Sürdürülebilirlik raporları ve önemi

Bilindiği üzere işletmeler tarafından hazırlanan ve sunulan finansal raporların temel amacı, işletmeler ile ilgili karar vericilere işletmelerin mali durumu, finansal performansı ve nakit akışları hakkında bilgi sunmak iken, bu raporların son yıllarda tüm tarafların bilgi ihtiyacını karşılamada yetersiz kaldığı yönünde eleştirel görüşler sıkça dile getirilmektedir. Finansal raporlarla ilgili en sık karşılaşılan eleştirilerden biri, bu raporların sosyal, çevresel ve diğer kurumsal konuları içermemeleriyle ilgilidir.  İşletmelerin ekonomik, çevresel ve sosyal faaliyetlerinin sonucunda ortaya çıkan bilgilerin raporlanması sürdürülebilirlik raporları olarak adlandırılmaktadır. Özellikle de son yıllarda işletmeler, gerek ekonomik, gerekse çevresel ve sosyal performanslarının sürdürülebilirlik düzeylerini izlemek ve rekabet avantajı elde etmek amacı ile sürdürülebilirlik raporlamayı tercih etmektedirler.

Sürdürülebilirlik raporları, belli bir dönemde işletme faaliyetleri ile çevre, toplum ve ekonomik durum üzerinde yaratılan etkinin bilgi kullanıcılarına aktarılması için kullanılan kurumsal raporlama araçlarından biridir. İşletmeler sürdürülebilirlik raporlarında, işletmede çalışanlara ait demografik bilgilere, iş güvenliği ve sağlığına ilişkin olarak gerçekleştirilen faaliyetlere, işletmedeki eğitim faaliyetlerine, kadın ve erkek çalışanlara sağlanan haklara ilişkin benzeri bilgilere yer vermekte, böylece bilgi kullanıcıları işletmenin sosyal sürdürülebilirliği ile ilgili bilgi sahibi olabilmektedir

İşletmelerin sürdürülebilirlik raporları hazırlama nedenleri nelerdir?

Bu konuda bir çok neden ileri sürülmektedir. Bunlar;

İşletmelerin hedeflerini gerçekleştirme kabiliyetlerini arttırdığı için,

Çevresel stratejilerin uygulanmasını kolaylaştırdığı için,

İşletme içinde çevresel konularda daha fazla farkındalık yaratması için,

İşletme mesajının işletme içinde ve dışında açık olarak ifade edilebilmesi sağlamak için,

Şeffaflığı artırdığı için,

İşletmelerin kredibilitesini artırdığı için,

Maliyet tasarruflarını ve verimlilik artışlarını sağladığı için,

Yenilikçi ürünler geliştirmeye yardım etmesi için,

İşletme çalışanlarının motivasyonunu ve moralinin artırdığı için

İşletmelerin itibarlarını artırdığı için,

İş geliştirme fırsatlarını ve marka bağlılığını artırdığı için.

İş süreçlerinin düzenlenmesini sağlayabildiği için,

Yatırımcıların, kurumu daha az riskli olarak görmelerini sağlamak ve kurum için sermaye maliyetini azaltmak için,

Hissedar değerinin artması için gibi benzeri nedenler ile bu raporlar hazırlanmaktadır.

Sürdürülebilirlik raporları nasıl hazırlanır?

Son yıllarda sürdürülebilirlik raporlarının hazırlanabilmesi için çeşitli öneriler ve yönergeler yayınlanmıştır. Bunlardan en önemlisi ve yaygın olarak kullanılanı Küresel Raporlama Girişimi(GRI)’dir. Küresel Raporlama Girişimi, Sürdürülebilirlik Raporlaması Rehberleri geliştirerek, sürdürülebilir küresel bir ekonomi için çalışan ve kar amacı gütmeyen uluslararası bir organizasyondur. Bu raporlama çerçevesi, raporlama ilkeleri de dahil olmak üzere, işletmelerin ekonomik, çevresel ve sosyal performanslarını ölçmeleri ve raporlamaları için kullanmaları gereken prensip ve göstergeleri belirlemektedir. GRI raporlama çerçevesi ise iki ana başlıktan oluşmaktadır. Bunlar, nasıl raporlama yapılmalı ve neler raporlanmalıdır. Nasıl raporlama yapılması gerektiği prensip kurallar ve oluşturulan rehberlerden ve yapılan protokollerden oluşmaktadır. Neleri raporlamalı başlığı ise sektör ekleri ve standart açıklamalardan meydana gelmiştir. Sürdürülebilirlik raporlarını hazırlamak ve yayımlamak isteyen işletmelerimize ise GRI raporlama ilkelerini dikkate almalarını tavsiye ediyoruz.

Türkiye’de ise sürdürülebilirlik raporları gönüllülük esasına göre hazırlanmakta ve yayımlanmaktadır. Dolayısıyla işletmelerin sürdürülebilirlik raporlarını hazırlarken yararlanacakları raporlama çerçeveleri, raporlama dönemlerinin uzunlukları, dönemler itibarı ile sürekli olarak rapor hazırlayıp hazırlamayacakları işletmelerin inisiyatifindedir. Çünkü işletmeler, sürdürülebilirlik raporlarının kendilerine sağlayacağı avantajların farkında değildirler. Bu nedenle, konuyla ilgili işletmelere gerekli bilgilendirmelerin yapılması, eğitimlerin verilmesi ve çalışmaların yapılması tarafımca önerilmektedir. Bununla birlikte,  özellikle halka açık işletmelere sürdürülebilirlik raporlarını hazırlamaları ve yayımlamaları için yasal bir düzenlemenin de yapılmasının ülkemiz için faydalı olacağını düşünmekteyim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.