Almanak 2014

*Kötü geçeceği belirtilen 2015 yılı turizm sezonu öncesinde, TUI ahlaki olmayan gerekçelerle otellerden indirim isteyen ilk acente oluyordu!

*Başbakan Ahmet Davutoğlu G-20 zirvesinde görüştüğü Barack Obama’dan, ABD'nin Suriye politikalarının değişeceği konusunda güçlü işaretler aldığını belirtti. ABD basın sözcüsü ise Davutoğlu’nun sözlerini yalanladı.

*15 Kasım’da, Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nin kapanışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika kıtasını ilk keşfedenin Kristof Kolomb değil, Müslümanlar olduğunu ileri sürdü!

* Kolombiyalı yazar Jaime Albello’ya Erdoğan’ın sözleri aktarıldığında kahkahalar atmış ve büyük yazar Gabriel Garcia Marquez’e atfen, “Bu büyülü gerçeklikte yeni bir adım!” demişti.

*CNN Türk'de Akif Beki ile program yapan İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Anayasal düzeni değiştireceğiz!" dedi.

*Alanya Ağız Diş Sağlığı merkezinde hasta memnuniyet oranının yüzde doksan dokuz olduğu açıklandı! Alanya serbest çalışan dişhekimlerince bu oran hayretle karşılandı! ADS merkezinde 100 binici hastaya bakıldığı, bir 2014 "skoru" olarak verildi.

*Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkan seçilmesi halinde kaldıracağını ilan ettiği Octoberfest adı verilen bira festivalini 19 Kasım’da iptal etti...

*20 Kasım'da Kanal A televizyonu Alanya CHP'de yaşanan gelişmeler üzerine, "CHP'de yaprak dökümü" manşetini attı. Yaprak dökümü gençlik kolları başkanı ve birkaç kişiyle sınırlı kaldı.

*Türkiye'deki çiftçi sayısının 12 yılda 405 bin kişi azaldığı yazıldı. 2014 yılının dünyada Aile Çiftçiliği Yılı olarak kutlandığı bir zamanda açıklanan bu rakam çok çarpıcıydı.

*23 Kasım’da Ulaştırma Bakanı Elvan duble yollarda 2-3 yıl içinde bozulabilecek asfalt kullanıldığını açıkladı; itiraf etti!

*Kadın ve Adalet Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir” dedi…

ARALIK

*1 Aralıkta Rusya Devlet Başkanı Putin Türkiye’ye geldi. Bir gün önce ise Çevre Bakanlığı Akkuyu Nükleer Santralı için apar topar ÇED raporu çıkardı. Putin Türkiye’ye verilecek doğal gazı yüzde altı ucuzlatacağını söyledi. Uzmanlar bunu, "Avrupa'nın bize bağımlılığı azalıyor, onların yerine sizi kucağıma oturtacağım!" şeklinde yorumladılar. Akkuyu'da radyoaktif atıkların nasıl değerlendirileceği belli olmadığı gibi, Türkiye'nin nükleere ilişkin hukuki ve yasal mevzuatı da henüz hazır olmadığı belirtildi.

*2 Aralık'ta bedelli askerlik çıktı. 18 bin lira karşılığında askerlik yapılmayacağı yazıldı.

*Dünya yolsuzluk algılamasında Türkiye’nin en hızlı düşüşü yaşayan ülke olduğu açıklandı!

*11. Alanya Taş Heykel sempozyumu 3Aralık’da sonuçlandı. “Heykeller beni hiç ilgilendirmiyor, bildiğin daş; eski puta tapanlar gibi kendileri yapıp ona tapıyorlar” diyerek heykellere yorum getiren bir vatandaş gibi, Cumhurbaşkanı Erdoğan da aynı gün, "Helvadan put yaptılar; kendileri yaptı, kendileri taptı" sözünü ediyordu.

*Cumhurbaşkanı Erdoğan Antalya'daki Milli Eğitim şurasında yaptığı konuşmada yeni bir nesil inşa edeceklerini söyledi.

*Milli Eğitim şurasında Osmanlıca' nın lisede zorunlu dil olması önerildi!

*Alanya kaymakamı Hasan Tanrıseven, Alanya Blediye Başkanı Yücel ve ALTSO Başkanı Şahin ile birlikte,"turizmde önlemler!" konusunda toplantı yaptı!”

*MEB şurasında alkollü içki servisi ve kokteyl hazırlama dersinin otelcilik ve turizm okullarından kaldırılması kararı alındı!

*6 Aralık’da kaymakam Tanrıseven belediye otobüsüne binip görüntüleri sosyal medyada paylaştı... Aktivitelerini paylaşmaktan hoşlanan Tanrıseven Alanya yerel basının gözdesi haline geldi…

*Almanya'nın Bayern Münih futbol takımı Almanya'da bir kadını tacizden kurtarmak isterken saldırıya uğrayıp ölen Türk kızı Tuğçe için saygı duruşuyla maça çıktı. Türkiye'de aynı oranda anılmazken!

*Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsteseler de istemeseler de Osmanlıca öğrenilecek, öğretilecek!

*10 Aralık günü deniz üstünde oluşan hortumu cep telefonu ile fotograflayan Alanya kaymakamının gönderisini yerel gazeteciler sosyal medyada paylaştı, gazetelerinde yer verdi!

