Biz seyrederiz Hilton’u İstanbul’dan! (2)

AB

İstatistik Bürosu’nun düzenli olarak yayınladığı ülkelerdeki karşılaştırmalı fiyat endeksine göre, Türkiye en ucuz ülkeler arasında yer almaktadır.

Turistlerin gittiği ülkede, otel dışında yediği yemek, aldığı alkolsüz içecek, sigara gibi ürünler ile taksi vb. gibi hizmetlerden oluşan bir sepet için, hangi ülkede ne kadar ödendiği üzerinden yapılan hesaplamaya göre, en pahalı ülke İsviçre, en ucuz ülke Arnavutluk’tur.

Bir AB ülkesinden İsviçre’ye giden turist, bu ülkede satın aldığı bir hizmet için 171 Euro öderken, aynı hizmet için Arnavutluk’ta 41 Euro, Türkiye’de ise 55 Euro ödemektedir.

Arz talep meselesine iktisadi açıdan yaklaşacak olursak, "piyasa dengesi", serbest piyasadaki ürünlerin istek ve sunulan ürün miktarına göre düzenlenmiş, yani arz ve talep eğrilerinin kesiştiği nokta olan denge fiyatının oluşmasını sağlayan teori olarak bilinir.

Piyasa dengesini açıklamak için, dinamik inceleme gerekmektedir ve belirli bir dinamik şartın konulması gerekir.

Marshall dinamik şartı: Belirli bir piyasa fiyatında piyasada bulunan talep fazlalığına bakar ve fiyatın bu talep fazlalığına göre değişeceğini önerir.

- Belli bir piyasa fiyatında eğer talep miktar fazlalığı pozitif ise yani talep miktarı arz miktarından fazla ise o zaman (satıcıların tatmin edilmemiş talebi görüp daha fazla fiyat koyup karlarını artırmak isteği dolayısıyla ve satın alıcıların tatmin edilmemiş talepleri olunca daha fazla fiyata razı olacakları için) malın fiyatı artar.

- Eğer talep miktar fazlalığı negatif ise yani talep miktarı arz miktarından azsa o zaman (satıcıların ellerindeki malı elden çıkartmak için fiyat indirecekleri ve piyasada arzın istekten çok yüksek olması nedeniyle alıcıların daha düşük fiyatlar teklif etmek isteyecekleri için) fiyat düşer.

- Hem satıcıların arz miktarı hem de alıcıların talep miktarı ayni zamanda tatmin edilmesi için belirli bir fiyatta talep fazlalığının sıfır olması yani arz miktarı ile talep miktarının aynı olması gerekmektedir.

Sonuç olarak, mevcut durumda talep miktarı arz miktarından azdır ve doğal olarak doluluklar düşecek düşen doluluklarla beraber rekabet koşulları gereği fiyatlar da düşecek, maliyetler artacak, artan maliyetler sonucu karlılıklar düşecektir.

Bu olumsuz gelişmeler istihdam ve turizmin etkileşimde olduğu sektörleri de negatif etkileyecektir.

Dolayısıyla, ülke turizminin rasyonel bir master plana ihtiyacı vardır. Yeni ve alternatif pazarlara ihtiyaç olduğu kadar, mevcut pazarlarımızın da çok daha geliştirilebileceğini göz ardı etmemeliyiz.

Ülkemiz; Almanya, İngiltere, Hollanda gibi mevcut büyük pazarlarda henüz doyma noktasına ulaşmamıştır kanısındayız.

Örnek olarak, İspanya 2016 yılında İngiltere’den 20 milyon 811 bin 224, Almanya’dan 13 milyon 790 bin 85 ve Hollanda’dan 3 milyon 779 bin 344 ziyaretçi ağırlamıştır.

Türkiye ise, İngiltere’den 1 milyon 711 bin 481, Almanya’dan 3 milyon 890 bin 74 ve Hollanda’dan 906 bin 336 ziyaretçi ağırlamıştır.

Aslında halen gelişmeye müsait olan bu pazarlar, güncel tüketici davranışlarının esas alındığı ve modern pazarlama yöntemleri gözetilerek daha sistematik bir biçimde ele alınmalıdır.

Böylelikle, arz talep dengesine katkı sağlanmış olacaktır. Bunun yanı sıra, turizm 12 aya yayılabilecek şekilde çeşitlendirilmelidir.

Bu sayede, mevsimlik istihdam sorunu giderilebilir.

Ayrıca, son iki yıldaki büyük kaybın en önemli aktörlerinden olan güvenlik konusunda, “Güvenli Ülke ve İmajı” adına makro düzeyde çalışmalar yapılmalıdır.

Turizm bölgelerindeki altyapı ve ulaşım imkanları geliştirilmeli, sahil gibi alanların kullanımları ile ilgili belirsizlikler ortadan kaldırılmalıdır.

Enerjide en düşük tarife uygulanmalı, alkoldeki ÖTV oranı ile ilgili düzenleme yapılmalıdır.

Otellerin sınıflandırılmalarında kota uygulanmalı ve kriterleri güncellenmelidir.

Teşvikler yeni yatırımlardan çok, mevcut otellerin gelişmesi için kullanılmalı, özellikle istihdam konusunda otellere destek olunmalıdır.

(BİTTİ)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmet Ergüleç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?