Tüketim tuzağı

TÜKETİMİN

hızla arttığı bir çağın içerisindeyiz. İnsanoğlunun sonsuz ihtiyaçları ve bu ihtiyaçlarını giderme uğraşının sonucu, üretici bir toplumdan giderek ‘’yoğun tüketici’’ bir topluma dönüşmekteyiz. Firmaların piyasa sürdüğü mal ve hizmetler, her kategoride kendisine müşteri talebi oluşturabilme yeteneğine haiz durumda. Hal böyle olunca yoğun tüketici talebini göz ardı edemeyen firmalar, teknolojik gelişmelerin de etkisi ile piyasaya sürekli olarak yeni ürün sürmektedir. Bu noktada herkesin yakından takip ettiğini düşündüğüm bir konu üzerinde durmak istiyorum: ‘’Fiyat Erozyonu’’

NEDİR BU FİYAT EROZYONU?

Firmalar piyasaya sürecekleri yeni mallar için, bazı temel kriterleri baz alarak, bir ‘’ilk fiyat’’ belirlemektedir. Ancak her sektör için farklı öngörülen bir zaman dilimi içerisinde, firmaların belirlemiş oldukları ilk fiyat %8 ile %50 oranında bir düşüşe maruz kalabilmektedir. Ekonomik anlamda fiyat erozyonu olarak adlandırılan bu fiyat düşüşü durumuna, çok çeşitli faktörlerin sebep olduğunu söylemek mümkündür. Fakat en önemli sebep olarak; ilk fiyatlandırma esnasında firmaların, piyasa koşullarını ve fiyatı etkileyebilecek dış etmenleri göz ardı etmelerini ve optimal (En uygun, etkili olan) bir fiyatlandırma yapamamalarını gösterebiliriz.

İlk Fiyat Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Firmalar, piyasaya sürecekleri yeni ürün için ilk fiyatlandırmayı yaparken;

?Piyasadaki mevcut müşteri potansiyeli

?Pazar koşulları

?Rekabet koşulları ve rakip firma sayısı

?İkame malların fiyatları

?Teknolojinin değişim hızı gibi çeşitli etmenlere dikkat etmek durumundadır.

Bu maddeleri kapsayan geniş bir pazar analizinin yapılmaması; optimal olmayan fiyatlandırmalara ve akabinde fiyat erozyonuna neden olacaktır. Öte yandan teknolojinin şaşırtıcı bir hız ile gelişmesi, müşteri beklentilerinin artması, ihtiyaçların çeşitlenmesi, hayat standartlarındaki değişimler ve artan rekabete bağlı olarak firmaların, peş peşe piyasaya sürdüğü ürünler arasındaki zaman aralığı oldukça kısalmaktadır. Rakiplere karşı üstünlük sağlamak adına uygulanan bu hızlı üretim stratejisi, firmalara son derece büyük zararlar da verebilmektedir. Nitekim firmaların piyasaya sürdüğü yeni ürün, müşteri ilgisinin mevcut ürünler üzerinden dağılarak yeni ürüne odaklanmasına neden olmaktadır. Böylece firmalar, yeni ürünlerini piyasaya sürmek kaydı ile mevcut ürünlerinin fiyatlarını kırmaktadır.

Hepimizin alenen bildiği bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse; satışa sunulan bir akıllı telefonun yalnızca 3-10 ay içerisinde daha üst modelinin piyasaya sürülmesi, hali hazırda satışı devam eden eski modelin fiyatında yaklaşık % 20 oranında bir düşüşe neden olmaktadır. Ek olarak hazır giyim, spor ayakkabı ve tekstil, küçük ev aletleri, akıllı telefonlar, bilgisayarlar, seramik, çeşitli gıda maddeleri (şekerleme, unlu mamul, çikolata) gibi ürünlerde yüksek fiyat erozyonu örneklerini arttırmak mümkündür.

TÜKETİCİLER DİKKAT!

En iyimser tahminler ışığında, 2015’in pek çok firma ve sektör için sıkıntılı ve riskli geçeceğini göz önüne alırsak; firmaların kendi ürün fiyatlarını kırmaları, önemle kaçınılması gereken bir risk kaynağı olmaktadır. Böylesine riskli bir rekabet stratejisinde ancak; kitle üretiminde üretim maliyetlerini minimuma indirgemiş, geniş ve sadık bir müşteri potansiyeline sahip firmalar başarılı olabilecektir.

Tüketici olarak bizler için ise, bilinçli olarak oluşturulan bu tüketim çılgınlığından mümkün mertebe kaçınmakta fayda var. Hane içi gelir-gider dengesinin sağlanabilmesi adına; yaşamın idame ettirilmesi için gerekli olan zorunlu tüketim malları haricinde kalan mal ve hizmet tüketiminin, daha planlı bir biçimde gerçekleştirilmesi şart! Nitekim planlı bir tüketim; 2015 yılı içerisinde ülke ekonomimizi bekleyen olumsuz senaryoların, bireysel olarak minimum zararla atlatılmasına yardımcı olacaktır. Son olarak unutulmamalıdır ki; ihtiyaçtan fazlasını satın almak tüketim tuzağıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Edacan Koçak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce HDP kapatılmalı mı?