Şiirde bir devrin destanı Çanakkale

Türk toplumu geçmişten bu yana büyük acılar çekmiş, büyük felaketlere uğramış, bunun yanında büyük zaferler de kazanmıştır. İşte yaşanan bu olaylar gerek toplumda, gerek dilde ve gerekse edebiyatta önemli değişikliklere yol açmıştır. Şair ve yazarlar için zengin bir kaynaktır savaşlar. Çanakkale savaşları için de aynı şeyleri söylemek mümkündür.
Ortaya çıkan her bir ürün bir öncekinden daha etkileyicidir. Çünkü bu eserler bizi anlatmaktadır. Fuat Köprülü bu konuda şu tespiti yapmaktadır: “Bir milletin edebiyatı, millî ruhu ve millî hayatı göstermek için en samimi bir ayna sayılabilir. Bir millet, hayatı nasıl görüyor? Nasıl düşünüyor? Nasıl hissediyor? Biz, bunu en doğru ve en canlı olarak o milletin fikir ve kalem ürünlerinde bulabiliriz.” İşte Çanakkale savaşlarını konu alan eserler de bu şekilde incelenmektedir. Eğer Çanakkale gerçeği sağlam bir bilinçle algılanırsa o zaman yazılan eserler aslına biraz daha ulaşma imkanı bulabilir ve gerçekte ne denli birer kıymetli hazine oldukları anlaşılabilir. Yazılan şiir ve romanlarda vatan, bayrak sevgisi, cesaret, kahramanlık, millet sevgisi, yer yer dua ve düşmana duyulan kin, öfke işlenmiştir.
Bu konuda yazılmış en iyi şiirlerden biri olan Mehmet Akif, “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirinde “Sen ki asara gömülsen taşacaksın… Heyhat!/ Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihat/ Ey şehit oğlu şehit isteme benden makber/ Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber.” der. Mehmet Akif başka bir cephedeyken, içi Çanakkale’deki Mehmetçik için yanmıştır ve bu şiirinde sanki askerlerimizle orada savaşıyormuş gibi hissederek yazmıştır her bir dizesini, coşku ve heyecanla.
Arif Nihat Asya, “Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor” adlı şiirinde “Fakat basmasın toprağa temiz değilse ayaklarımız/ Rüzgarını kesmesin gövdeler/ Sesinden yüksek çıkmasın nutuklar, kasideler” der. İdealizmi ve milli duyguyu, milli iradeyi anlattığı bu şiiri, büyük bir coşkulu dille anlatılmıştır.
Faruk Nafiz Çamlıbel, Türk askerinin, kendisinden imkanlar açısından kat kat üstün olan askerleri iman gücüyle nasıl yendiğini anlattığı “Çanakkale” adlı şiiri de okunmaya değerdir.
Artık hemen hemen her yerde sıklıkla gördüğümüz “Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın/ bu toprak bir devrin battığı yerdir./ Eğil de kulak ver bu sessiz yığın/ Bir vatan kalbinin attığı yerdir.” diye devam eden şiir Necmettin Halil Onan’ın kaleminden dökülmüştür kağıda.
Çanakkale şiirlerinde dikkat edeceğiniz üzere çoğunlukla maneviyat üzerine yoğunlaşılmıştır. Çünkü bu savaşın iman gücüyle kazanıldığının farkındadır herkes. Zaten bu savaşlar sadece topla tüfekle kazanılabilecek savaşlar değildir. Toptan tüfekten çok yürekle, silahtan çok dişle tırnakla kazanılmış zaferlerdir bunlar. Yazılan şiirlerin bazılarında ilahi yardımdan da bahsedilir. Özellikle Çanakkale ile ilgili yazılan şiirlerde bunlardan vazgeçilmediği görülür. Şairlerimiz, ustaca bir anlatımla kusursuz şiirler yazmışlardır.
Bir devrin destanı olan Çanakkale.. Milli Mücadele’nin temel dinamiklerinden biri olup Osmanlı devletinden sonra yeni Türkiye’nin bir bakıma önsözü niteliğindedir. 18 Mart 1915’ten bu yana çok zaman geçti fakat savaşın hissettirdikleri ve savaşın ardından hissettiklerimiz hep ilk günkü gibi derin ve tazedir. Mehmet Akif, “Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” derken aslında çok şey söylemek istemiştir. Çanakkale uğruna ölenleri rahmetle anıyoruz.. Eğer şehitlerimiz o gün seve seve canlarını feda etmemiş olsalardı; biz şu an bu topraklar üzerinde belki de bu kadar rahat nefes alamayabilirdik. En güzel günler sizinle olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zehra Işık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Normalleşme süreci rehavete mi neden oldu?