Keyifli Yaz Günlerinin Kabusu: Böbrek Taşları

BÖBREK

taşı, böbreğin süzdüğü idrarın toplandığı ve iletildiği kanalların içinde oluşan minerallerin birleşmesi ve büyümesi sonrasında oluşan sert yapılar olarak tanımlanıyor. Türkiye, Avrupa'da böbrek taşının en sık gözlendiği ülkelerin başında gelmekte olup, her 6 kişiden 1'i hayatı boyunca en az bir kez böbrek taşı düşürme riski ile karşı karşıyadır ve erkeklerde kadınlara oranla 2 kat fazla görülmektedir.

Bölgesel farklılıklar, ısı değişiklikleri, beslenme ve genetik yatkınlık taş oluşumundaki en etkili faktörlerdir. Hava sıcaklığı ile taş oluşumu doğru orantılı olup, Alanya gibi yazları oldukça sıcak geçen bölgelerde böbrek taşı hastalığı daha sık gözlenmektedir. Aşırı sıcaklarda vücuttaki su terleme yoluyla kaybediliyor. Eğer yeterli sıvı alınamazsa idrar miktarı azalıyor ve idrar ile vücuttan kolayca atılması mümkün olan maddeler, idrar miktarı azaldığı için, birbirine eklenerek taş oluşum sürecini başlatıyor. Bunun sonucunda da böbrek taşları oluşmaya başlıyor. Yetersiz su tüketimi, böbrek taşı oluşumunu tetiklediği gibi daha önce şikayet yaratmayan taşların ağrı, idrarda kanama, bulantı-kusma yapmasına ve tıkanıklığa bağlı olarak böbreklerin genişlemesine de neden oluyor.

Böbrek taşını engellemenin kesin bir yolu yok. Ancak, aşırı sıcaklarda böbrek taşı oluşumu riskini azaltmak için, günlük idrar miktarı 1,5-2 litre olacak şekilde, vücut ağırlığına da bağlı olmak üzere ortalama her 2-3 saatte bir 1 bardak su içmek gerekiyor! Su tüketim alışkanlığının çocuk yaşlardan itibaren kazandırılması gerekmekte olup, su yerine alınan çay, kahve, asitli içecekler ve meyve suyu gibi içeceklerin hiçbiri, vücudun ihtiyacı olan su miktarını karşılamaz.

Yeterli miktarda su tüketimine ek olarak nelere dikkat etmeliyiz?

Günlük beslenmemizde meyve ve sebze miktarını artırırken, özellikle proteinden zengin hayvansal gıdaları ise mümkün olduğunca azaltmalıyız. Ancak daha önce taş düşürmüşseniz, taş oluşumuna yol açtığı bilinen, okzalat adlı maddeden zengin olan ıspanak, kırmızı pazı, yeşil pazı, pancar, brüksel lahanası, kakao, bazı kuruyemişler, bamya gibi bazı besinleri aşırı tüketmekten kaçının. Günlük diyetteki tuz miktarını azaltmaya özen gösterin. Bunların yanı sıra eğer vücudunuz taş oluşumuna yatkınsa diyetinize ev yapımı limonata ekleyin.

Böbrek taşlarım var, tedavi alternatifleri neler?

4-5 milimetreden küçük olan, böbrekten idrar akımını engellemeyen, böbrekte şişme yaratmamış taşlarda en uygun tedavi şekli hastanın yeterince sıvı alımı, hareket ve egzersizin artırılması ve gerekirse ilaç kullanımı iken bunun dışındaki taşlarda, taşın yeri, büyüklüğü ve böbrek üzerinde yaratmış olduğu etkiye bağlı olarak ESWL dediğimiz vücut dışından ses dalgaları ile taş kırma veya cerrahi tedavi ön plana çıkmaktadır. Böbrek taşı cerrahisi, son yıllarda çoğunlukla kapalı yöntemlerle yapılmakta olup hastanemizde de yoğun olarak uygulanmaktadır.

“Özellikle Alanya gibi sıcak yerlerde yaşıyorsak, kendimize ve çocuklarımıza muhakkak su içme alışkanlığı kazandıralım”.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Akkoç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?