Burun Allerjisi ve Astımda Aşı Tedavisi (İmmunoterapi)

AŞI

(İmmünoterapi) Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nelere Dikkat Edilmelidir?
Alerjinin medikal tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu semptomları uzun süreli olarak başarıyla baskılarlar fakat hastalığı iyileştirmezler. Hastalığı ortadan kaldırmaya yönelik halen başarıyla uygulanan tek tedavi yöntemi immünoterapidir.
Aşı (immünoterapi) tedavisi alerjik kişilerde uygulanan bir tedavidir. Tedavi hastalığın temelinin çözülmesine yönelik bir yöntemdir. İlaç tedavileri gibi geçici sonuçlardan ziyade yavaş yavaş sağlanan temel bir iyilik hali sağlar. Bu tedavi ile hem hastalığın bulguları iyileşirken hem de astım gibi reaksiyonların gelişmesi de engellenir. Bu alerjen ekstreleri içinde hiçbir şekilde bir başka ilaç, kortizon vb. bulunmaz. Sadece neye alerjikseniz, o maddenin sudaki ekstresi mevcuttur. Bu maddeyi yavaş yavaş vücuda cilt altından verilerek vücudun alerjene nasıl cevap vermesi gerektiği veya hiç cevap vermemesi gerektiği öğretilir.
Hazır alerji aşı preparatlarında farklı yoğunlukta alerjen madde içeren 3 ayrı şişesi vardır. 1 no'lu şişeden başlamak üzere, haftada bir artan dozlarda aşı uygulanacaktır. İdame tedavisi 1-1.5 yıl devam eder

İmmünoterapi kimlere uygulanır?
* İmmunoterapi için uygun hasta seçiminde, spesifik IgE salgılanmasına yol açan alerjenlere bağlı bir alerjinin olduğu belirlenmeli ve hastanın klinik semptomlarının o alerjene maruz kalındığında arttığı ispatlanmalıdır.
* Alerjenden korunma yöntemlerinin uygulanmasına ve ilaç kullanımına rağmen kontrol altına alınamayan alerjilerde,
* Alerji ilaçlarına bağlı yan etkiler yüzünden ilaca devam edememe durumunda,
* Yeni alerjiler ve astım gelişiminden korunma amaçlı uygulanabilir.

İmmünoterapi kimlere uygulanmaz?
• Ciddi, kontrol edilemeyen astım,
• Ciddi immun yetmezlik,
• Kanser hastaları,
• Ciddi kalp hastalıkları,
• Beta bloker ilaç kullanımı,
• Hasta uyumsuzluğu,
• 6 yas altı çocuklar,
• Gebelik (yeni başlayan)
Durumlarında immünoterapinin uygulanması önerilmemektedir. Ayrıca immunoterapi; gıda alerjisi, egzama, ürtiker gibi durumlarda uygulanmamaktadır.
İmmünoterapi nasıl uygulanır?
İmmünoterapinin en yaygın iki tipi cilt altı enjeksiyonlar şeklinde uygulanan subkutan immünoterapi ve dilaltı damla damlatılması yoluyla uygulanan sublingual immünoterapidir. Son yıllarda ayrıca dilaltı tabletler de geliştirilmiştir.
İki yöntemin de etkinliği benzer olmakla birlikte birbirlerine göre bazı farklılıkları bulunmaktadır. Hangi aşının yapılacağı kararı verilirken hastaya ait özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. Hekim ve hasta birlikte karar vermelidir.
İmmunoterapi başlangıç ve idame olarak iki fazda uygulanır.
Başlangıç fazında alerjenler suda çözünmüş çözeltiler içinde alerjik yanıt oluşturmayacak kadar düşük miktarlarda vücuda belirli aralıklarla verilmeye başlanır. Enjeksiyon tedavisinde bir kaç ay boyunca haftada bir, damla ve tablet tedavisinde idame dozuna geçene kadar her alerjen dozu giderek arttırılarak immünoterapi yapılır.
Sistemik reaksiyon oluşturmayan, hastanın tolere edebileceği en yüksek ve etkin doza ulaşıldığında idame fazına geçilir. Aşı ve damla sıklığı azaltılır. Ortalama tedavi süresi 2-3 yıl arasıdır. Yapılan çalışmalar göstermektedir ki 2-3 yıllık immunoterapi tedavisi alerjik rinitli hastalarda uzun yıllar sürecek etkinlik sağlamaktadır.
* İmmunoterapinin alerjik rinitli hastalarda ileride astım gelişmesine karşı koruyucu olduğu gösterilmiştir.
Kişiden kişiye değişmekle birlikte, bazı hastalarda semptomlar tedavi sonunda tamamen ortadan kalkarken, bazı hastalarda çok az yanıt alınabilir hatta tedaviden hiçbir fayda görülemeyebilir. Tedaviye cevabın alınması 6 ay ile 1 yılı bulabilir. Genellikle 1. yılın sonunda şikayetlerde hiçbir azalma yoksa tedavinin sonlandırılması uygundur.
Immunoterapi boyunca semptomlarda azalma görülene kadar alerji ilaçlarının alınmaya devam edilmesi önerilir. Daha sonra bu ilaçlar kademeli olarak azaltılır.
İmmunoterapi (Aşı uygulama) çeşitleri
* Subkutan İmmunoterapi (Cilt Altı Aşı)
Alerjen çözeltisi belirli bir tedavi şemasına göre giderek artan dozlarda, cilt altı yağlı alana çok ince uçlu enjektörlerle verilir. Enjeksiyonlar her seferinde farklı kola olacak şekilde kolun üst dış tarafına yapılır.

*Sublingual İmmunoterapi (Dil Altı Damla Aşı)
Cilt altı aşının aksine bu yöntem evde hastanın kendisi tarafından uygulanır ve hastanın bir sağlık merkezinde gözetim altında beklemesi gerekmez. Alerjen çözeltileri dil altına damlatılarak 2 dakika bekletilir ve yutulur. Başlangıçta her gün damlatılırken idame fazına geçildikten sonra haftada üç gün uygulanır
*Tablet İmmünoterapi
Son yıllarda immünoterapi uygulamasındaki önemli gelişmelerden biri de oral tablet immünoterapidir. Alerjenler dilaltına hızlı çözünen tablet birleşikler halinde günlük olarak uygulanır. Tablet dilaltına yerleştirildikten sonra 1 dakika boyunca ağızda tutulur ve çözüldükten sonra yutulur
İmmunoterapi hayatı tehlikeye atabilecek ciddi sistemik alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Dolayısı ile sadece konuda eğitim almış hekimler tarafından reçetelenmeli ve enjeksiyonlar acil müdahaleler için yeterli donanıma sahip merkezlerde mutlaka eğitimli bir doktorun gözetimi altında yapılmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Dulum - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya'daki yeni normalleşme kararlarını nasıl karşıladınız?