Almanak 2014

BAŞLARKEN

2014 de, öncekiler gibi ustalıkla işlenmiş bir yıldı! Gündem yeni Türkiye inşası ile öyle hızlı değiştiriliyordu ki, takip etmeye kalkan halk hep bir adım geride kalıyordu. İçinde bulunduğu coğrafyadaki büyük oyunun bir parçası olan ülkemiz birçok nedenle Batı dünyasından gittikçe kopmaya, yalnızlaşmaya başladı. Halk yalnızca sınırlarında gelişen, kendisini ilgilendirmeyen bir sorun var zannederken oyunun aslında ülkemiz için yazıldığını geç de olsa anlayacaktı... Alanya ise yılın büyük kısmında kendi, ülkeden soyutlanmış gündemini yaşadı. Yerel seçimler çok başlı otoriteler doğurdu; Ramazan ayıyla karışık turizm sezonunu yaşadı; dereyi geçerken kaymakam değişti ve sonrasında yeni bir Alanya şekillenmeye başladı... Yıl boyunca her gün aldığım notlar ve Yeni Alanya manşetlerinden oluşan haberlerden oluşan ve altı gün boyunca her gün yayınlanacak olan Almanak 2014'te ülke ve Alanya'nın kısaca özetlediğim gündeminden detaylar göreceksiniz. İyi okumalar...

*2 Ocak'ta Kırıkhan'da durdurulan bir TIR'da, devlet sırrı niteliğinde malzeme olduğu gerekçesiyle arama yapılması engellendi. İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Orada Türkmenler var. Onlara götürülen yardım. Herkes işini bilecek" dedi.

*2014, yabancı gazetelerin hükümet eleştirilerini yoğunlaştırdığı yıldı. Financial Times, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 yıllık iktidarında inşaat ve siyaseti nasıl birbiriyle sarmaşık hale getirdiğini anlatan bir yorumla yıla başladı.

*Hindistan'ın 10 yıllık başbakanı, Türkiye'nin benzerine hiç tanık olmadığı üzere, seçimlerden sonra siyasetten ayrılacağını net olarak açıkladı!

*Fethullah Gülen'den barış mektubu aldığını açıklayan Başbakan Erdoğan, "O dönüşü olmayan nokta geçildi!" dedi.

*Adı 2005 yılından beri, "Türk Kızılayı" olan maden suyundan Türk ibaresi kaldırıldı...

*Alanya şehir merkezinin aksine, kırsalındaki yaşayanlar çevre ve sağlıklarını bozacak yatırımlara karşı daha duyarlıydılar. Aliefendi köylüsü tarım alanına kurulmak istenen bir beton santraline bu nedenle karşı çıktı.

*Yılın ikinci yabancı basın kaynaklı eleştirisi Foreign Policy'den geliyordu... Yazıda "Erdoğan, Washington'a göre kendisine yaşaması için ayrılmış alanın (reservation) dışına çıkmış bulunuyor!" deniyordu...

*Ünlü savcı Zekeriya Öz, hakkında iddianame hazırlandığı haberleri sonrasında, "Anılarımı yazıyorum, ona göre!" diye ilgililere duyuruda bulundu. Öz, "Başbakan bana iki kişiyi aracı olarak gönderdi" deyince ortalık yine birbirine girdi...

*Financial Times 7 Ocak'ta, "Erdoğan'ın zorbalığı ülkesinin refahını tehdit ediyor" diyerek bombalamaya devam etti.

*Toplu taşıma araçlarının engelliler tarafından kullanılabilecek şekilde değiştirilmesini öngören kanun uygulaması 2015'ten 2018 yılına uzatıldı.

*Alanya Elekrikçiler Odası başkan adayı Hasan Parmaksızoğlu seçim bürosu açtı. Bir oda başkan adayının seçim bürosu açışı şehirdeki ilklerden birisiydi.

*Uzakdoğu seyahatinde kendisine eşlik eden gazetecilere Başbakan Erdoğan, "28 Şubat post-modern bir darbe ise 17 Aralık da dost-modern bir darbedir!" dedi.

*Başbakan Erdoğan, 17 Aralık'tan beri ortalıkta görülmeyen oğlu Bilal Erdoğan ile birlikte 12 Ocak'ta Karacaahmet Mezarlığı'nda anne ve babasının mezarlarını ziyaret etti.

*Alanyaspor, 13 Ocak'ta Fenerbahçe futbol takımı ile oynadığı hazırlık maçını 2-1 kazandı.

*Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Alanya'ya gelen Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, ilk kez programa çıktığı Kanal Alanya televizyonunda Gaye Coşkun'un sorularını yanıtladı. Akaydın samimi, dürüst, düzeyli bir politikacı portresi çizdi.

*16 Ocak'ta Hasan Sipahioğlu (nihayet!) Alanya Belediye Başkanlığı için adaylığını ilan etti... AKP İl Genel Meclis Üyesi Necati Yıldırım, "Herkesin gönlünde yatan bir aday vardı, olmadı. Hasan beyin arkasındayız!" demecini verdi.

*Hükümet temsilcileri dünyada oluşan olumsuz Türkiye imajının düzeltilmesi için harekete geçti. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Türkiye'de olup biteni anlatmak üzere!" Londra ve New York'ta yatırımcılarla görüşeceğini söyledi. İçişleri Bakanı Efkan Ala ise başka bir yöntem denedi: 6. Büyükelçiler konferansında, elçilerin Türkiye gerçeklerini anlatmalarını, olumsuzlukta ise sorumlu kılınacaklarını söyledi!

