebilmem için bazen habersiz de gelip gidiyorum.

*Alanya Hizmet Birimi'nin çalışmalarını yakından takip ediyorum. Alanya halkının sevdiği bir isim olan Büyükşehir Koordinatörümüz Hüseyin Güney ve ekibi Alanya için ne gerekiyorsa zaten yapıyor, gözümüz arkada değil.

*Alanya halkına Yeni Alanya aracılığı ile selam gönderiyorum. Geçmişte olduğu gibi önümüzdeki süreçte de büyük projelerle Alanya'ya en iyi hizmetleri vermeye devam edeceğiz.

Başkan Türel, Yeni Alanya Politika Editörü Alper Kutay'ın sorularını yanıtladı.


Alanya'daki tüm gelişmeleri anbean Yeni Alanya'nın web sitesinden takip ettiğini söyledi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alper Kutay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?