2019 Yerel Seçim Manifestosu

ETKİLİ

Alanya (Bölüm 1).

Merhaba dostlar, isterseniz bu sefer seçimi asıl kazandıran yönden, fikirlerden bahsedelim.

Malum, kişilerden bahsetmek hem kolay hem daha zevklidir, ancak hepimiz biliriz ki her zaman fikirler kazanır, her zaman fikirler akılda kalır.

Şöyle bir geriye baktığınızda, bir fikir bütünlüğüyle, bir ideolojiyle hareket etmemiş kaç kişi, kaç lideri hatırlıyorsunuz?

O zaman, madem hepimiz gelişen ve öncü bir Alanya istiyoruz, fikirleri iktidar yapalım.

Ve şimdi kendi hayalimizi, “Etkili Alanya”yı anlatalım.

NEDEN ETKİLİ ALANYA?

Çünkü Alanyamızın başka bir eksiği yok, en büyük eksiğimiz ve ihtiyacımız etki edemememiz.

Şehrimizin gücü yok mu? Fazlasıyla var. Dışişleri Bakanı var, bu şehirde büyüyüp dışarıda başarılı işlere imza atmış kişiler var, iş adamları var, emekçileri var, çok kuvvetli bir yerel basını var, nüfusu var, geniş toprakları var, dağı, tepesi, güneşi, kumu, sahili, oteli, serası, ne ararsanız var da var.

Peki bu varlık içinde olan yokluğumuz, sonuca etki edemeyişimiz neden?

Sakın bana itiraz etmeyin, çünkü şimdi örneklendireceğim.

Mesela, Alanya olarak “Raylı sistem gelmezse bu sene turizmden çekiliyoruz” desek, Side, Belek ve Kemer tarafı “Aman efendim sizsiz olur mu, biz ne yaparız?” mı derler, yoksa “Oh oh, zaten siz üçüncü sınıf turizm bölgesisiniz, sizdeki müşteriler bize kayar, fazlalıklardan kurtuluruz, iyi olur” mu der?

Mesela, Alanya olarak “İstediklerimizi yapmazsanız triatlonu düzenlemeyiz, bisiklet turunu yapmayız, caz festivalini, turizm festivalini kaldırırız” desek, ne kadar ilgilenen olur?

Mesela, Alanya olarak “Tarım ürünlerini kendimiz üreteceğiz, otellere en iyi kalite ürünleri biz vereceğiz, dışarıdan ürün alanlara boykot uygulayacağız” diyebiliyor muyuz? Alanya tarımı her bir gün kan kaybederken etkili olabiliyor muyuz?

İşin en acı tarafı da etkili olabilmek için daha neye sahip olmamız lazım? Tüm kabineyi biz mi oluşturalım? Antalya’nın tüm vekilleri Alanya’dan mı seçilsin?

İşte tüm bunlar gösteriyor ki, bizim sorunumuz güç sahibi olmak değil, gücü kontrol edemememiz ve beklediğimiz ağırlığı bir türlü oluşturamamamız.

Gelelim bu durumun yerel seçim boyutuna.

Alanya halkı hiçbir zaman kendini yöneten belediye başkanlarına ağır eleştirilerde bulunmamış, iyisiyle kötüsüyle sahiplenmiştir.

Ancak bu durum başlı başına sistemin doğru işlediği anlamına gelmez. Bir de şu soruları sormak lazım:

Mevcut belediye başkanı Alanya’nın efsanevi belediye başkanları, unutulmazlar arasında yerini almış mıdır?

Belediye başkanı herhangi bir nedenle bir ay görevinin başında olamadı diyelim, belediyede işler tıkır tıkır yürür mü, yoksa her şey başkana mı bağlı?

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, Alanya halkı, seçilmişe her zaman saygı duyduğu gibi, daima daha fazlasını ve iyisini de ister. Bunu sokakta kiminle konuşursanız kolaylıkla anlayabilirsiniz.

O yüzden kabul edelim ki, belediyemizin çok eksiği var. Samimiyet, güleryüzlülük, çalışkanlık elbette ki olacak ancak 300 bin nüfuslu yeni Alanyamızda artık çok farklı beklentilerin olduğunu da unutmamak lazım.

Artık zaman odur ki, elimizdekilerin farkında olarak “Etkili Alanya”ya doğru yol almalıyız. Alanyamızda gördüğümüzden çok daha fazlasının olduğunu daima aklımızın bir köşesinde tutmalıyız.

Fikrin özetini bence hepimiz anladık.

Peki bunu nasıl mı yapacağız?

Onu da bir sonraki bölümde anlatalım. (DEVAM EDECEK)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Can Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?