Ülkemizin 2/B gerçeği ve çözümüne dair esaslar

2/B arazilerinin satışının hangi yöntemle yapılacağı konusunun ve Orman köylülerinin kalkındırılması ve Hazine adına Orman sınırları dışına çıkarılacak yerlerin değerlendirilmesi hakkındaki kanun tasarısının Meclis gündeminde olduğu bu süreçte; Sorunun çözümü ile ilgili bazı görüş ve düşüncelerimi, konunun içinden gelen bir Orman Mühendisi olarak sizlerle, değerli okurlarımızla paylaşmak istedim.
2/B Arazileri denilen bu yerler, 6831 sayılı yasanın 2. Maddesi B bendinde tarifini bulan, 31.12.1981 tarihinden önce ilmen ve fennen Orman niteliğini kaybeden, yaklaşık 30 yıldır tarım alanı ve yerleşim yeri olarak kullanılmakta olan; Ancak evrak üzerinde devletin; gerçek ve fiili manada vatandaşlarımızın (Orman köylülerimizin) kullanımında olan yerlerdir.
2/B Arazilerinin yaklaşık %10 olan 45 548 hektarı ilimiz Antalya’da mevcut olup, 2428 hektarı İlçemiz Alanya’da, 1818 hektarı komşu İlçemiz Gazipaşa’da, 2906 hektarı Manavgat İlçesinde ve2924 hektari ise Serik İlçemizde bulunduğu tahmin ediliyor.
Anayasamızın 170. Maddesinin öngördüğü 2924 sayılı Orman köylülerimizin kalkındırılmasının desteklenmesi hakkında kanun gereğince Ülkemizde (6831 sayılı yasanın 2/B maddesi uyarınca) hazine adına tescil edilen 473 419 hektar alandan bugüne kadar sadece 536 köyde 6701 hektar yerin satışı yapılarak, tapuları hak sahiplerine verilebilmiştir. Orman Bakanlığı’nca yürütülen bu satış işlemlerinin, Maliye Bakanlığı’nca yapılmasını öngören 4706 sayılı yasa ile bu çalışmalar yarım bırakılmış 4706 sayılı yasanın iptalinden sonra da bu konu ile ilgili hiçbir işlem yapılmamıştır.
Ancak 2/B Ülkemizin bir gerçeğidir ve Devlet uygulamalarında devamlılık esastır. Bu konu boş tartışmalarla oyalanacak, istismar edilerek - siyaset malzemesi yapılacak bir konu değildir.
Anayasamızın 169 ve 170. maddelerinde bu hususla ilgili bir düzenleme yapılarak ve satış konusunda hazırlanacak kanun tasarısının Meclis sürecinden en kısa sürede geçirilerek tamamlanması ve 2/B konusunun bir sefere mahsus olmak üzere ülkemiz gündeminden çıkarılması Sosyal Devlet olmasının da bir gereğidir diye düşünüyorum.
Bu itibarla, toplumumuzun en alt gelir gurubunu oluşturan Orman Köylülerimizin ekonomik sıkıntılarını da göz önünde bulundurularak, makul ve uygulanabilir bir satış bedeli hesaplanarak, uygulamaya geçilmelidir. Fiyat tespiti ile ilgili olarak Köy muhtarlarımızın da görüşüne başvurulmalıdır. Ayrıca başvuru bedeli köylerde 500, belediye sınırları içerisinde 1000 TL’yi geçmemeli ve bu miktar daha sonra satış bedeline mahsup edilmelidir.
Satış bedelinin tespitinde; köylerimizde plansız alan olarak tabir edilen tarımsal alanlarda satış bedeli olarak EMLAK VERGİSİ değeri esas alınmalıdır. Belediye sınırları içerisindeki planlı alanlarda ise Emlak Vergisi değeri ile Rayiç Değer ortalaması alınarak hesaplanacak, MAKUL ve MANTIKLI bir satış bedeli üzerinden satış işlemi gerçekleştirilmelidir.
Ayrıca yapılacak olan bu satış işlemlerinde 4 yılda 8 eşit taksit seçeneğinin sunulması, peşin ödemelerde belli oranda bir indirim uygulanması ve bu işlemlerin her türlü harçtan muaf tutulması uygulamayı daha da kolaylaştıracaktır.
Küresel ekonomik kriz ve Ülkemizin cari açık gerçeği ortada iken, 2/B Arazilerin satışından sağlanacak gelirin Yurdumuzdaki bozuk alanların AĞAÇLANDIRILMASINDA ve Orman köylerimizin desteklenmesinde kullanılacağı biliniyorken; hepsinden önemlisi Orman köylülerimizin 30 yıldır çözülmesini beklediği 2/B gibi kangrenleşmiş bir problemin çözümünün ÖNEMLİ olduğu ve SOSYAL DEVLET OLMANIN da bir gereği olduğu kanaatini taşıyorum.
Boş ve anlamsız tartışmalarla bu konudaki çalışmalara karşı çıkmak; konuya vakıf olmamak yada ülkemiz gerçeklerinden uzak olmaktan kaynaklanmaktadır diye düşünüyorum.
Okurlarımıza sıhhat, sağlık ve esenlikler dilerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Şengezer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Normalleşme süreci rehavete mi neden oldu?