Hakan Dizdaroğlu

FUTBOLA

ara verdiğimiz bu dönemlerde camiamızın başkanlığını yapma onuruna erişen önemli şahsiyetleri yeni nesile aktarmaya devam ediyoruz. Bugün kaleme aldığımız başkanımız, Alanyaspor’un 14. Başkanı olan Hakan Dizdaroğlu olacak. Hakan başkan hakkında kişisel fikirlerimi belirteceğim ama önce o dönem hakkında bir özet geçelim.

***

Hakan başkanımız aday olmadan önce 2 sene yönetimde görev yaptı. İkinci sene hem mali açıdan hem de saha sonuçları kötü olunca, önce destek vererek öne sürenlerin seçimden sonra yalnız bıraktığı Hakan başkan aday oldu. Yaklaşık 1 milyon borç ile de göreve başladı. Bu dönemde ben de imza vermedim ama bunun Hakan Başkan'la alakası yoktu. O dönemde bazı yöneticilerin zihniyetini görünce, kulübün batağa gideceğini öngördüğüm için, kongrede karşı durdum ve tepkileri üstüme aldım. Kaotik bir ortamda başlayan bir süreçte, Hakan Başkan ne kadar iyi niyetli olsa da, kamuoyu desteğini alamadı. Yönetime yakın taraftar grubu, imza vermeyen ALTAD üyelerini her ne kadar başaramasalar da stadyuma sokmak istemedi. Başkana yanındayız diyenler Belediye Başkanı da dahil olmak üzere yalnız bıraktılar. Sonuçta borçlar büyümeye başlarken, sorunlar da artmaya devam etti ve son maçta ligde kalınarak sezon kapatıldı. İkinci sezonda da değişen bir şey olmadı, hatta başkandan habersiz geçici başkan atamasını bile yaşadık. Aslında hikayede daha vahim şeyler de oldu ama bu dönemde bana göre herkese güvenen, en yakınları tarafından arkasından iş çevrilen Hakan Başkan iyi niyetinin kurbanı oldu. Tabi bu dönemde başkanı yalnız bırakmayan ve tarihimizi bilmeyenlerin bilmesi gereken kişiler de var.

***

Bu insanlardan birisi Levent Uğur, diğeri ise Turgut Alper’dir. Şimdiki Alanya Belediye Spor Müdürü Levent Uğur o dönemlerde iki ayrı bankada müdürlük yaparken, finansal durumun aksamaması için risk alarak, şahsi çekin yanında kulüp çeki vermesi, sıkışıldığı anlarda etrafından nakit yardımları sağlaması, borcun daha da büyümesinin önüne geçti. Özellikle muhatap bulamayacağı ve borç içindeki bir yere kulüp çeki verilmesi takdire şayan bir hareket değilse nedir? İkinci unutulmaması gereken kişi ise Turgut Alper’dir. Başkanın her şartta yanında olarak gemiyi hiç terk etmedi. Özellikle kendi işinde sıkıntı yaşadığı dönemde, kulübe verdiği yakıt çekleri ödenmediği için işyerine icra gelmesini hiçbir zaman unutmayacağım. Bu vesile ile bu iki değerli insanın kritik dönemde yaptıklarını özetle aktarmış olduk. Her ikisinden de Allah razı olsun.

***

Hakan Başkan, görev yapan 16 başkan içinde en yalnız bırakılan kişi oldu. Bunda yakındakilerin büyük hatası olsa da, hatta yanlış da yönlendirilse bu camiaya sadece başkan olarak değil, diğer zamanlarda da katkıları yüksek oldu. 1997 yılında Zimbitlik'in yapımı, 2010 yılında ek binanın yapımı, 1995 yılında 75. Yıl Spor Salonu'nun kaba inşaat yapımı, belediye tesisleri gibi birçok yapıda üst seviye katkıları olmuştur. Her zaman amatör sporlar da dahil olmak üzere hizmetleri olmuştur ve halen katkıları devam ediyor.

***

Hakan Başkan, bu fani dünyada kimseyi kırmamaya özen gösteren, en kötü durumda bile olaylara güzel yerden bakan, birinin hatası olsa bile rencide etmemek için uğraş veren, en çok eleştirildiği dönemde bile "Alanyasporumuz hayal ettiğimiz yerde, bu bize yeter" diyecek kadar mütevazi olan ve bunu hayat felsefesi yapan değerli bir şahsiyettir. Başkanlığı döneminde işler iyi gitmedi, hatta Hasan Çavuşoğlu Başkanımız göreve gelmeseydi bugün amatörde bile olabilirdik. Ben Hakan Başkan'ı sadece başkanlığı dönemi ile değil bir bütün olarak değerlendiriyorum. O dönem ne kadar karşı da dursam, sorgulamadığım tek şey içindeki Alanyaspor sevgisi idi. Hatta o dönem bana tepki gösterenlere "Veysel Başkan yapıyorsa altına bakmak gerekir" diyecek kadar da eleştiriye açık biridir. 16 Başkan içinde en çok eleştirdiğim başkandı ama bugün halen ağabey-kardeş ilişkimiz devam ediyor. Ömrümün sonuna kadar görüşeceğim bu değerli başkanımıza verdiği hizmetler için teşekkür ediyor, uzun ömürler temenni ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Veysel Okşar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?