Doğru bildikleriniz gerçekten doğru mu acaba?

HERKESİN

psikoloji bilimi ile ilgili illaki söyleyecek bir sözü vardır. Dikkatinizi çekerim bu her meslek için var olan bir durum değildir. Toplumda psikoloji gibi bir kaç şanslı (tartışılır) meslek bu konuda aynı kaderi paylaşıyor (maalesef). Söylediğim yanlış anlaşılmasın lütfen! Ulaşılan yargıların ve ifadelerin doğruluk payı olsa tabi ki de sorun olmaz aksine biz psikologlar insanlara mesleğimizi tanıtıp, onların doğru bilgiye ulaşabildiklerini gördüğümüz için mutlu oluruz. "Çok konuşuyorsun Aslı haydi o zaman sen doğrusunu anlat!" dediğinizi duyar gibiyim. Hay hay aklım yetip kalemim yazdığınca seve seve… Benim işim ve hedefim de bu zaten.

- Bir psikolog size ne yapmanız/yapmamanız gerektiğini söylemez!
Ahh! En sıkıntı yaşadığımız konu da bu sanırım. "Hadi bana akıl ver! Sen psikologsun nasıl hareket etmem gerektiğini bilirsin." Bu şekilde uzar gider bu liste. Yahu ben bilirim bilmesine de asıl mesele senin olaylar karşısında nasıl hareket etmen gerektiğini kendin keşfetmen. Aksi takdirde ben sana yönlendirme yapmış olurum, sen çaba harcamadan, problem çözme yeteneklerini geliştirmeden günü kurtarmış, üstüne bir de tabir-i caizse akıl hocan olarak bana bağımlı hale gelmiş olursun. Böyle söyleyince bayağı rahatsız edici geldi kulağına değil mi? Burada terapistin görevi bu yolda sizin önünüzde yürümek değil, arkanızda veya yanınızda durmak, sizin mevcut durumla ilgili farkındalığınızın artmasına yardımcı olmaktır. Böylece yine aynı sorunla karşılaştığında artık o problemi tek başına çözmeyi biliyor olursun ve inan bana böylesi tadından yenmez. Mesele balık vermek yerine, balık tutmayı öğretmek! Lütfen bizden yönlendirme beklemeyiniz.
- Hadi beni bir seansta iyileştir!
Keşkeee… Nasıl isterdim elimde sihirli bir değnek olmasını ve problemlerinize dokunup iyileştirmeyi. Ama gelin görün ki masal diyarında yaşamıyoruz. Nasıl ki yaşadığınız sıkıntılar bir günde sizi bulmadıysa bir günde terk etmesini de bekleyemezsiniz. Terapi bir süreçtir ve bu sürecin sonuçlanması mevcut probleme, sizin ruhsal durumunuza ve direncinize ayrıca terapistin tecrübesine göre uzar veya kısalır. Eğer bir terapist size "5 seansta sizi problemlerinizden kurtarabilirim" derse rica ediyorum arkanıza bile bakmadan oradan kaçın. Bu gerçekçi bir vaat değildir.

-O kadar psikoloji okudun. Sen şimdi insan analizi de yaparsın. Hadi beni çöz!
Elbette siz isteyin yeter ki derhal! Psikoloji biliminin yanında medyumluk eğitimi almıyoruz belirtmekte fayda var. Yahu güzel kardeşim seni hayatımda ilk kez görmüşüm senin kişilik analizini yapmamı nasıl beklersin? Sizce böyle bir tutum gerçekçi midir? Elbette yıllardır insan duygu, düşünce ve davranışları ile ilgili eğitim alıyoruz ve evet bazı standart davranış kalıpları vardır fakat her bireyin kendine özgü bir kişiliği, düşünce yapısı ve davranış stili olduğu unutulmamalıdır. Standartlaştırmayın kendinizi. Son olarak lütfen çok rica ediyorum bizi gördüğünüzde, mesleğimizi öğrendiğinizde sizin analizinizi yapmamızı istemeyin bizden. Gerçekten yıllarca bunun için eğitim almıyoruz.
Bugün de kalemim düştü. Bir sonra ki yazımızda doğru bilinen yanlışları öğrenmeye devam edeceğiz. Sağlıcakla kalın…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aslıhan Baysal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?