Ülke turizmini başlatan da…

KISA

sürede bitirme evresine getiren de siyasi iktidarlardır.

Turgut Özal’ın ANAP dönemi ile başlayan hazine arazilerinin fütursuzca büyük paralar karşılığı tahsis edilmesi, dönemin ilgili siyasilerine ve parti bütçelerine bugünlere gelinceye kadar yüksek maddi çıkarlar sağlamıştır.

İşte bugüne kadar gelen geçmişteki bu hatalar zinciri halkalarının birbirine eklenmesi ile büyüyerek bugünkü düşüşlere neden olmuştur.

Başta Antalya, Muğla, İzmir sahilleri Turizm Bakanlığına yapılan siyasi ayaklı baskılar yüzünden planlı projeli tesisler yatırımında çeşitlilikler göz önünde tutulamamıştır.

Altyapının zaman zaman yatırımlara ve tesislere yetişememesi nedeni ile çevre ve deniz kirlenmesine sebebiyet vermiştir.

Tesis sayılarının yoğunlaşması, arz ile talep bozukluğuna neden olarak bölgelerde rekabetleri fiyatlar açısından olumsuz etkilemiş, dış pazarda ucuz ülke imajına neden olmuştur.

İktidardaki siyasi partiler ve Bakanlık, yine tahsisleri verirken aynı turizm merkezlerinde zincir işletmeler yaratılmasının fiyat politikalarına yaratacağı menfi durumları kavrayamamış, umursamamıştır.

Zincir işletmeler bilhassa bölgelerdeki rekabete ve düşük fiyat politikalarına neden olarak diğer tesislerin zarar etmelerine neden olmuş, hizmet kalitelerinin, yeme, içme ürünlerinin düşmesine neden olmuştur.

Turizm Bakanlığı nitelikler yönetmeliğindeki sınıflandırma formlarının günün şartlarına göre geliştirilememesi ve sıkı denetimlerin yapılamaması nedeni ile tesislerin fiziki sunmuş olduğu hizmetlerin aksamasına ve rekabet etme şansının kaybolmasına neden olmuştur.

Turizm konaklama sektörü, birlik yasasının yıllarca çıkarılmaması ve TOBB tarafından engellenmesi, bu sektör işleyişinin randımanını, yönetimini ve döviz girdilerinin artışını menfi yönde etkilemiştir.

Ayrıca zaman zaman hükümetin ve ilgili bakanlıkların, AB pazar ülkeleri hakkındaki olumsuz politikaları ve demeçleri de turizm sektörünü çok fazla olumsuz etkilemiş, son iki yıldır ise bu pazarlarda turist sayısında büyük düşüşler yaşanmasına ve döviz kayıplarına neden olmuştur.

Kısacası 1980’li yıllarda yapılan turizm sektöründeki atılımın önünü her dönemde siyasiler ve partiler, maddi çıkarlar yüzünden yanlış kişi ve kuruluşların yatırımlarına neden olarak tahsis edilmiş ve bugünkü betonlaşmalara da sebebiyet verilmiştir.

Siyasi iktidarlar şunu bilmelidir ki, temiz bir çevre, doğa ve deniz olmadığı taktirde turizmin hiçbir nimetinden faydalanılamaz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Turgay Alp - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?