*Alanya Motospor Kulübü açılış törenine kaymakam da katıldı. Açılışta kask dağıtıldı ve kask kullanımının önemine dikkat çekildi. Motorların egzozlarından ve şehir içinde tehlikeli kullanımından konu açılmadı!

*Türkiye'nin ilk "Helal Uygunluk" belgesini Bera Otel aldı. Alanya bu konudaki tesis sayısı ile Türkiye turizmindeki öncülüğünü sürdürdü!

*Başbakan Erdoğan, gittikçe artan Türkiye karşıtlığı sürerken, beş yıl aradan sonra 21 Ocak'ta gittiği Avrupa Birliği toplantısında son derece yumuşak bir konuşma yaptı.

*22 Ocak'ta yağan sağanak yağmur sonrasında Alanya balıkçı barınağı lağım kokuyordu!

*Gençlik ve Spor Bakanlığı, "Gençlerden ecdada mektup" projesi gereğince İlçe Spor Müdürlükleri'ne bilgi verdirtmişti. Alanya'daki gençler de, "Şuhedanın İzinde" belgeselini izlediler.

*Alanya Belediye Başkan adayı Sipahioğlu yaptığı ilk seçim toplantısında, kırıp dökmeden, her kesimi kucaklayan bir seçim propagandası istedi..

*Alanya yerel gazeteleri, Nefise Şenli Develioğlu'nun, yanında getirdiği(!) 35 kadınla birlikte CHP'ye kaydolduğunu bir haber olarak manşetlerine aldı...

*Anadolu Jet Gazipaşa'ya ilk uçuşunu 22 Ocak Çarşamba günü Ankara'dan gerçekleştirdi.

*Avrupa Parlementosu Yeşiller Gurubu Eşbaşkanı Daniel Cohn Bendit, Brüksel'de Başbakan Erdoğan'la yaptıkları görüşme sonrasında, "Ona yolsuzlukları sorduk, o ise yaptıklarını anlattı!" dedi...

*Alanya Kamyoncular Kooperatifi belirli saatlerde İstanbul Boğaz köprüsünden geçiş yasağını protesto etmek amacıyla dört gün boyunca kontak kapama kararı aldı. Türkiye basınında da geniş yer bulan eylem konusunda televizyonlara açıklama yapan başkan Ahmet Uyar, yaptıklarının eylem değil (!) (o kötü kelimeyi kullanmaktan kaçınarak!) yalnızca bir demokratik hak kullanımı olduğunu söyledi... FOTO

*23 Ocak'ta TÜSİAD, "Hukukun üstünlüğüne riayet edilmeyen bir ülkeye yabancı sermaye gelmez" demişti. Yanıt hemen ertesi gün Başbakan Erdoğan'dan geldi: Bu söz vatana ihanettir, bizi karşınızda bulacaksınız!

*Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, Brüksel'de Erdoğan'la yaptıkları görüşmede, "Sizin reformlardan geri adım atmak için Gülen hareketini bir mazeret olarak kullandığınızı düşünmeye başladım. Madem bu hareket Türkiye için bu kadar tehlikeliydi o zaman neden iktidarınız boyunca desteklediniz onları?" dediğini açıkladı.

*Flozof Gilles Deleuze'in bir sözünü nedense aktarmak istedim: "Hayır, kitleler aldatılmadı. Belli bir anda faşizmi arzuladılar!"

*Hükümet sözcüsü Bülent Arınç'ın 26 Ocak'ta Bursa'da söyledikleri ilginçti: “O cemaatlarla biz birbirimizi biliriz; biz varsak siz de varsınız, yoksak siz de yoksunuz!”

*TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu 27 Ocak'ta, "Sağcılar neden yolsuzluktan içeri giriyor?" sorusuna, "Sol iktidara az geldiği için az yolsuzluk yapıyor!" gibi ilginç bir cevap verdi...

*Türkiye'de bir paralel devletin olduğu sözlerine katılıp katılmadığı sorulan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bürokrasi içinde kimileri var, devlete hizmet etme zorunluluğuna karşın ayrı bir dayanışma ortaya koyuyorlar" cevabını verdi. Bu cevabıyla Fethullah Gülen'i mi kastettiği sorulan Gül, "Kişilerden, fikirlerden, dini duygulardan ya da etnisiteden bahsetmiyorum. Devlet aygıtı içerisinde hukuk ile tam uyum olmalıdır" dedi.

Memlekette köylü kalmadığı, yeni belediyeler kanunu sonrası kentli nüfusu oranının yüzde 73'ten yüzde 91,3'e çıkıverdiği ironik bir gazete haberiydi...

ŞUBAT

*Siyasi partilerin seçim araçları 2 Şubat pazar günü yüksek sesle anons yaparak ve müzik çalarak Alanya caddelerinde dolaşmaya başladı.

*Belediye başkan adayları Alanya yerel televizyon ekranlarında boy göstermeye program ve vaatlerini açıklamaya başladılar.

*CHP Alanya İlçe Başkanı Şevki Tüktaş 3 Şubat’ta yaptığı açıklamada, aday olan kardeşi Şefik Türktaş için, "Ben oturaan dese bile ben onu oturtman, çünkü en çok benim başım ağrır; sıkıntısı olan bana gelir" şeklinde açıklama yaparak kampanyayı başlattı...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Feyzi Açıkalın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya Belediye Başkanlığı anketi - Alanya'nın nabzını tutuyoruz! Siz kime oy verirdiniz?

Çorum Haber