*Kaymakam Tanrıseven Alanya'da devletin 15 bin kişiye yardımda bulunduğunu açıklarken, bu göstergenin Alanya'nın diğer bir yönü olduğunu belirtti.

*12Aralık'ta, Turizmci Fettah Tamince'nin Antalya gibi turistik bir yerde yılbaşı süslemelerinin olmamasını eleştirmesi gündem oluşturdu, Antalyayı hareketlendirdi.

*ALKOD'un düzenlediği 22. Geleneksel Alanya Sofrasına, müstehcen olduğu iddia edilen bir fıkrayı protesto eden Alanya Kaymakamı Tanrıseven'in toplantı sonrası yaptığı açıklamalar damgasını vurdu.

*14 Aralık pazar günü Alanya Noel Pazarı beşinci kez kuruldu. Çoğunlukla yerleşik yabancıların servis verdiği; çeşitli ürünlerle, tanıtım materyali ile yer aldığı etkinlikte Alanya kaymakamı İngilizce konuşma yaptı. Standların üstünde Alanya Belediyesi ibaresi yer alması bu yılın bir yeniliğiydi.

*Havanın soğumasıyla Alanya'da gece kirliliği arttı.

*Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) seçilememesiyle ilgili “BM’den dışlanmışsanız yalnız kalmışsınız demektir. Mısır’a karşı ilkesel tutumumuz nedeniyle böyle bir izlenim görülüyor. Ancak ben böyle bir yalnızlığı, ilkeli bir yalnızlığı tercih ederim" dedi.

*15 Aralık'ta, Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Aralık operasyonunu eleştiren Avrupa Birliği'ne tepki gösterdi. Erdoğan, "Acaba AB ne der, acaba AB bizi alır mı almaz mı, bizim böyle bir derdimiz yok, lütfen siz kendi aklınızı kendinize saklayın" dedi.

*Bir konser sırasında elde edilen gelirle Alanya polisine alınan 11 araba ve 5 polis için yapılan törende, kaymakam ve diğer emniyet görevlileri şehir içinde siren çalarak tur attı.

*Kendilerini 'Batının İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar' olarak tanımlayan, PEGİDA isimli gurubun Dresden başta olmak üzere Alman şehirlerinde yaptığı binlerce kişilik katılımlı yürüyüşler, Müslüman karşıtlığı açısından endişe yarattı.

*Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 16 Aralık 2014 tarihi ek toplantıda Manavgat, Alanya ve Finike’de bazı caddeleri Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi yolundaki kararının ardından, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel toplantıya katılmamakla eleştirildi. Yücel de, "Yeni Antalyalı hemşerilerimiz bize sormadan kararlara ortak oluyorlar!" diyerek Antalya Büyükşehir Alanya Koordinatörü Güney'e sitem etti... Yücel zamanı geldiğinde konuşacağını da sözlerine ekledi. Güney'in yanıtı ise, "Adaylığını koyduğun zaman büyükşehir yasasını bilmiyor muydun?" oldu...

*20 Aralık'ta Alanya'ya gelen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alanya Kaymakamı Tanrıseven'i makamında ziyaret edip, kendisine kefil olduğunu, onun Toros'un önünü de arkasını da bildiğini söyleyerek övgüler sıraladı!

*CHP ilçe kongresini kazan ve ilk kadın başkan olan Şengül Yeşildal partideki siyasi baronlara karşı zafer kazandığını söyledi!

*Alanya SKAL Başkanı Mehmet Nedanlı 21 Aralık'ta çok haklı olarak, "Türkiye yapayalnız kalmış, sınırlarında savaş olan bir ülke konumunda" yorumunu yaptı...

*Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Sezeryan hak kapsamına girmez, fıtratı normal doğum" açıklaması yaptı; bir tıp doktoru olarak!

*Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak, "Varsa ufak tefek hırsızlıkları falan filan onu da büyütüp şey yapmaya çalışıyor. Ona da karşıyız" dedi.

*22 Aralık'ta bir nikah töreninin ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ülkede yıllarca bir doğum kontrolü ihaneti yaptılar ve neslimizi kurutma yoluna gittiler!" dedi.

*Turizm Bakanı Çelik'in petrol fiyatlarının düşmesi ve Rusya'ya uygulanan ambargolar sonrasındaki gelişmeler üzerine Rusya'ya görüşmeler yapmaya gitmesi, nihayet bir turizm bakanımız varmış yorumları getirdi.

*Dil devrimini TÜBİTAK ödül töreninde eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkçe kelimelerle bilim ve felsefe yapamazsınız. Ya İngilizce ya da Osmanlıca kullanacaksınız!" dedi. Erdoğan 2012 yılında bir konuşmada da, "Türkçe ile felsefe yapılmaz diyen ırkçıdır!" demişti.

*Alanya kaymakamından cumhurbaşkanına kadar devletin her kademesinde Noel kutlaması mesajlarının verilmesi bu yılın bir yeniliği oldu.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Feyzi Açıkalın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya Belediye Başkanlığı anketi - Alanya'nın nabzını tutuyoruz! Siz kime oy verirdiniz?

Çorum Haber