Folik asit kullanımı nöral tüp defekti riskini azaltıyor

GEBELİKTEN

önce başlanıp gebeliğin ilk 3 ayı boyunca kullanılan folik asit nöral tüp defekti riskini azaltmada etkili.

Nöral tüp adı verilen yapı beyin dokusundan başlayıp, boylu boyunca omuriliği de içine alacak şekilde aşağı doğru uzanan bir yapıdır. Yapı, döllenmeden sonraki ikinci-üçüncü hafta arasında gelişimini tamamlar. Gelişimin her hangi bir nedenle aksaması, tüpün herhangi bir bölgesinin açık kalmasına neden olur. Bu duruma nöral tüp defekti adı verilir. Nöral tüp defektleri bulunma yeri ve derecesine göre adlandırılır.

Spina Bifida :En hafif formudur. Omurgada yalnızca kemik defekti vardır. Omurilikte sorun yoktur

Meningosel : Omurgada kemik defekti yanında omuriliği çevreleyen zarda kemik defektinden dışarıya fıtıklaşmıştır. Zar içerisinde sinirler bulunmaz.

Meningomyelosel : Meningosele ek olarak zar içerisinde sinir dokusu da bulunur.

Gebelikte saptanabilir mi?

Gebeliğin 16-20 haftaları arasında yapılan tarama testi ile risk tespit edilebilir.. Tarama testinde Anne kanında Alfa Fetoprotein (AFP) düzeyi değerlendirilir. Anne kanında AFP başta nöral tüp defekti olmak üzere bazı fetal anomalilerde yükselir. AFP düzeyi yüksek saptanan hastalarda Ayrıntılı fetal anomali taraması yapılarak defekt tespit edilebilir. bu tür riskli durumlarda mümkünse anomali taraması perinatoloji uzmanları tarafından ve çözünürlüğü yüksek Ultrasonografiler ile yapılmalıdır. Fetusun büyük olduğu ve uygun pozisyon vermediği durumlarda defekt görülemeyebilir. Yine defekt çok küçük ise ve yalnızca kemik defekti var kese yok ise defekt görülemeyebilir.

Önlenebilir bir hastalık mıdır?

Nöral tüp defekti sıklığı yaklaşık 1/3000 civarındadır. Başta beslenme olmak üzere değişik sosyoekonomik faktörler bu sıklık üzerinde etkili olabilir. Besinlerin folik asit ile zenginleştirilmesinin ve perikonsepsiyonel dönemde folik asit kullanımının NTD sıklığını azalttığı gösteren pek çok çalışma ve uygulama vardır. Nöral tüp defektini önlemek için kullanılması gereken Folik asiti dozu 400 mikrogramdır. Daha önce nöral tüp defektli çocuk sahibi olan kişiler daha yüksek doz folik asit kullanmalıdır (4-5 miligram/gün). Folik asit kullanımının gebelikten 3 ay önce başlanması ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca kullanılması önerilir.

Tedavisi mümkün mü?

Hastalığın anne karnında tedavisi mümkün değildir. Doğum sonrası cerrahi olarak defektin kapatılması mümkündür.. Cerrahi tedavinin başarısı defektin yerine, büyüklüğüne, içerisinde sinir dokusu bulunmasına göre değişir. Cerrahi tedavinin yine doğum sonrası hızlı bir şekilde yapılması tedavi başarısında etkilidir. Bu nedenle doğum öncesi tanısı olan hastalar cerrahinin yapılabileceği ve yenidoğan yoğun bakım ünitesi olan bir merkezde doğum yapmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ayşegül Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?