Yürümenin faydaları

YÜRÜYÜŞ bir o kadar kolay ancak detayında bir o kadar dikkat edilmesi gereken bir aktivitedir. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, yürümenin zorluğu sağlıklı insanlar için anlaşılabilir değildir. Esas yürümenin kıymetini anlayan grup doğuştan yürüme yetisi olmayan ya da felç, MS gibi nörolojik hastalıklara yakalananlar daha iyi bilir.

***

Yürüyüş yapmamanız için bahaneniz yok. Yürümeniz için ise onlarca geçerli nedeniniz var. Toplum olarak çok yürüyüş yapan bir kesim değiliz. Mümkün olduğunca gözümüz ve aklımız hep araba ve asansördedir. Millet olarak yüzde 65’lik bir kesim sedanter dediğimiz insan tipine uymaktadır. Televizyon karşısında da daha fazla vakit harcamaktadır.  Sosyal ve fiziksel aktiviteden uzak kalarak zamanlarını geçiren kişiler, pasif hayattan kaynaklanan ölüm riski içinde bulunur. Amerika’da yapılan araştırmalarda, “Hareketsizlikle gelen ölüm sendromu” olarak adlandırılan rahatsızlıktan, her yıl yaklaşık 200 - 250 bin kişinin öldüğü ortaya çıkmıştır. Bu kişilerin hareketsizliğe bağlı pasif yaşamın sonucu olarak kalp ve şeker gibi hastalıklara yakalanarak öldükleri tespit edilmiştir.

***

Bugünlerde bol bol açık hava yürüyüşleri yapmalıyız. Kapalı yerlerde kalarak hem güneş ışığından hem de oksijenden uzak kalmamalıyız. Yürüyüş açık havada yapılabilen en kolay ve her yaşta yapılabilen bir spordur. Yürüyerek kas ve iskelet sistemimiz ile birlikte beynimiz de çalışır. Sağlıklı insanların birçoğu yürüyüşü alışkanlık haline getirenlerdir. Yürüyüş, fiziksel etkinliğin hem en sağlıklı biçimidir, hem de iyileşme sistemini iyi işler durumda tutar ve hastalık olgularında kendiliğinden iyileşme olasılığını artırır. Yürüyüş için bir çift rahat ayakkabı ve birkaç kurala dikkat etmek yeterlidir. Adımlarınız yavaş ya da hızlı olabilir. Ancak adım şekliniz hep ölçülü olsun. Orta yaşlardan sonra sık sık yürüyüş yapmak birçok hastalığı da önler. İleri yaşlardan itibaren düzenli bir biçimde yürümek ise, özellikle kalp hastalığı riskini yüzde 50 oranında azaltıyor.

***

Orta yaştaki kadınların üzerinde yapılan araştırmalarda, 30 dakika kesintisiz ve seri halde yapılan bir yürüyüşün, gün içine dağılmış üç tane 10’ar dakikalık yürüyüşten çok daha fazla kalori yaktığı belirlenmiştir. Aradaki fark da yılda yaklaşık 2 - 5 kg vermenizi sağlayacak kadar da önemlidir. Ancak bir saatlik tenis maçından sonra tartıldığımız zaman görünen düşük kilo sadece ani su ve yağ kaybından dolayıdır. Fazla aktif olmayan kişiler için, ne kadar hareket edilse kârdır düşüncesi ana kural olmalıdır. Bir anda yapılan uzun ve yorucu egzersizlerin faydası görülmez. Tam tersine zararlı olduğu bilinir. Düzenli bir şekilde her gün 30 dakika yapılan egzersizler vücut için yararlı olup kasların travma geçirmeden ve istenilen formu elde etmelerine yarıyor.

***

Yürümek, insanın kendini daha iyi hissetmesi açısından büyük önem taşır. Ayrıca bu aktivite kalp hastalığının yanı sıra; şişmanlık, diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve kemik sağlığında bozulma gibi diğer tıbbi meselelerle karşılaşma riskini de azaltır. Yürümenin aynı zamanda stresle mücadelede de önemli bir yeri bulunurken, insanın kendisini zinde hissetmesine de yol açar. Günde yarım saatlik bir yürüyüş sağlık açısından yararlıdır. Yürüyüş için benim sizlere birkaç tavsiyem olacaktır. Bunlar:

- Haftada ortalama 5 gün en az 30 dakika yürüyün.
- Koşarsanız aniden değil, yavaş yavaş yürüyerek sonlandırın.
- Günlük hayatınızda daha aktif olmaya çalışın.
- Arkadaşlarınızla birlikte yürüyün.
- Egzersiz yapmayı planlıyorsanız, ağır yemeklerden sonra en az 1 saat bekleyin.
- Vücudunuzun ısınmasını sağlayacak, biraz hızlı soluk alıp vermenize yetecek düzeyde bir egzersiz uygulayın.
- Ağrınız varsa durun.

***

Bir hastalığı ya da eklemlerinde meseleleri bulunanlar; kısa süre önce hastalık geçirmiş olanlar ve zorlu egzersiz yapmayı planlayan 40 yaş üzerindeki erkekler ve 50 yaş üzerindeki kadınlar önce bir uzmana başvurmalıdır. Herhangi bir kontra-endikasyon yoksa spora başlayabilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erkan Demiral - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.



Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?