Başınız ağrıyorsa, bu belirtilere dikkat!

BAŞ ağrıları, tüm dünyada hekime başvurularda en sık dile getirilen yakınmayı oluşturuyor. Kadınların yüzde 5’i ve erkeklerin yüzde 2,8’ i her yıl 180 gün ve üzerinde süreyi baş ağrılarıyla geçiriyor. Baş ağrılarının 300’den fazla farklı tipi var. Birçoğunun kökeni halen tam anlaşılmamış olmakla beraber genellikle iyi huylu özellik sergiliyor. Ancak bazen ciddi ve yaşamı tehdit eden nedenlerle ilişkili olabiliyor. 
Can sıkıcı bir baş ağrısı bir beyin tümörü, yaklaşan bir anevrizma patlaması veya felç atağının ilk işareti olabildiği gibi, yediğiniz yiyecekler, içtiğiniz içecekler, kullandığınız ilaçlar, kafanıza taktığınız sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir.
Ağrı kesicilerin bile baş ağrısı yapabildikleri biliniyor. Dahası kulaktaki, gözdeki, dişlerimizdeki, sinüslerdeki, hatta boyundaki sorunlar da varlığını size baş ağrısı şeklinde ifade edebilir. 
Baş ağrılarının bir değil, birçok nedeni var. Kiminin önemli, tehlikeli, kiminin önemsiz olduğunu bilmeliyiz
BAŞ AĞRILARI NEREDEN KAYNAKLANABİLİR?
Baş ağrısı, kulak burun boğaz, nöroloji, diş, göz, psikiyatri gibi birçok uzmanlık alanını ilgilendiren multidisipliner  bir yaklaşımı gerektirir.
BAŞ AĞRISINDA BU SİNYALLERE DİKKAT EDİNİZ
Aşağıdaki baş ağrıları sinyallerinin yaşamı tehdit eden hastalıkların habercisi olabileceği için bu durumlarda zaman kaybetmeden bir uzmanına başvurulması gerektiği uyarısında bulundu. İşte, o sinyaller: 
1. ÇOK ŞİDDETLİ VE ANİ BAŞLAYAN BAŞ AĞRILARI: Kişi hayatında ilk kez, çok şiddetli ve yaklaşık 1 dakika içinde en yüksek şiddetine ulaşan baş ağrısı tarif ediyorsa subaraknoid kanamadan şüphe edilir. Subaraknoid kanama, beyin damar duvarlarındaki anomaliden kaynaklanan balonlaşma şeklinde tarif edilebilecek anevrizmaların yırtılması nedeniyle oluşur. Baş ağrısı bazı hastalar tarafından ''başımın içinde bir şey patladı'' şeklinde de ifade edilir. Yakınması olmayan hastada ani ve şiddetli baş ağrısı ile birlikte bilinç değişiklikleri, uyku hali, bulantı, kusma, ışık hassasiyeti, epilepsi (sara) nöbetleri gözlenebilir. Hastaların yaklaşık dörtte biri ilk 24 saat içinde kaybedilebilir. Bu nedenle hastanın acil olarak hastaneye ulaştırılması gerekir.
2. GİDEREK ŞİDDETLENEN VE GEÇMEYEN BAŞ AĞRISI: Baş ağrısı altta yatan tehlikeli bir hastalık olmaksızın da sık görülmesine rağmen, eğer ağrı gittikçe artıyorsa mutlaka önemsenmeli. Sigara içen ve doğum kontrol hapı kullanan genç bir kadında gittikçe şiddeti artan baş ağrısı, beyin venlerinde pıhtılaşma sonucu oluşan serebral sinüs trombozu gibi hızla tedaviye başlanması gereken bir hastalığın işareti olabilir. 
3. HAPŞIRMAK, IKINMAK, CİNSEL AKTİVİTE VEYA EFOR İLE ORTAYA ÇIKAN BAŞ AĞRISI: Egzersiz, hapşırmak veya ıkınmak gibi kafa içi basıncının artması nedeniyle baş ağrısı oluşması, kafa içinde yer kaplayan bir oluşum düşündürür. Beyin tümörleri, anevrizmalar bu tip baş ağrısına neden olabileceği gibi, genç-orta yaş şişman kadınlarda daha sık gözlenen, beyin omurilik sıvısının basıncının artmasının neden olduğu psödotümör serebri gibi hastalıklar da buna neden olabilir. 
4. KAFA TRAVMASI SONRASI ORTAYA ÇIKAN BAŞ AĞRISI: Özellikle trafik kazaları gibi şiddetli kafa travmalarından sonra kafa kemiklerinde kırıklar, beyin dokusunda ya da beyin zarları arasında kanamalar oluşabilir. Daha az sıklıkta beyin zarları arasında sızıntı şeklindeki kanamalar başlangıçta bulgu vermeyip travmadan günler, hatta aylar sonra baş ağrısı ve denge bozukluğu gibi bulgularla ortaya çıkabilir. 
5. KOL VE BACAKTA UYUŞMA, GÜÇSÜZLÜK, GÖRME BOZUKLUĞU, KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ GİBİ NÖROLOJİK SEMPTOMLARIN EŞLİK ETTİĞİ BAŞ AĞRISI: Baş ağrısı ile bu nörolojik işaretlerin görülmesi beyin dokusunda sorun olduğunu bildirir. Yukarıdaki hastalıklara ek olarak örneğin inme hastalarının yüzde 10'unda inme öncesinde baş ağrısı görülebilir. 
6. TEDAVİYE RAĞMEN DÜZELMEYEN BAŞ AĞRILARI: Kafa içinde yer kaplayan lezyonlar, tümör, kafa içi basınç artışı, merkezi sinir sistemi enfeksiyonları gibi beyinde yapısal olarak değişiklik, iritasyon yapan pek çok hastalık dirençli baş ağrısı şeklinde görülebilir. 
7. BAŞ AĞRISININ HEP AYNI BÖLGEDE OLMASI: O bölgede yer kaplayan lezyon sonucu ortaya çıkabilir. 
8. YÜKSEK ATEŞ, UYKU HALİ, KAFA KARIŞIKLIĞI VEYA VÜCUT DÖKÜNTÜSÜNÜN EŞLİK ETMESİ: Menenjit beyni çevreleyen zarların, ensefalit ise beyin dokusunun enfeksiyon etkenleri ile oluşan iltihabi hastalığıdır. Bu hastaların hemen tamamında giderek şiddeti artan baş ağrısı görülür. Baş ağrısı ile birlikte yüksek ateş, halsizlik, uyku hali olması mutlaka beynin enfeksiyondan etkilendiğini akla getirmeli. Merkezi sinir sistemi enfeksiyonları da ölümcül olabilen ya da sakatlığa yol açabilen hastalıkları oluşturur. 
9. İLERİ YAŞTA YENİ BAŞLAYAN BAŞ AĞRILARI: Temporal arterit, 50 yaş üstü bireyleri etkileyen tehlikeli bir hastalık. Orta veya şiddetli, gittikçe artan baş ağrısına, halsizlik, eklem ağrıları, görmede azalma, çiğnerken yorulma gibi semptomlar eşlik edebilir. Erken tedavi edilmemesi kalıcı görme kaybına ve beyin hasarına yol açabilir. Yine ileri yaşlarda ortaya çıkan baş ağrıları beyin damar hastalıkları ve beyin tümörlerini akla getirmeli.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Dulum - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?