Balık

GÜNÜMÜZDE

, özellikle gelişmiş ülkelerde insanlar, beslenmelerine çok dikkat etmekte ve beslenme rejimlerinde sağlık açısından uygun gıdaları seçmeye özen göstermektedirler. Bu gıdalar içerisinde de ilk sırayı çok doymamış yağ asitleri yönünden zengin olan balık ve diğer su ürünleri almaktadır. Balık hem protein içeriği ve hem de omega 3 yağ içermesi nedeniyle önemlidir.

BALIĞIN SAĞLIĞIMIZ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

* Fosfor ve omega yağları balıkta bol miktarda bulunmaktadır. Kişilerin zihinsel gelişimleri anne karnında dengeli ve sağlıklı beslenme ile başlamaktadır. Ve doğumun ardından da bu zihinsel gelişim devam etmektedir. Zihinsel gelişimin tamamlanması ve bu gelişimin pozitif yönde sağlanması balık içerisinde yer alan besin öğeleri ile en üst seviyede sağlanabilmektedir.
* Amerika ve Danimarkada yapılan araştırmalar düzenli olarak balık tüketen kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riskinin %50 oranında azaldığını ortaya koymuştur.
* Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzda bulunan kötü huylu hücreleri baskı altında tutabilmek ve savaşabilmek için omega 3 yağ asitlerinden destek almaktadır. Meme, prostat ve kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünde, omega 3 yağ asitlerinin olumlu etkisi olduğu bilinmektedir.
* Yeterli balık tüketimiyle alınan omega 3 yağ asitleri, kötü kolesterol LDL'yi düşürüp, iyi huylu kolesterol HDL'yi arttırmaktadır.
* Balığın kılçığında bulunan yüksek orandaki kalsiyum ve fosfor kemiklerin sağlığı ve dayanıklılığı bakımından önemlidir. Bu özelliği nedeniyle kemik erimesi sorununu yaşayan ve menopoz dönemindeki kadınların balık etini fazla tüketmesi gerekir.
* Beyin, kalp, damarlar ve gözlerin sağlıklı gelişmesinde önemli rol oynayan omega 3, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için elzem bir yağ asididir. Anne sütüyle beslenen çocukların problem çözme yeteneklerinin, okuma, telaffuz ve yazma becerisinin daha iyi olduğu görülmüştür. Bu nedenle gebelik ve emzirme sürecindeki annenin de yeterli balık tüketmesi önemlidir.
* Haftada birkaç kez balık tüketmek, felç riskini %6-12 arasında düşürür.
* Vücuttaki toksin seviyesini düşürmeye yardım eder.
* Önemli miktarda A, B2, B3, B12, D ve E vitaminleri ve folik asit, fosfor, kalsiyum, sodyum, selenyum bulundurur.
* Balığın olumlu etkilerinin sağlanabilmesi için haftada en az 300 gram yağlı balık tüketimini öneriliyor.
* Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınların anne ve çocuk sağlığı açısından haftada en az 3-4 kez balık tüketmesi gerekiyor.
* Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur. Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar ve daha sonra içeri çöker.
* Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelir. Halbuki bayatlamış balıklarda bu iz kalır.
* Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Balık bayatladıkça bu renk değişir.
* Genellikle hamsi, istavrit ve sardalya gibi küçük boyutlu balıklar büyük balıklara göre daha az ağır metal ve kirlilik içerir. Küçük balıkların ömrü az olduğu için zararlı metallerden daha az etkilenirler. Bu nedenle genellikle küçük balıkları tercih etmenizde yarar vardır.
* Taze Doğal Balıklar; Çaça,gelincik, izmarit, karagöz, kefal, kırlangıç, kupez, pisi, sardalya, sarpa, sivriburun karagöz, uskumru.
* Taze Kültür Balıkları; Çipura, levrek, granyöz (Sarıağız), somon, alabalık.
* Dondurulmuş Balıklar;İthal Uskumru, mezgit fleto.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Merve Kodal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?