Alanya'nın yarını

GEÇTİĞİMİZ

hafta itibari ile uzun süredir Alanya gündeminde olan ALTSO seçimlerini geride bırakmış bulunmaktayız. Alanya açısından şehrimizin birlik ve beraberliği için çalışmaya talip olan birçok farklı meslek odaları seçimlerini tamamlamış ve akabinde vatandaşlar Alanya’nın menfaatleri için neler yapılacağını dört gözle bekleme sürecine girmişlerdir.

Siyasi yol haritamız partiler bazında her birey açısından farklı şekilde oluşmakta iken, yerel anlamda gerek siyasilerin ve gerekse vatandaşların asgari menfaatler üzerinde yollarının kesişmesi de son derece doğal ve beklenen sonuçtur. Seçim süreçlerinin hakkaniyet içerisinde geçmesi, hepimizin temennisi olmakla birlikte, unutmamalıyız ki yerel siyasetimizde yaşanacak kısmi küskünlükler yine bizlere zarar verecektir.
ALTSO seçim sonuçları neticesinde yeniden başkanlık görevini sürdürecek olan Mehmet Şahin ve ekibini tebrik eder, diğer başkan adayı Mustafa Tuna ve ekibine de göstermiş oldukları özveri ve hizmet aşkı için teşekkür etmemiz gerekmektedir.
ALTSO seçimleri sürecinde kamuoyunda sürekli yer bulan mevcut başkan Mehmet Şahin’in siyasi iktidara yakın olması söylentilerinin kıskacında geçen bu süreç sonucunda her esnafın tek beklentisi siyasi görüş farkı gözetilmeksizin her üyenin elinden tutularak Alanya’nın refahı için çalışılmasıdır.
Alanya’da bulunan 9 farklı meslek odası, şehrimizin kozmopolitliği ile birlikte bütünleşmeli ve her kesimin kalkınması için tek vücut olmalıdır. Alanya’nın ortak sorunlarında tüm meslek kuruluşları açısından müşterek hareket etmenin ilk adım olduğu gerçeği de yine partiler üstü derecede önem taşımaktadır.
Bir şehrin kalkınması ve sosyal refahın üst düzeyde tutulması için çalışılması gereken konuların başında bireylerin huzur ve sükun içerisinde yaşaması, diğer yandan da sosyal ve kültürel zenginliklerin korunarak daha da geliştirilmesi gelmektedir.
Bu anlamda yerel yönetimlerin önemi kadar, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin de önemli rolü olup, kültürel ve tarihi mirasımızı koruma işlevi de bulunmaktadır.
Alanya’nın seçkin özelliklerinden ilki de sahip olduğu konum ve bir çok farklı kültüre ev sahipliği yapmasıdır. ”Selçuklu Başkenti” olma özelliğine sahip olan şehrimizde hali hazırda var olan kazanımlarımıza son yıllarda eklenen imar çalışmaları gelişme anlamında büyük bir ivme kazandırmıştır.
Turizmin bir ülkede ya da bölgede yarattığı ekonomik sonuçların analizi ile turist harcamalarının hakim olduğu sektörlerin belirlenmesi ve beraberinde yatırımcıların da bu sektöre yönelmeleri sonucunda ihtiyaç duyulan kaynak tahsisini sağlayacaktır. Bu anlamda temel görev yine ileriye dönük çeşitli planlama ve politika çalışmaları yapacak karar mekanizmalarına düşmektedir. Alanyamız açısından bu çalışmalarda da şehrimizin dokusu itibari ile de bir çok farklı kurum ve kuruluşların da bulunması gerekliliği aynı zamanda bizim zenginliğimizdir.
Önümüzdeki süreçte yaklaşan yerel seçimler ve seçim maratonunun sonucunda Alanya’ya yapılacak hizmet döngüsünde önceliklerimiz çok iyi belirlenmelidir. Turizm şehri olmamızın üzerine birtakım eklemeler yapılması bu coğrafyanın en temel ihtiyacıdır. Yapısı itibari ile yıllardır yaz turizminin markası haline gelmiş Alanya’da artık büyüyen ve gelişen nüfus ile birlikte ihtiyaçlar da artmaktadır.
Kaldı ki, Alanya gibi bir çok farklı zenginliği bünyesinde barındıran bir şehrin sadece bir mevsim ile yetinmesi de yanlıştır. Kış turizminin canlandırılması ve alternatif seçeneklerin de sunulması gerekmektedir. Bu anlamda “Sosyal Belediyecilik” anlayışının daha uygulanır bir zemine yayılması gelişmeye müsait olan Alanya’nın kalkınma çıtası da yükseltecektir.
Sosyal belediyecilik, belediyelerin sosyal fonksiyonlarını arttıran ve sosyal yaşam içinde aktif hale gelmelerini sağlayan, yani sosyal devletin gereklerini gerçekleştirmeye yönelik olarak belediyelere yeni birtakım görevler yükleyen bir anlayıştır. Bu anlayışın doğal sonucu olarak da Belediye, bulunduğu mahallin fiziki yapısına dair hizmetlerin yanında sosyal alanlarda da planlama ve düzenlemeler yapacaktır.
Belediyelerin sosyal devletin gereklerini yerine getirmeye yönelik tüm çalışmalarında da meslek odalarının büyük işlevi bulunmaktadır. Bu sebeple, siyasi görüş farklılıkları denetimine tabi olmaksızın şehrin kalkınması için çalışmayı hedeflemek yerel yönetimlerin temel gayesi olmalıdır.
Yerel yönetimlerin dinamik güçlerini oluşturan bir çok kurum ve kuruluşun işlevleri, yetkililerinin siyasi görüşlerine indirgenemeyeceği gibi, aynı durum belediye başkanlığı için de geçerlidir.
Öncelikle, Alanya gibi geniş bir vizyona sahip şehir için belediye başkanının yeterli politik bilgi ve birikime sahip olması, tarihsel dokumuzu koruyarak daha da zenginleştirmesi, Alanya’nın kırsalına dokunması, mevcudumuzda var olan bir takım kazanımlara devrim niteliğinde yeni oluşumları kazandırması, vatandaşların güvenli biçimde yaşamlarını idame ettirebilmesi, gerekli önlemleri alması, siyasi çekişmelerin Alanya menfaatlerine gölge düşürmemesi gibi özelliklere sahip olması gerekmektedir.
Elbette, kısaca belirtmiş olduğumuz bu özellikler belediye teşkilatının tüm organlarında hakim olmalıdır.
Belediyeler ve meslek odaları ülkemizin sosyal refah düzeyinin yükselmesinde etkin, hareket kabiliyeti yüksek ve en önemli kurumlarıdır. Alanya açısından da bu gerçeğin göz ardı edilmeden dinamik adımların atılması ve sahibi olduğumuz bu kültürel ve tarihsel mirasımızın daha da geliştirilmesi için yetkili makamlara seçilecek kişilerin seçiminde hepimize büyük görevler düşmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Berkin Civelek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?