Alanya'nın tavanına asılı kalmış sözler, deyimler ve sloganlar (2)

Alanya'da geçmişte ve hala günümüzde söylenmiş, söylenmeye devam eden sözler, deyimler, sloganlar vardır ki; bunların yankıları halen devam ediyor. O sözler, deyimler ve sloganların peşine düştük

NE zaman, hangi sebeple, kim tarafından söylendiğini araştırdık. Şimdi sizlerle zaman tünelinde bir yolculuğa çıkıp, bu sözler, deyimler, sloganlar nelerdir, bir göz atalım. 
YAYLA, YAYLAMAZSAN DA BOYLA 
Yaz aylarında sıcaktan bunalanların yaylaya özlemini ifade etmek için kullandıkları bir deyim. 
ODASI VAR İŞLER, ATI VAR KİŞNER
Bu sözü 1940'lı yıllarda Alanya Kale Muhtarlarından merhum Arif Dizdaroğlu için söylemişler. Merhum Arif Dizdaroğlu, evinin altındaki odasında sürekli misafir ağırlar, atıyla da yük taşırmış. Bu söz de buna istinaden söylenmiş ve merhumun önemli bir kişi olduğunu ifade etmektedir. 
FISTIKÇIDIR GUBAT AMAT 
MOTORCUDUR SUBAY AMAT 
OTELCİDİR GUCUR AMAT 
Bir dönem Alanyasının meşhur Ahmet'lerinin (Alanyalı Amat der) ifadesi için kullanılmıştır.
NE DEDİĞİN AY EFENDİM SENİN
Sözün mucidi, Alanya'nın eski faytoncularından merhum Şükrü Cüce'dir. Faytonuna aldığı Ankara'dan gelen bir müşterisi, "Alanya çok güzel" deyince, Şükrü Cüce de "Ne dediğin ay efendim senin" der. Yani Alanya'nın çok güzel olduğunu tasdiklemek ister. Ancak karşısındaki kişi Şükrü Cüce'yi anlayamaz, kendisini anlamadığını zannederek birkaç kez tekrarlar. Oysa Cüce, bu deyimle bu kişiyi tasdiklemektedir. 
AVİSTO KİRAZ ALİ, MUMBOKU CURRUK 
Bu deyim Alanya'dan 1922 mübadelesi (değişim) ile giden Rumlardan kalmıştır. Bir insan, birisinin değersizliğini anlatmak için 'Geç yahu, kendisi avisto Kiraz Ali, mumboku curruk' der. Deyim hala Alanya'da değersiz olduğu ifade edilmek istenen kişiler için kullanılır. 
ESKİŞEHİR VİTA, İKİ LASTİK YALOVA 
Alanya'nın eski kamyoncularından kalan bir sözdür. Bir kamyoncu Eskişehir'den Vita margarin yağı yükler, yükü Yalova'ya yıkar ancak orada lastikleri patlar. Alanya'ya parasının az olmasından dolayı böyle bir telgraf çekmek zorunda kalır. Telgrafa harf başı para ödendiği için parası kısa bir telgrafa yetmektedir. Bu yüzden 'Eskişehir Vita, iki lastik Yalova' telgrafı ile durumunu özetlemek istemiştir. 
KALELİNİN TAVUĞU AYRI GEZER 
Alanya'da Hisariçi Mahallesi'nde yaşayanlar için 1950'li yıllarda kullanılan ve halen de söylenen bir sözdür. Şunu anlatmak isterler. Kaleliler sur içinde yaşadıklarından dışarı ile irtibat kurmakta zorlanırlarmış. Bu, kaleli için sosyal hayatın getirdiği bir husustur. 
KALENİN YOLU YOKUŞ, NUR OL AHMET TOKUŞ 
Bu söz, 1950'li yıllarda ortaya çıkmıştır. Demokrat Parti'nin 1950-1960 arası Antalya Milletvekillerinden olan Alanyalı merhum Ahmet Asım Tokuş için söylenmiştir. Merhum Tokuş'un kale yolunun açılmasında büyük emekleri olmuştur. Bu söz de buna izafeten söylenmiştir. 
DEVLET BUNU BULMUŞ, BUNU GÖNDERMİŞ 
DAHA İYİSİNİ BULSA, ONU GÖNDERİRDİ 
Bu söz, 1960'larda Kargıcak Muhtarı merhum Vahap Vahapoğlu tarafından söylenmiştir. 1960'larda Alanya'da görev yapan bir kaymakam pek sevilmezmiş. Muhtar Vahapoğlu da bu kaymakamı sevmezmiş. Ancak Vahapoğlu'nun dönemin Antalya Valisi ile de arası iyiymiş. Vali, bir Alanya ziyaretinde kaymakamın yanında Vahapoğlu'na "Nasıl, kaymakam beyden memnun musunuz?" diye sordum. Vahapoğlu, kaymakamın yanında "Kaymakam kötü" diyemediği için, "Ne yapalım efendim. Devlet bunu bulmuş, bunu göndermiş. Daha iyisini bulsa, onu gönderirdi" demiş. Böylece, kaymakamdan memnun olmadıklarını kendince uygun bir dille anlatmış.  
MEBUS OLAMADIM AMA OBA'YA MUHTAR OLDUM 
