Bugünlerin zeminini, Menderes İktidarı hazırladı…

DÜNKÜ

yazımda, tarikat ve cemaatlerin; tıpkı Selçuklu gibi, Osmanlı gibi ülkemizi de dar boğazlara soktuğunu, dahası batırmanın eşiğine getirdiğini dillendirdim.

Bugün de; bugünlere nasıl gelindiğinin, bu zemini kimlerin nasıl hazırladığının ip uçlarını vereceğim.

Her şey Ulu Önder Büyük Atatürk’ün ölümüyle başladı.

Yani milat 10 Kasım 1938.

Bu süreç, Demokrat Parti’nin iktidara gelmesiyle hızlandı.

Atatürk ilke ve devrimlerini ters yüz eden tüm yasalar, Menderes İktidarı döneminde çıkarıldı.

İşte o yasalar…

* * *

5 Mart 1950

Tekke ve zaviyelerin tekrar açılmasına, serbestçe faaliyet göstermelerine izin verildi

16 Haziran 1950

Türkçe okunan ezanın, tekrar Arapça okunması karara alındı.

5 Temmuz 1950

Radyodan, dini program yayın yasağı kaldırıldı.

3 Aralık 1950

Arap harfleriyle eğitim yapan dershanelere izin verildi.

8 Ağustos 1951

Hükümet, Halk Evleri’ne el koydu.

4 Kasım 1951

İlkokulların ders programlarına, din dersi konuldu.

5 Haziran 1952

Lozan Antlaşmasına göre Fener Rum Patrikhanesi’nin başındaki kişinin Türk vatandaşı olması gerekir. Bu ilke ilk kez ABD’den uçakla gönderilen Athenagoras’ın Türkiye’ye sokulması ile ihlal edildi. Başbakan Menderes Athenagoras’ı ziyaret etti.

20 Haziran 1952

Marshall Yardımlarıyla, (iyiden iyiye) Amerika’nın güdümüne giren Menderes İktidarı, Amerika’nın telkinleri doğrultusunda Kayseri Uçak Fabrikasını kapattı.

8 Ekim 1952

Balıkesir’e giden CHP lideri İnönü’yü, Vali kent dışında karşılayarak, kente girmemesini, girerse olaylar çıkabileceğini ve kendisinin sorumluluk almayacağını belirtti. Ömrü, bu ülkenin kurtuluşu için cephelerde geçen İnönü, düşman işgalinden kurtuluşunda emeği olan Balıkesir Kentine girmekten vazgeçti.

24 Aralık 1952

Anayasada bulunan Türkçe kelimler yerine Osmanlıca sözcükler kullanıldı. Bakanlık yerine, Vekalet kullanılmaya başlandı.

Genelkurmay Başkanlığı’nın adı da “Erkan-ı Harbiye-yi Umumi Reisliği” şeklinde değiştirildi…

21 Ocak 1953

Petrollerimizin işletilmesiyle ilgili ilk anlaşma bir ABD şirketiyle yapıldı.

21 Temmuz 1953

Profesörlerin politika ile uğraşmalarını yasaklayan kanun kabul edildi.

27 Ocak 1954

(Amerika’nın telkinleriyle)

Köy Enstitüleri kapatıldı.

07 Mart 1954

Petrol işletmeciliğini yabancı sermayeye açan ve MaxBall adlı bir yabancının hazırladığı Petrol Yasası Meclis’te kabul edildi.

30 Mayıs 1954

Osman Bölükbaşı’nı seçen Kırşehir, ceza olarak il olmaktan çıkarılıp ilçe yapıldı.

14 Haziran 1954

Seçimlerde CHP’ye oy veren Malatya, ceza amacıyla bölünerek Adıyaman ili kuruldu.

21 Haziran 1954

Demokrat Parti kendi kadrolarını kurmak için devlette tasfiyeye yöneldi.

07 Ağustos 1954

Millet Gazetesi Sahibi Fuat Arna, Adnan Menderes’e hakaret ettiği için tutuklandı.

01 Aralık 1954

Hüseyin Cahit Yalçın, Hükümetin hakaret ettiği gerekçesiyle. 26 ay hapse mahkûm edildi ve 79 yaşında hapse girdi.

08 Nisan 1955

Döviz bulunamadığı için kahve ithalatı yapılamadı. İstanbul’da hane başına 100 gram kahve dağıtımına başlandı. Kahve alanlar, muhtarların hazırladığı listeleri imzaladı.

