Sen kazan Alanya!

BİR

önceki yazımda, Alanya'ya ait iki ürün olan Alanya yenidünyası ve Alanya avokadosunun coğrafi işaret alarak tescillendiğinden bahsetmiş, diğer iki ürün olan Gülüklü çorba ile Alanya azmanının (muz) tescil için beklediğini bahsetmiştim.

Türk Patent Kurumu, Alanya gülüklü (hülüklü) çorbası için Coğrafi İşaret başvurusunun 15 Ocak 2019 tarih ve 45 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni'nde yayınlandığını açıkladı. Böylece, 3 aylık itiraz süresi sonunda 3. ürünümüzün de coğrafi işaret alması yönünde ilk adım atılmış oldu. Tabi bunun bir de Avrupa ayağı var ve ürünlerimizin AB'de hızlı tescillenip dış pazarda yerini alarak, ilçemize ve ülke ekonomisine katkı sağlaması en büyük dileğimiz.

ANTALYA'NIN 7 ÜRÜNÜ TESCİLLENDİ

Alanya dışında, Antalya'nın diğer ilçelerinde gözle görülür bir gelişme var. Antalya piyazı, Antalya tavşan yüreği zeytini, Finike portakalı, Korkuteli Karyağdı armudu tescil edilirken, Alanya azmanı, Manavgat susamı, Finike Ernez çam balı ile Akseki makine kurabiyesinin de müracaatları tamamlandı ve coğrafi işaret için gün sayıyor.

Daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi, Alanya için 4 ürün yeterli mi? Elbette değil. Bunun için, Alanya'ya özgü bazı ürünlerden bahsetmiş ve bunlar için de müracaat edilmesi gerektiğini ifade etmiştim.

ALANYA'YA ÖZGÜ DİĞER ÜRÜNLER MÜRACAAT BEKLİYOR

Bunun için sizlere birkaç örnek vermek istiyorum. Alanya'nın adaçayı ünlü ve Ankara'daki aktarlarda bu isimle satılıyor. Marmaris adaçayı tescil beklerken, Alanya'nın müracaatı yok.

Gaziantep menengiç kahvesi tescil bekliyor, Alanya'nın badem kahvesi için müracaatı Türk Patent listesinde görünmüyor ancak, işletmeci Cevdet Görücü'nün kendi adına patent aldığı, 5 Mart 2015 tarihli Yeni Alanya Gazetesi'ne haber olmuştu.

Antalya'nın piyazı daha önce tescillenmişti, ancak Alanya bakla piyazının müracaatı henüz yok.

Aynı şekilde, Mardin'in kaburga dolması tescil alırken, Alanya laba dolması ve mumbar dolması için müracaatta bulunulmaması büyük eksiklik.

Alanya'nın öküz (öksüz) helvası için bir girişim yokken, Tekirdağ peynir helvası, Kastamonu çekme helvası ve Cide ceviz helvası ile Eskişehir nuga helvası gibi birçok helva çeşidi, tescil için sıra bekliyor.

Maraş dondurması coğrafi işaretine 18 Nisan 2018'de kavuştu. Giresun Görele dondurması ve Elazığ vişne dondurması tescil beklerken, Bamyacı dondurması, muz, mandalina, portakal, limon dondurması için, neden müracaat yok?

Alanya kivisinin adı geçmezken, Yalova kivisi coğrafi işaret alacağı günü bekliyor.

Bir önceki yazımın yayınından sonra, Alanyalı dostlardan bana farklı ürün adları da bildirildi. Örneğin; Alanya peksimedi, çiğirdik, "S" pasta, göleviz gibi ürünler de bu listeye eklenebilir.

6 İLİMİZİN COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNÜ YOK

81 vilayetimizden Bitlis, Nevşehir, Zonguldak, Aksaray, Bartın ve Yalova'nın hiç coğrafi işaretli ürünü bulunmaz iken, Alanya'nın 3 ürününün coğrafi işaret alması, elbette ki takdire şayandır. Ancak, buradan da yetkililere seslenmek istiyorum; Değerli Dernek, Oda ve ilgili STK yöneticileri, Kaymakamlık ve Belediye yetkilileri, hiç Ankara'ya uğramadan Türk Patent web sitesine girerek, belirli bir ücret karşılığında internetten e-başvuru yapabilir, bunun karşılığında coğrafi işaret için büyük bir adım atabilirsiniz. Bir turizm kenti olarak tescil almak ve ürünün kalitesini artırmak, gerek ürünün, gerekse Alanya'nın tanıtımı için çok önemli. Sonuç olarak marka olmak, ücretsiz tanıtım, reklam demek değil midir?

Bu nedenle, bir kez daha yineliyorum. Üç-beş ürün yetmez. Daha çok marka, daha çok coğrafi işaret; daha çok reklam, maddi gelir ve itibar demektir.

Alanya'nın adı, tarihi yapısı, doğası ve daha önemlisi; siyasi gücü var. O halde daha ne bekliyorsun? Sen kazan artık Alanya!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Önder Güney - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?