Bayburt-Plevne-Yemen

Bayburtlu Zihni; esas adı Mehmet Emin’dir. 1798’de doğduğu söylenmektedir. Trabzon ve Erzurum medreselerinde eğitim görmüş, 1816’da İstanbul’a gelmiş ve Divan-ı Hümayun kalemine girmiştir.

1828’deki Osmanlı-Rus savaşından sonra doğduğu yer olan Bayburt’a gelmiş, burada Rusların yaptığı yıkım ve zulmü görmüş, o meşhur eserin sözlerini yazmıştır (vardım ki yurdumdan ayağ göçürmüş) bu sözleri Kemani Nevres Paşa tarafından şarkı yapılmıştır. Türkü formatında da söyleneni mevcuttur.

Plevne savaşı; 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında 10 Aralık 1877 tarihinde Plevne’de yapılan savunma savaşıdır. Plevne, Bulgaristan’ın kuzeyindedir. Sayıca üstün olan Rumen ve Rusların saldırılarına direnmiş ilk muharebede Ruslar 3000 kadar kayıp vermiş, geri çekilmişlerdir. Osman Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu peş peşe üç muharebeden zaferle çıkmış, bunun üzerine Ruslar 100.000 kişilik ordu ve yüzlerce topla Plevne’yi kuşatma altına almış, uzun kuşatmanın ardından Osman Paşa teslim olmuş ve Rus ordusuna İstanbul yolu açılmıştır. Bu savunma ve çarpışmalarda bulunan Osman Paşa ve askerleri için Plevne marşı bestelenmiştir.

Yemen; “burası hoştur yolu yokuştur” türküsüyle ilk akla gelen yerdir. 1904 yılında Arapların Osmanlı’ya karşı giriştiği isyan ve bu isyanda kaybedilen kırıma uğrayan Osmanlı askerlerinin hazin hikayesidir. Kaybolan, şehit olan onca askerden sonra Anadolu’daki ailelerin Yemen’e gidenin geri dönmeyeceği yönünde inanç oluşmuş ve bu duygularla Yemen Türküsü yazılmıştır.

Sırasıyla bu üç olay Türk milletinde derin izler bırakmış şarkı, türkü ve marşlarında yaşatılmaya çalışılmıştır.

Yakın tarihimizde bu acıları yaşatanlar Ruslar ve bazı Avrupa devletlerinin desteklediği Araplardır. 
Bugün bakıyorum bir yanına Arapları bir yanına Rusları almış yürümeye çalışanlar var. Yukarıda anlatılanları biliyor veya okuyorlar mı? Hangisine yalan ya da yanlış diyebilirler?

Ama bir şey unutuluyor,
 tarih tekerrürden ibarettir derler.

Dilerim bu millete bir daha ağıt yazdırmazlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Kucur - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?