Kesme çiçek ve aranjman bakımı

SİZLERE

gelen çiçek aranjmanları genelde verdiğimiz süngerimsi bir malzeme üzerine yapılır. Bu malzeme çiçeğinizin ihtiyacı olan suyu bünyesinde barındırmaktadır. Dolayısıyla 2 günde bir nemli kalması amacıyla sulandırılması çiçeğin yaşamsal sürecini uzatacaktır.

Cam Vazo içerisinde kır çiçekleri, çiçek sepeti

Vazoda muhafaza edeceğiniz çiçekleri 2 günde bir bıçakla ya da makas ile mutlaka 2 cm. gibi kısaltmak ve kısalttığımız çiçekleri taze su ile doldurulmuş vazomuzda muhafaza etmemiz gerekmektedir. Vazo suyu kesinlikle 20-25 derecenin üzerinde olmamalıdır.Vazo çiçeğinizin bakımını yaparken su içinde kalan yapraklı kısmı mutlaka temizleyiniz. Temizlenmiş ve 2 cm. dipten kesilmiş çiçeklerimizin muhafaza edileceği vazomuza temiz suyun içine 1-2 damla çamaşır suyu damlatalım. Bu işlem hem kokuyu önleyecektir hem de bakteri oluşmasını kısmen de olsa engelleyecektir. Çamaşır suyunu sadece cam vazolarınızda kullanınız. Metal ve gümüş tarzı vazolara zarar verebilir.

Çiçeklerimizin serinde yerde olması her zaman daha makbuldür. Soğanlı çiçeklerimizin (lale ve sümbül gibi) dip köklerinin suyla teması çok az olmalıdır.

GÜLLERİNİZİN BAKIMI

Güllerinizin bakımı biraz daha hassaslık ister. Çünkü güller çok nazik çiçeklerdir. Saplarını yukarda anlattığımız üzere 2 günde bir kesmekte fayda vardır. Yalnız güllerin sapları suyun içinde kesilmelidir. Böylece kesilme sırasında çiçeğin sapının içinden hava girmesi önlenmiş olacaktır.Güllerin suyunu günlük değiştirmek daha makbuldür. Ama dip kesimi 2 günde bir yapılmalıdır. Tüm çiçekler gibi gülleri de serin yerde muhafaza etmek gerekmektedir. Eğer gülleriniz boyun bükme durumunda ise yerini değiştirin ve saplarını suyun içinde usulünce kesin. Bu işlem sırasında kullanılacak suyun sıcak olması gül için faydalı olacaktır. Bu gülde şoklama yapacaktır. Ayrıca boyun büken gülleri banyoda üzerine kağıt serip ıslatın. 1-2 saat sonra vazoya yerleştirin.

ARANJMAN YAPIMI

Aranjmanı yapmadan önce sunum yapılacak yer iyi tespit edilmelidir. Yemek masası aranjmanları boyları görüşü engellememek adına kısa olmalıdır. Çiçek konulacak kabın çiçeğin hacmine göre ayarlanması gerekmektedir. Uzun saplı çiçeklere uzun vazo, kısa saplı çiçeklere kısa vazo, dolgun tarzda yapılacak olan aranjmanlara geniş vazo kullanılması faydalı olacaktır. Kısacası çiçeğin büyüklüğü uzunluğu ve hacmi çiçeğin konulacağı materyalle orantılı olmalıdır.

Aranjeye başlamadan önce kaba konulacak su miktarını iyi ayarlamak gerekmektedir. Fazla konulacak su her çiçek için aynı faydayı sağlamaz. Örneğin gerbera gibi çiçekler fazla su içinde tutulmamalıdır. Kabın nin su ile dolu olması bu çiçek için yeterli olacaktır.Aranjman yaparken dikkat edilecek en önemli husus kullanılan çiçeklerin birbirleriyle uyumudur. Çiçeklerin renkleri, boyları, büyüklükleri ve kullanılan materyal seçimi de uyumlu olmalıdır. Bu saydıklarım buket yapımı içinde geçerlidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serdar Akçer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?