20 Temmuz 1955

Polis CHP Isparta İl Kongresini dağıttı. Kasım Gülek kürsüden indirildi.

05 Ağustos 1955

Karadeniz gezisine çıkmış olan CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek, Sinop’ta tutuklanarak İstanbul’a getirildi ve bir gün hapiste kaldı.

05 Eylül 1955

Ekspres Gazetesi’nde Atatürk’ün Selanik’teki evine bomba atıldığı haberi yayınlandı.

06 Eylül 1955

Atatürk’ün evine bomba atıldığı haberi üzerine, çok önceden planlanan gösteriler, kısa zamanda Rum vatandaşların işyeri ve evlerine yönelik yağmaya dönüştü.

07 Eylül 1955

Hükümet bu olayları muhaliflerinin üzerine yıkıp, onlardan da kurtulmak amacıyla; “olayları komünistler tezgahladı” senaryosuyla; Aziz Nesin, Kemal Tahir, Dr. Can Boratav, Asım Besirci, Hasan İzzettin Dinamo’yu tutukladı..

19 Eylül 1955

Muhalif yayınlarından dolayı Ankara’da Ulus Gazetesi süresiz kapatıldı.

15 Ekim 1955

ISPAT HAKKI KALDIRILDI. Siyasiler hakkında bir iddia ileri sürenler hakaret suçuyla yargılanıp mahkûm olmaktaydılar. Yargılanan kişinin ispat hakkı kaldırıldı.

08 Nisan 1956 Başbakan Adnan Menderes , muhalefeti, “SİYASİ SAPIKLIK, SAHTE İHTİLALCİLİK, İNKARCILIK, ADİ VE ALÇAKCA İFTİRACILIK, SAHTE HÜRRİYETÇİLİK VE TEDHİŞÇİLİK”LE SUÇLADI.

31 Mayıs 1956

CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, “Adım adım mutlakıyete gidiyoruz ” dedi.

14 Haziran 1956

CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek, TBMM’nin manevi şahsına hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıl hapse ve 4 ay Bursa’da ikamete mahkûm oldu.

13 Ağustos 1956

Bakanlar Kurulunca ortaokullarda din dersi okutulmasına karar verildi.

28 Eylül 1956

MALİYE, PARASIZLIKTAN; İSTANBUL’DA HAZİNEYE AİT 10 BİN ARSA VE 500 BİNAYI SATIŞA ÇIKARDI.

19 Mayıs 1957

Menderes, Kayseri’de halka yaptığı açıklamada; “DP’nin iktidarda olduğu yedi yıl içinde, 15.000 YENİ CAMİ İNŞA ETTİK…” dedi.

02 Temmuz 1957

CMP Genel Başkanı ve Kırşehir Milletvekili Osman Bölükbaşı tutuklandı.

20 Ekim 1957

Menderes Adana’da yaptığı seçim konuşmasında “İSTANBUL’U İKİNCİ BİR MEKKE, EYÜP SULTAN CAMİİNİ DE İKİNCİ BİR KÂBE YAPACAĞIZ” DEDİ.

27 Ekim 1957

Seçim sonuçları tartışmalara neden oldu. En vahim olaylar Gaziantep’te yaşandı, seçimi ilkönce CHP’nin kazandığı ilan edildi, sonra bu karar değiştirildi. Bu olayın yarattığı tepkiler üzerine, kentin üstünde askeri uçaklar uçuruldu.

01 Kasım 1957

Yeni meclisin toplanacağı gün; halkın tepkisinden çekinen iktidar, başta meclisin çevresi olmak üzere, kentin tüm önemli noktalarına askerî birlikler yerleştirdi.

10 Mart 1958

DEMOKRAT PARTİ ÖRGÜTLERİNİN RAMAZAN AYI BOYUNCA CAMİLERDE DÜZENLEDİĞİ MEVLİTLERİN, PROPAGANDA AMACIYLA DEVLET RADYOSUNDAN NAKLEN YAYINI, UYGULAMASI BAŞLATILDI.

30 Nisan 1958

Et sıkıntısını gidermek için Yeni Zelanda’dan koyun eti dışalımı yapıldı.

19 Temmuz 1958

Nükleer silah taşıyan ABD uçakları, İncirlik Üssü’ne indi.

02 Ağustos 1958

IMF önerisiyle, Cumhuriyet tarihinin en yüksek orandaki devalüasyonu yapıldı. 1 dolar 2,80 TL’den 9 TL’ye çıkarıldı. Devalüasyon oranı yüzde 221 oldu

.

