Sağlık turizminin ülkemize ve bölgemize sağlayabileceği katkılar

SAĞLIK

turizmi, kısaca tedavi amacı ile yapılan seyahatler olarak tanımlanabilmektedir. Bununla birlikte, sağlığın geliştirilmesi, sağlığın korunması ve sağlığın geri kazanılması amacıyla başlayan ve sağlık hizmetleri unsurlarının yanı sıra tatil unsurlarını da kapsayan seyahatler, konaklamalar ve organizasyonlardan doğan olay ve ilişkilerin bütünü olarak da tanımlanmakta, ayrıca seyahat eden kişinin fiziksel iyilik halini geliştirmek amacıyla veya estetik cerrahi operasyonlar, organ nakli, diş tedavisi, fizik tedavi, rehabilitasyon vb. gereksinimi olanlarla birlikte uluslararası hasta potansiyelini kullanarak sağlık kuruluşlarının büyümesine imkan saplayabilen turizm çeşidi olarak da tanımlanmaktadır.

Ülkemiz, 2023 yılında sağlık turizminden 1 milyon sağlık turisti beklemekte ve 20 milyar dolar da gelir hedeflenmektedir. Bu gelir ülkemiz ekonomisi için önemli bir tutardır. Bu gelirin yanında sağlık turizmin ülkemizde ve bölgemizde gelişmesi, büyümesi durumunda gerek ülke ekonomisine gerekse bölgemize önemli katkıları olacaktır. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:

Sağlık turizminin, her şeyden önce genel olarak ülkemizin, Antalya ve Alanya’nın tanıtımına önemli katkıları olabilecektir.

Sağlık turizminin, ülkemiz ve bölgemiz ekonomisine girdisi, diğer turizm çeşitlerine göre çok daha yüksek olabilecektir.

Sağlık turizmi, ülkemizde ve bölgemizde sağlıkla ilgili yeni ve çeşitli mesleklerde istihdam alanlarının açılmasına neden olabilecektir. Bu da, ülkemizde ve bölgemizdeki işsizlik oranının azalmasına katkı sağlayabilecektir.

Sağlık turizmi, diğer turizm çeşitleri içinde katma değeri en yüksek turizm çeşidi olabilecektir. Böylece, yabancı hastalardan sağlanan gelirler ülkemizin ve bölgemizin ekonomik refahına katkı sağlayabilecektir.

Sağlık turizmi ile, ülkemizde ve bölgemizde yeni bacasız fabrikalar kurulabilecektir.

Sağlık turizmi ile, ülkemizde ve bölgemizde istihdamın niteliği artabilecektir. Bir anlamda, konusunda uzman olan doktorların, diş hekimlerinin ve sağlık teknisyenlerin çalışma bölgesi olarak Örneğin, Alanya’yı tercih etmeleri söz konusu olabilecektir.

Sağlık turizmi ile, ülkemiz ve bölgemiz; kış, doğa, inanç, kültür turizmi çeşitleri ile sinerji oluşturacak alternatif bir turizm alanına sahip olabilecektir.

Sağlık turizmi ile, ülkemiz ve diğer ülkeler arasında sağlık konusunda bilgi paylaşımı sağlanabilecek ve artabilecektir.

Sağlık turizmi ile, ülkemiz ve diğer ülkeler arasında sağlık konusunda teknoloji transferi sağlanabilecektir.

Sağlık turizmi ile, ülkemiz ve bölgemiz, özellikle sağlık nedeniyle tercih edilen bir ülke ve bölge olabilecek ve bu da ülkemize ve bölgemize uluslararası bir prestij kazandırabilecektir.

Sağlık turizmi ile, sosyal ve kültürel deneyimlerin paylaşılması sağlanabilecektir.

Sağlık turizmi, uluslararası ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayabilecektir.

Sağlık turizmi, ülkemize ve bölgemize dünya düzeyinde, en kaliteli ve ucuz sağlık bakım hizmeti sunduğu imajını kazandırabilecektir.

Sağlık turizmi, ülkemizde ve bölgemizde daha kaliteli sağlık hizmeti sunulması için kamu ve özel sektör ortaklığın oluşturulmasına veya mevcut ortaklıkların geliştirilmesine katkı sağlayabilecektir

Son olarak, Türkiye’nin sağlık turizmi konusunda konumunu daha iyi sağlamlaştırabilmesi için sağlık turizmi ile ilgili uygun ve yerinde politikalar ve stratejiler belirlemesi gerekmektedir. Bunun içinde hem Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı, hem de sağlık turizmi ile ilgili olan diğer kuruluşlar ve kişiler, üniversiteler, hastaneler birlikte hareket etmelidirler.

Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun bölgemiz turizmine önemli katkıları olduğu herkes tarafından bilinmekte ve takdir edilmektedir. Sayın Bakanımızın, özellikle Alanya’da sağlık turizminin gelişmesi konusunda da üzerine düşen görevi fazlasıyla yapacağı konusunda güvenimiz tamdır.

Alanya’nın sağlık turizmi konusunda Türkiye’de ilk üçe girdiğini görmek dileğiyle…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?