Barbaros Hayrettin Paşa

Barbaros Hayrettin Paşa, 1467’de Midilli’de doğdu ve 79 yaşında İstanbul’da vefat etti. Ağabeyi Hıdır Reis ile beraber Akdeniz’de bir çok savaşa girmişler, bu arada Tunus ve Cezayir dahil bir çok kaleleri fethederek buralarda krallar gibi yaşamışlardır. Osmanlı İmparatorluğu Kanuni Sultan’ın dirayetli, adilane ve stratejik savaş taktiği sayesinde Macaristan başta olmak üzere Avrupa’nın doğusu Osmanlı toprağı olmuştur. Ancak, Akdeniz’de bir türlü karadaki başarı gösterilememişti. Barbaros’un Akdeniz’deki başarılarını yakından takip eden Kanuni, paşayı İstanbul’a davet etmiş, bu davete icabet eden Barbaros, beraberinde çok kıymetli hediye ve esir kızlar olduğu halde İstanbul’a gelmiş ve muazzam bir karşılama töreni ile karşılanmıştır. Padişah Sultan Süleyman, kabulünde, onu Kaptan-ı Derya yaptığını bildirerek “Bak A Paşa, Osmanlı karada ne kadar başarılı ise, denizde de o kadar başarılı olmak isteriz. Şu andan itibaren Kaptan-ı Derya olarak vazifene başla ve Akdeniz’i Türk gölü haline getir. Bunun için hiçbir fedakarlıktan çekinme, her istediğini al ve yap” diyerek onu bu kutsal göreve tayin etmiştir. Kısa zamanda tersanelerde gemi inşaatına başlanılmış olup, ilkbaharda Akdeniz’e yelken açılmıştır. Barbaros’un Akdeniz’e açıldığını haber alan Papalık, Venedik, Ceneviz, Malta, İspanya ve Portekiz devletlerinin gemilerinden oluşan büyük bir donanma teşkil ederek başına da o zamanın meşhur kaptanlarından İspanya asıllı Andrea Doria’yı getirdi. Gerçekten Doria iyi yetişmiş bir kaptan idi. Böylece Osmanlı’nın Akdeniz’i “Türk gölü” yapma hayali de suya düşmüş olacaktı. Sonunda iki tarafın donanması 27 Eylül 1538 günü karşı karşıya geldiler. Düşmanın 120’si en büyük oturak gemisi, 308 parça harp teknesi olmak üzere 600’den fazla gemisi ve 60 bin askeri bulunuyordu.. Buna karşı, Barbaros’un ise 122 kadırgası, forsalar dışında 20 bin askeri vardı. Bu orantısız iki kuvvetin çarpışması sonunda Andrea Doria, 128 gemisini kaybetmiş 23 pare gemi de esir alınmıştı. Barbaros hiçbir zayiat vermemiş, aksine düşmana büyük kayıp verdirmiş ve o büyük kaptan Andrea Doria kaçarak canını kurtarabilmiştir. Bu savaşta 400 kadar levent şehit olmuştur. Bu büyük savaştan sonra Akdeniz tam anlamı ile “Türk gölü” olmuş, Kuzey Afrika’nın Akdeniz’de kıyısı bulunan Fas, Cezayir, Tunus ve Libya, Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Bu büyük zaferin yani 27 Eylül günü (Bugün) deniz kuvvetlerimizin “zafer” günüdür ve her yıl bu tarihte deniz kuvvetlerimiz bayram yaparlar. Barbaros, Beşiktaş’taki türbesinde meftundur ve öteden beri Türk harp gemileri buradan geçerken büyük paşayı top atışı ile selamlarlar. Bu anıtın arka yüzünde Yahya Kemal Beyatlı’nın şu dizeleri, okuyanların göğsünü kabartmaktadır:

Deniz ufkunda bu top sesleri nerden geliyor?

Barbaros, belki donanmayla seferden geliyor.

Adalardan mı? Tunus’tan mı? Cezayir’den mi?

Hür ufuklarda donanmış iki yüz pare gemi

Yeni doğmuş aya baktıkları yerden geliyor.

O mübarek gemiler hangi seferden geliyor?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sabri Deniz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya Belediye Başkanlığı anketi - Alanya'nın nabzını tutuyoruz! Siz kime oy verirdiniz?

Çorum Haber