04 Ağustos 1958

IMF’den ilk borç alındı. IMF Türkiye’ye 250 milyon dolar kredi verdi

.

06 Eylül 1958

Başbakan Adnan Menderes, “İdam sehpalarında can verenlerden ders alıp, akıllarını başlarına devşirsinler…” diyerek muhalefeti tehdit etti.

07 Eylül 1958

CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, “Sehpalar kurulursa nasıl işleyeceğini kimse bilemez” diyerek başbakana cevap verdi.

21 Eylül 1958

Başbakan Menderes, CHP’nin parti olmadığını, İsmet İnönü’nün siyaseti bırakması gerektiğini, basının her istediğini yazamayacağını söyledi

22 Eylül 1958

İnönü, “Demokrasiye paydos demeye Demokrat Parti Genel Başkanının gücü yetmeyecektir” şeklinde cevap verdi.

12 Ekim 1958

Başbakan Adnan Menderes, yurttaşlara muhalefetin kin ve husumet cephesine karşı bir “Vatan Cephesi” kurmaları çağrısında bulundu. Radyo, Vatan Cephesine katılanların isimlerini saatlerce okunmaya başladı.

19 Ekim 1958

Başbakan Menderes, Said-i Nursî’nin yaşadığı Emirdağ’da, Nurcular tarafından, hilafet ve saltanatı temsil eden iki tuğralı, yeşil bayrak açılarak karşılandı. Menderes Risale-i Nurların ilk kez serbestçe basılması için talimat verdi ve basılacak kitaplar için kâğıt tahsisi yaptı.

30 Kasım 1958

DP hükümeti Adalet Bakanı Esat Budakoğlu; ilk sekiz yıllık hükümet dönemleri içerisinde, 811 gazeteciye, toplam 57 yıl hapis cezası verilmiş olduğunu açıkladı.

20 Şubat 1959

Uçak kazasından kurtulmuş olması nedeniyle taraftarları arasında adeta EVLİYA MERTEBESİNDE kabul edilen Menderes, Eyüp Sultan’a gitti, yanında büyük bir kalabalıkla türbede dua etti, dağıtılmak üzere resimler çektirdi.

30 Nisan 1959

İsmet İnönü’nün Uşak gezisinde olaylar çıktı. İnönü’nün Kurtuluş Savaşı’nda karargâh olarak kullandığı evi ziyaret etmesi, Uşak Valisi tarafından önlenmek istendi. Valinin yasadışı buyruğunu kabul etmeyen Emniyet Müdürü ve Jandarma Komutanı aynı gün görevden alındılar. Polis, halkı dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı.

23 Ekim 1960

DEMOKRAT PARTİ İKTİDARINDA OKUMA YAZMA BİLENLERİN ORANI, YÜZDE 41’DEN YÜZDE 39’A DÜŞTÜ.

05 Ocak 1960

Menderes, Said-i Nursî’nin doğu illeri valilerine yazdığı bir mektuptan alıntılar yaparak bir bildirge yayımladı.

Yayımladığı o bildirgede “Şark bölgesinde komünistliği, 60 bin Nursî sayesinde önlemekteyim. Nasıl ki Türkçe ezanı, Arapça okutturarak; bu sayede Müslümanları Demokrat Parti cephesinde topladık; şimdi de dağıttığımız bu Risale-i Nurlarla komünizmle ve masonlukla savaşacağız.” dedi.

12 Nisan 1960

DP Grubu yayımladığı bildiri ile CHP’yi silahlı ve tertipli ayaklanmalar hazırlamakla, bir kısım basını da bunu yalan ve çarpıtılmış haberlerle desteklemekle suçladı.

18 Nisan 1960

CHP’nin orduyla birlikte hareket ettiği ve bir ihtilal peşinde olduğunu düşünen Demokrat Parti, bu iddiaları araştırması için Tahkikat Komisyonu kurdu.

27 Nisan 1960

Meclis bünyesinde kurulan 15 üyeli Tahkikat Komisyonuna ek yetkiler veren kanun, uzun ve çetin tartışmalardan sonra kabul edildi.

27 Mayıs 1960

Silahlı Kuvvetlerin yönetime el koymasıyla birlikte 23 yıllık Demokrat Parti İktidarı son buldu.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Haboğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Normalleşme süreci rehavete mi neden oldu?