Şükran Teyze'nin reçelleri ve dijital devrim

SÜRECİ

hepimiz biliyoruz, sanayi devriminden sonra yaşanan kitlesel tüketim ve üretimler tüketicilerin para harcama alışkanlıklarında köklü değişimlere neden oldu. Artık üreticiler çoğunluğun gelir düzeyine ve zevkine hitap edebilecek ürünler üretmek için uğraşır oldular. Her fabrika kendi kitlesini bir şekilde oluşturmanın peşinden gitti. Yapılan reklam kampanyalarının da desteğiyle birçok marka istediği başarıya ulaştı, çünkü reklamlar büyük kitlelere şöyle seslendi; “Aaa ne ayıp herkeste var, sende niye yok?” Hemen bir x marka satın al sen de herkes gibi özel ol! Bu sloganlara hiçbir tüketici yanıtsız kalamazdı tabi, tüketiciler de şöyle cevap verdi bu muazzam sloganlara; Ben x markayı almazsam çok şey kaçırırım, insan içine karışamam, eksik kalırım ne yapıp edip hemen alayım, çünkü tüm bunlar ben kendimi özel hissedeyim diye üretildi. Sanayi devriminden beridir tüketici ile üretici arasındaki duygusal bağ hep bu çizgide sürüp gidiyor.

Dijital devrimden bahsedilen bugüne geldiğimizde ise yine marka olmak, ürettiği marka ile hedef kitlesi arasında güçlü bir duygusal bağ kurmak her üreticinin hayali. Ve dijital dünyada üretici ile tüketici arasındaki mesafe o kadar kısaldı ki bu duygusal bağı kurmak eskisinden çok daha kolay. Tüketicinin,nedenini kendisine bile açıklayamadığı bir şekilde mutlaka falanca marka kot giymeliyim, falanca marka fincan almalıyım da ki o derin duygusal bağın nedeni işini çok iyi yapan pazarlamacıların çekmecesinde öylece duruyor.
Bugün sanal mağazaların açılmasıyla ise işler epey değişti. Bu dijital mağazalar sayesinde biz duygusal tüketicilerin ürüne ulaşması 5 dakika! Eskiden mahalle bakkalına bile 5 dakikada gidemezdik değil mi ama? Dijital dünya işte, burada işler gerçek dünyadaki gibi yürümüyor. Dijital dünyada dijital pazarlama öyle kolaylaştı ki, artık mükemmel reçeller yapan Şükran teyze yaptığı reçelleri sadece komşularına tattırmakla kalmıyor internetten tüm Türkiye’ye hatta dünyaya satabiliyor.
Şimdi biz karpuz reçelinde bir uzman olan Şükran teyzeyi bir ithalat uzmanı yapabilen bu dijital dünyaya sırtımızı mı dönelim, “bu ne canım?” demeye devam mı edelim. Dijital mağazalar sayesinde bölgesel ürünler sadece o bölgeye hitap etmekten çıkalı çok oldu. Yerel ürünlerin birçoğu artık küresel bir ‘’pop culture’’ sembolü olma olanağı buldular.
Marka yaratmak için artık sanayi devriminde ki gibi bir fabrikanız olmasına gerek yok. En iyi avokadoların sizin toprağınızda, sizin bahçenizde mi yetiştiğini düşünüyorsunuz? Sizin konserve domateslerinizden daha lezzetlisi yok mu? O zaman bunların üzerine düşün ve bunları dev markaların bir pırlantayı pazarlaması gibi pazarlayın ürününüzü. Dijital dünya yerel markaların kendisini göstermesi için büyük fırsat. Butik bir yerel marka olarak başlayıp şimdi küresel yükselişe geçen o kadar çok örnek var ki. Üstelik hiçbirisi Şükran teyzenin reçellerinden, ya da sizin yaptığınız konservelerden daha mükemmel değil. Sadece onlar ürünlerini nasıl pazarlamaları gerektiğini çok iyi biliyorlar hepsi bu.
Yenilikçi, yerel markamızı yaratmamız için bir sebep daha da uluslararası tüketici trendlerini izleyen Trendwatching’in son trend raporuyla geliyor. Trendwatching öyle büyük geçmişi olmayan yenilikçi markaları “Clean Slate Brands” başlığıyla ele almış. Clean Slate, “Temiz sayfa” veya “Yeni başlangıç” anlamına geliyor. Adından da anlaşılacağı gibi bu eğilim, geçmişi veya mirası olmayan markaların yükselişini haber veriyor. Trendwatching, gücün el değiştirmesi olarak nitelendirebileceğimiz bu değişimin baş aktörlerinin, pazara yeni giriş yapan ve Business 3,0 kurallarına göre oynayan yeni nesil markalar olarak bahsetmiş. Raporda bu markaların sıra dışı, samimi tavırları karşısında; geçmişte daha ziyade tanınmış, köklü markaları tercih eden tüketiciler, bugün henüz kendini kanıtlamamış ve adı sanı duyulmamış bu küçük, yerel markalara ilgi duyulduğu vurgulanıyor. Trendwatching’den söylemesi belki Şükran teyze okur da dünya reçel piyasasının aranan tatlarından biri olur ne dersiniz?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gülay Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?