Dikkatinizi siyah çayla arttırabilirsiniz

SİYAH

çay, Türk toplumunda her kahvaltının baş tacıdır. Ülkemizde günün her saati içilen siyah çay açıkçası kalp sağlığından kansere kadar karşı koruyucu flavonoidlerin alınmasında en önemli besin ve içecek kaynaklarının başında gelir. Ancak çayda bulunan kafein ve teanin denilen iki özel bileşiğin dikkatin arttırılmasında oldukça etkili olduğu bulunmuştur. Ve siyah çay uyanık kalmanın da en etkili ilacıdır diyor bilimsel araştırmalar.
Kenya çayın yetiştirildiği önemli bölgelerden biridir. Amerikalı Beslenme Uzmanlarının Kenya’da yaptıkları araştırmalarda, Kenya’lı kadınların gün boyunca 6 büyük çay fincanı içtikleri çayın günlük çalışma performanslarında % 5’lik bir artışa etkisi olduğu belirtilmiştir. Şekersiz ve sütsüz içilen çayın vücutta bilişsel fonksiyonları çok daha etkin bir şekilde uyardığını belirten bilim adamları, günde 5-6 fincan siyah çay içiminin dikkat üzerine olumlu etkisinin olduğunun önemini vurgulamaktadır.
Siyah çayın dikkat üzerine etkisinin en iyi araştırmasını Amerika’da standart dikkat testi uygulayarak kadın erkek 100 kişi üzerinde yapılmıştır. 50 kişiye siyah çay diğer 50 kişiye de çay renginde standart ancak çayın kokusunun da aynı olduğu aromasız test içeceği deneklere içirilmiş daha sonra dikkat testi yapılmıştır. Siyah çay içen deneklerin dikkat testini test içeceği içenlere göre başarı ile tamamladığı bulunmuştur. Araştırmaya göre siyah çay içiminden 10 dakika sonra çayda bulunan kafein ve teanin maddelerinin beyinde uyarıcı etkisi oluşmakta ve dikkat toparlanmaktadır.
Toplumumuzda siyah çay içimi ile ilgili açıkçası yanlış inanışlar bulunmaktadır. Siyah çay içenlerde demir eksikliği anemisi oluşacağı, siyah çayın besinlerin içindeki minerallerin emilimlerini azaltacağı kanısı fazladır. Ancak bilimsel araştırmalar bu topluma işlemiş yanlış kanıyı doğrulamamaktadır. Siyah çay açık ve limon dilimi konularak içildiğinde demir eksikliği anemisi olan hastalarda dahi olumsuz bir etki göstermemektedir. Çay açık içildiği sürece hiçbir besinin içindeki minerallerin de vücut için yararlılığını olumsuz yönde etkilememektedir. Burada önemli bir konuda günde içilen çayın miktarıdır. Genelde araştırmalar vücut için yarar miktarını en az 3 en fazla 6 fincana kadar değerlendirdiği araştırmalarını yayınladığı düşünülürse günde 6 fincana kadar açık ve limon dilimi eklenmiş çay oldukça sağlıklı bir içecek olarak tercih edilebilir.
Özetle siyah çayın içinde buluna teanin amino asidi beyinde elektriksel aktiviteyi hızlandırarak uyarıcı etki göstermekte ve dikkatin güçlü kalmasını sağlamaktadır. Çayda bulunan kafein ise beyinde bilgi işleme ve oluşan probleme karşı hızlı ve olumlu yanıt oluşturma yeteneğinin vücutta oluşturması açısından günde 6 fincana kadar çay ile alınması hem uyanık kalmanızı hem de dikkatinizin maksimumda kalmasını sağlamaktadır.

OK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erkan Yavuz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?