Harbiye Nazırı, Milliyetperver, Vatanperver Dedem Enver Paşa’yı vefatının 94. yılında rahmetle anıyorum

23

Kasım 1881'de İstanbul'da doğan Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili Enver Paşa, 4 Ağustos 1922'de Tacikistan'ın Balçıvan bölgesinde Ruslarla savaşırken şehit olmuştur.
Enver Paşa'nın yıldızı Bab-ı Ali baskını ile parlamaya başlamış ve 23 Temmuz 1913'te Edirne’yi Bulgarlardan geriye alan orduya kumanda ederek itibarı tartışılmaz mertebeye gelmiştir. Hatta kendisine '' Edirne Fatihi'' lakabı yakıştırılmıştır.
Enver Paşa hakkında maalesef türlü amaçlarla, bilhassa siyasi, yalan, yanlış epey değerlendirme mevcuttur. Onu yakından tanıyan İsmet Paşa, Hindenburg, Falkenhayn, Kazım Karabekir, Fevzi Çakmak, Eşref Kuşçubaşı, Mehmet Akif gibi isimlerin birleştiği görüş ise Enver Paşa’nın iyi bir komutan, vatanperver, dürüst ve mükemmel ahlaki değerlere sahip bir insan olduğudur.
Ölümden korkmak bir tarafa, ölümün mevhum olarak ne olduğunu bile bilmediğini tasavvur edebileceğimiz Enver Paşa, son günlerinde ''Muvaffak olamazsak hiç olmazsa ölüm mertebesine ulaşarak Türklüğün istikbaline hizmet ederiz'' diyecek kadar cesurdur. Daha 41 yaşındadır.
Mükemmel bir değerlendirmeyi Zeki Velidi Togan yapmıştır: ''Enver Paşa son Türk tarihinin şüphesiz en büyük şahsiyetlerinden biridir. Bu zat Türk ve dünya siyasi konumunu şüphesiz ki tesadüfen yahut birisinin korumasında elde etmedi.”
Aziz ruhuna saygı ile Rabbim'den vefatının 94. yılında ebedi istirahatında hayatı süresince çok az tadabildiği huzur ve sükuneti nasip eylemesini dilerim.
Osman Mayatepek
Enver Paşa’nın kızı Türkan Hanım Sultan’ın oğlu,
Enver Paşa’nınTorunu.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Osman Mayatepek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?