Rusya’dan 7 milyon turist mi  gelecekmiş? Yok mu arttıran?

DAHA

bir önceki yazımın mürekkebi kurumadan gazetelere düştü ki Alanya’ya yatak arzı bu yıl 3.100 artış göstermiş.
Ama bu yeterli görülmemiş ki turizmi geliştirmenin tek yolu (!) olan ‘’yatak arzını olabildiğince arttırma’’ çalışmaları kapsamında 2017 yılında 4.300 yatak daha eklenecekmiş.
Bu işe şaşırdık mı?
Tabi ki hayır...
Bu haberi bir ulusal gazetenin internet sayfasında gördüm ilk kez. Belki de şaşırmamamın sebebi haberin başlığının altına eklenen, muhtemelen Rus vatandaşı, iki çıtı pıtı bayanın sahilde güneşlenen fotoğraflarının eklenmesi olabilir.
Ne de olsa Rusya ile hiç bir sıkıntımız kalmadı. Bu yaz Türkiye’ye tatile gelemeyen Rus dostlarımızda Türk sahillerine karşı bir özlem oluştu.
Bu sene mevsim olarak biraz geç kalınmıştı ancak seneye havalar ısınınca hoopp ilk uçakla akın edecekler.
Eee bize düşen de hiç kimseyi mağdur etmemek, tatil hevesini kırmamak için yeteri kadar yatak arzı sunmak.
Rusya’dan gelecek yolcu sayısı tahminleri 2017 yılında 3 milyondan başladı, sonra 5 milyona çıktı.
Demek ki rakamları ikişer ikişer arttırmak gerekiyor ve Sayın Putin’in Türkiye ziyaretinde de güzel mesajlar verildiğine göre, o zaman tahmini iki daha arttırıp 7 milyona çıkarmanın zamanıdır.
Geçen sene bu zamanlar dahi bu kadar iyimser tahminler yapılamıyorken, bu sene Rus pazarı için bu kadar iyimser olmanın nedeni ne olabilir acaba?
Geçtiğimiz yıl uçak krizinin hemen ardından, hatta bir kaç ay sonrasında yaz sezonuna kadar krizin atlatılıp normal bir sezon geçirileceği konuşuluyordu.
Ancak hesaplanmayan tek şey Rus pazarındaki daralma idi.
2015 Aralık ayında Rus Kommersant gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Rusya’dan yurtdışı çıkışları 1998’den beri en düşük seviyeye düşerek yüzde 31.4 azaldı.
Bu düşüş 2016 yılında da yaşanmaya devam ediyor. Yurt dışı çıkışları bu derece düşerken, yurt içi seyahatleri hızlı bir yükseliş trendi gösteriyor.
Çok gariptir ki, Rusların yurt dışı seyahatlerinden vazgeçerek yurt içine yönelmelerinin sebebi olarak Türkiye destinasyonunun yasaklı olmasını gösteren bir aklı selim kişi halen çıkmadı (!)
Çok açıktır ki, Rusya’daki ekonomik kriz etkilerini tüm acımasızlığıyla göstermeye devam ediyor.
İnsanlar da doğal bir refleksle, ilk tasarruf tedbiri olarak tatil harcamalarını kısmak zorunda kalıyorlar.
Avrupa pazarında da farklı sebeplerden kaynaklı Türkiye talebinde bir düşüş söz konusu. Ve görünen o ki, 2017 yılında da Avrupa pazarında farklı bir senaryo beklemiyor Türkiye’yi.
Çünkü Avrupa pazarındaki sorun algıdan kaynaklı.
Bu algıyı değiştirmek için yoğun bir çalışmanın içerisine girmek gereklidir.
Einstein’ın da dediği gibi belki de ‘’Bir önyargıyı kırmak atomu parçalamaktan daha zordur.’’
Bu önyargıları komple yıkma, belki de ancak uzun yıllar içerisinde mümkün olabilecek bir konudur.
Ancak Avrupa, bizim için sadece pazar değil aynı zamanda rakip demek.
‘’En büyük rakiplerimiz olan İspanya’da, Yunanistan’da neler oluyor? Geçtiğimiz yıllar içerisinde bulundukları krizleri nasıl atlattılar, planlamaları neler?’’ gibi konuları iyi analiz edip dersler çıkarmalı, artı ve eksilerimize göre pozisyon almalıyız.
Mesela, artan yatak kapasitesi sadece Türkiye turizm camiasının gündeminde değil. Mayorka’da da yatak kapasitesi tartışmaları olduğunu okuyoruz. Mayorka’da yatak kapasitesini sınırlamak için önümüzdeki günlerde bir yasa tasarısının gündeme gelebileceği konuşuluyor.
Mayorka gibi tatil destinasyonlarında bu gibi konular bir planlama çerçevesinde ele alınırken, Türkiye’de yeni yatırım ancak kriz nedeniyle duruyor.
Bu denli plansız büyümenin ardından arz – talep dengesini tutturmak da zorlaşıyor. Bu da fiyatlara yansırken, herhangi bir kriz durumu olmama durumunda dahi fiyat kırmamak imkansızlaşıyor.
Daha sonra tartışma başka noktalara kayarak Türkiye’deki sorunun ‘’Herşey Dahil’’ sisteminde olduğunu iddia edenler bile çıkıyor.
Artık tatil destinasyonlarının büyük bir kısmı ‘’Herşey Dahil’’ sisteminde hizmet verirken, Türkiye’de bu sistemi kaldırarak nasıl rekabet edeceğiz? Hele ki yatak arzı bu seviyelere yükselmişken.
Tekrar Rus pazarına dönecek olursak, 5 milyon hedefleri koyulan Rus pazarından en fazla talep 2014 yılında gerçekleşmiş ve 4.4 milyon Rus turist ağırlamışız.
2015 yılında ise yüzde 18.53 düşerek 3.6 milyon seviyelerine kadar geriledi. Aynı yıl Rusya’dan yurt dışı çıkışlarının yüzde 31 düştüğünü göz önünde bulundurursak bu düşüşten payımızı aldığımızı görüyoruz.
2016 yılında da Rusya’dan yurt dışı çıkışlarının azaldığını değerlendirecek olursak, herhangi bir uçak krizi olmasaydı bile büyük ihtimalle 2015 yılından daha iyi bir yıl beklemiyordu Türk turizmini.
Bu rakamlar ışığında, 2017’de Rus pazarından tüm zamanların rekorunu kırma beklentileri pek sağlam temellere dayanmıyor.
Bir hayal düzeyindeki beklentilerin rehavetinden bir an önce kurtularak, yeni sezon için her zamankinden daha fazla mücadele etmenin gerekliliği ortadadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Arat - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?