Söz, 1950'lerden kalma. Merhum Obalı Cemal Sarıkadıoğlu, bağımsız milletvekili adayı olur. Ancak kazanamaz. Sonraki seçimde Oba Muhtar Adayı olur ve kazanır. Bağımsız milletvekili adayı olmasına öfkelenen ve memleketi İstanbul'a giden hanımına şöyle bir mektup yazar: "Hanım, mebus olamadım ama Oba'ya muhtar oldum. Artık dön gel." 
AKMAN DOKTUR, ÖĞRÜ YOKTUR
Bir dönem Alanyasında doktorluk yapan merhum Kemal Akman, özellikle fakir hastaların göz bebeğiydi. Fakir hastaları muayene eder, teşhis koyar, gidip eczaneden ilacını da alıp, evine gönderirdi. Akman doktorun kıymetini anlatmak için fakir hastalar tarafından kendisine söylenen bu söz, Alanya'da çok kullanılmıştır. 
GÜYE OYNUYOR GÜYE 
Bu söz merhum Galip Dere'ye aittir. Galip Dere'nin düğünlerde davulculuk yaptığı yıllarda para çevrilmesini teşvik etmek için sahneye çıkardığı damada (Alanyalı güye der) izafeten söylenmiştir. Galip Dere'nin maksadı, davetlilerin oynayan damada para çevirmesidir. Böylelikle Dere daha fazla para kazanacaktır. 
ALTI AYI YAZ, ALTI AYI BAHAR, 
NEREYE GİTTİ BU MEMLEKETİN KIŞI 
Yine söz merhum Galip Dere'ye aittir. Alanya'da kışın sert geçmediğini anlatmak için bu sözü söyler. 
KALEN, KULEN, MAĞARAN
AYEN BAŞKA NE ARAN
Söz yine merhum Galip Dere'ye aittir. Alanya Kalesi'nin, Kızılkule'nin ve Damlataş Mağarası'nın önemini anlatmak için söylemiştir. 
ALTINA BİR MAHMUTSEYDİLİ KOYVER 
Alanya'da Mahmutseydi insanı uysal insanlar olarak bilinir. Herhangi bir zor iş karşısında 'Altına bir Mahmutseydili koyuversek halleder' denir. 
GELİNLİĞİMİ TERZİ KAZİME DİKMEZSE
SAÇIMI DOĞAN KUAFÖR YAPMAZSA 
GELİN TAKSİM EROL TAKSİ OLMAZSA
BEN GELİN OLMAKTAN VAZGEÇERİM
Bu söz 1960'lı yıllarda Alanya'da gelin namzeti genç kızlar tarafından çokça söylenirdi. Bahsi geçen şahıslar mesleklerinde ustalardır. Terzi Kazime merhumedir. Erol Taksi sahibi Erol Özler merhumdur. Sadece Doğan Kuaför sahibi Doğan Gündoğdu hayattadır. 
TOSMURLUNUN KAVGASIZ İŞİ OLMAZ
TOSMUR TAŞINI YİYEN İFLAH OLMAZ 
Tosmur Mahallesi'nin insanları eskilerde kavgacılıklarıyla tanınırdı. Her işleri kavgayla biterdi. Tosmur'a has olan delikli bir taş, kavgalarında kullanılırdı. Taş, delikli olduğu için özellikle kafa bölgesinde ciddi tahribat yaratırdı. Dikiş tutması zor olurdu. Bu söz, bu sebeple söylenmiştir. 
ÖLÜ EVİNDE AĞLANIR, DÜĞÜN EVİNDE OYNANIR
Yine merhum Galip Dere'nin zamana göre hareket etmeyi öğütleyen bir sözüdür. Alanyalılar tarafından hala sıkça kullanılır. 
HANİ NEREYE GİTTİ KALEYİ, KULEYİ YAPANLAR
Alanya'da hayatın kısa süreli olduğunu, hayatın çok da ciddiye alınmaması gerektiğini ifade etmek için sıkça kullanılan sözlerden birisidir. 
A ÇORÇİLİM BEEE
Geçmiş dönem Alanyasında bu söz daha çok çocukların uçurtma uçurdukları zaman, güzel havalanan uçurtmalarının arkasından sevinç ifadesi olarak kullanılırdı. 
ALMANYA'DA OLUR DA ALANYA'DA OLMAZ MI 
1948 yılında Damlataş Mağarası bulunduğu zaman, aynı Damlataş Mağarası ayarında bir mağara Almanya-Wupertal şehrinde meşhurmuş. Mağarayı tetkik eden dönemin Alanyalı doktorlarından merhum Hüseyin Sipahioğlu "Almanya'da olur da Alanya'da olmaz mı" diyerek Wupertal'daki mağaranın astıma şifa vermesini Alanya'ya uyarlamıştır. 
İŞLER KESAT, GUGULU GEVİŞ GETİRİYOR
Söz, 1960'lı yıllara ait. Alanya çarşısında merhum Gugulu Usta, yemeni dikiciliği ile meşhurdur. Öğle yemeklerinden sonra yemeni diktiği dükkanda sıkça geviş getirirmiş. Bu da dikkat çekmektedir. Bu sıralarda alışveriş de oldukça durgundur. Esnaf da bu durumu bu sözle esprili bir şekilde ifade etmektedir. 
- DEVAM EDECEK -

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Korum - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Normalleşme süreci rehavete mi neden oldu?