Alanya esnafına duyurulur!

- Dr. Engin Üngüren
- AÜ Alanya İşletme Fakültesi
- Araştırma Görevlisi

Yeni bir turizm sezonu başlamak üzere. Alanya esnafı da yeni sezon için hummalı bir hazırlık içerisinde. Kimileri tadilat yaparak mağazalarını yenilemekle uğraşırken, kimileri de yeni ürünlerin siparişini vermekle meşgul.
Bütün bu hazırlıklar daha iyi bir satış trendi yakalayabilmek ve kazançlı bir yıl geçirmek için. Elde edilen istatistiki verilerden de bu yıl gerçekleşecek olan turizm sezonunun geçen seneye göre daha yoğun olacağı anlaşılıyor.
Bütün bu hazırlıkların boşa gitmemesi ve verimli bir sezon geçirilmesi için geçmişteki hataların tekrarlanmaması ve yapılan bilimsel çalışmalara itibar edilmesi gerektiğini bildirmek isterim.
Geçmiş dönemlerdeki gazete arşivleri incelendiğinde, Alanya esnafı ile ilgili şu başlıkların yazıldığı görülmektedir:

• Alanya esnafı turist duasına çıktı.
• Turist bereketi için duaya çıktılar: Cuma namazı sonrası turist duası yapıldı.
• Turist çok ama esnaf sinek avlıyor.
• Esnaf turistlerin AVM’lere götürülmesinden şikayetçi.
• Her hafta uçakla gelen turist sayısında rekor üstüne rekor kırılmaya devam ederken esnaf, turistin para harcamadığından yakınıyor.

Gazete başlıklarından Alanya esnafının, satış yapamamalarının sorumluluğunu hep dış faktörlere yüklediği anlaşılmaktadır. Yani esnafa göre bütün kabahat turistlerin sosyo-ekonomik düzeylerinin düşük olması ya da seyahat acentalarının turistleri AVM’lere yönlendirmeleri.
***
Peki hiç boy aynasında kendimize baktık mı? Şimdi iğneyi kendimize batırma zamanı.
2010 sezonunda Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ALTSO) katkılarıyla turistlerin alış-veriş deneyimleri ve memnuniyetleri üzerine bir araştırma gerçekleştirdik. Araştırma sonucunda turistlerin alış-veriş deneyimlerini ve memnuniyetlerini olumsuz etkileyen faktörlerin başında esnafın olduğu belirlendi.
***
Esnaf turistten şikayetçiyken turistlerin de esnaftan şikayetçi olduğu belirlendi. Araştırma sonucunda turistlerin şikayetçi olduğu ve kendilerini rahatsız eden konu başlıkları önem sırasına göre şu şekilde belirlenmiştir:
1. Ürün ve hizmetlerde fiyat etiketinin olmaması.
2. Satıcıların cinsiyete göre farklı tutumlar sergilemesi.
3. Satıcıların turistler arasında ayrım yapması.
4. Turistlerin esnafla ilgili tereddütlerinin olması. (Olumsuz deneyim yaşayan turistlerin yaşadıklarını diğer turistlere aktarmaları.)
5. Satıcıların müşteriye karşı davranış tarzları.
6. Alış-veriş imkanları hakkında verilen bilgilerin eksikliği.
7. Farklı fiyat uygulamalarının oluşturduğu güvensizlik.
Belirlenen bu nedenler turistlerin alış-veriş yapmalarını engellemekte birlikte esnafa olan güvenlerini de sarsmaktadır. Aslında turistlerin şikayetçi oldukları konunun esası, esnafın davranış tarzından kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı esnafın davranışları konusunda kendini iyileştirmesi, hem kendileri hem de Alanya imajı açısından gereklidir. Aynı zamanda araştırma sonucunda turistlerin interneti çok sık kullandıkları ve gidecekleri yerler hakkında önceden okuma yaptıkları belirlenmiştir.

Elde edilen bu sonuçlar çerçevesinde şu önerilerde bulunulabilir:
• Her ürün ve hizmete fiyat etiketlerinin konulması.
• Her mağazada çalışan personelin kendini tanıtıcı bir isimliğinin olması.
• Her mağazanın kendi çalışanlarını standart kıyafetlerle çalıştırması.
• Turistlerin interneti çok sık kullanmasından dolayı, esnafın kendilerine ait ambalaj kağıtlarının ve poşetlerinin üzerine mağazanın ismiyle birlikte kendilerine ait web sayfalarının adreslerinin olması.
• Davranış ve iletişim tarzlarına daha fazla dikkat etmeleri ve bu konularda kendilerini geliştirmeleri.

Araştırma sonucunda turistlerin Alanya’da uzun süre kalmalarının, konaklama memnuniyeti ile alış-veriş memnuniyetine bağlı olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar Alanya esnafının, Alanya turizmi üzerindeki önemini ve etkisini ortaya koymaktadır.


# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Engin Üngüren - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?