Geçmişten günümüze kitap yakma olayları

Ahmet Şık’ın “İmamın Ordusu” kitabının basılmadan, yayınevinin basılıp toplanması ve belki de yakılması bana “Kitap yakmanın” tarihini hatırlattı. Osmanlı döneminde de “basılı kitaplar” yakılmış. İbrahim Müteferrika’nın matbaası Yeniçeriler tarafından talan edilmiş. Frenkçede kitap yakılmasına “biblioclasm” veya “kütüphane katliamı” deniyor... Ortaçağlarda kitaplar, belgeler ve diğer muzır yayınlar merasimle yakılırdı... Modern çağlarda ve şimdi ülkemizde diğer muzır yayınlar, gramofon plakları, filmler, videolar, plaklar merasimle hoyratça yakılıyor. Sözde ahlaki, dini ve siyasi maksatlarla!..
İşin acısı bunların çoğunun yeniden canlandırılması, yerine konması mümkün değil. Son zamanlarda Kurtuluş Savaşına dair “Yorgun Savaşçı” filmi de yakılmıştı. Beni can evimden vuran bir “film-belge” katliamı da 27 Mayıs darbesinden sonra Basın Yayın Müdürlüğünün film ve belge arşivinin yok edilmesidir. Bunlar kültür mirasına ve ülke tarihine karşı işlenmiş cinayetlerdir.
ÜNLÜ AYIPLAR!
Tarihteki ünlü kitap yakılmaları, belge ve kültür katliamları, İskenderiye Kütüphanesinin MS. 266 yılında yakılması... Bağdat Kütüphanesinin yakılması ve İspanya’da engizisyon döneminde Arapça din kitapları ve Kur’an yakılması ve Almanya’da Nazi döneminde kitapların yakılması.
Son zamanlarda ilgi çekici bir olay, ünlü Beatles müzik grubunun plaklarının, şarkıcı John Lennon’un İsa hakkında söyledikleri üzerine Katolik yobazlar tarafından yakılmasıydı. 19. yüzyıl sonlarında Amerika’da New York’ta “Ahlâksızlığa Karşı Mücadele Derneği” simgesinde muzır ve ahlaksız telakki ettiği kitapların yakılmasını iftiharla teşhir ediyordu.
“Kitap yakmak” deyince Ray Bradbury’nin Fahrenhayt 451 romanı ve George Orwell’in 1984 kitabını da unutmamak lazım. Orwell’e göre 1960’tan önce yazılan, basılan, yayınlanan bütün kitaplar yakılacaktı.
Kitaplar, kütüphaneler kasten yakılır; bazen kaza ve savaşa kurban gider. Mesela Alman bombardımanları İngiliz Londra kütüphane ve müzelerine büyük zararlar vermiş... İngiliz uçaklarının Alman şehirlerini, Dresden’i yangın bombalarıyla bombalaması Alman kültür mirasına onarılmaz darbe vurmuştu. Son zamanlarda, birkaç yıl önce Bağdat müzesi ve kütüphanesi de savaşa kurban gitmişti.
Ahmet Şık’ın başına gelenler tek değil... Son zamanlarda Ergenekon kapsamında insanların büyük gayretlerle yazdıkları kitaplar, biriktirdikleri belgeler, arşivler de yakılmaktan beter edildi...
ORTA ÇAĞLARA DÖNÜŞ MÜ?
Babam Kılıç Ali’nin Kazım Karabekir’in İstiklâl Harbi Hatıraları kitabının müsveddelerinin, matbaada basılmadan toplanması rolünden ben de rahatsızım ve bunu babama da söylemiştim. Bu olayı babamın anılarından alıntı yaparak köşemde anlatmıştım. Ama sonunda şartlar ne olursa olsun kitap, belge ve CD yakmak, tahrip etmek cinayettir. Hiç bir koşulda tasvip edilemez ve savunulamaz...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Altemur Kılıç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.