Omurgada kanal darlığı nedir?

Spinal stenoz (kanal darlığı), omurgadaki boşlukların daralmasıdır ve bu, omurga boyunca hareket eden sinirlere baskı uygulayabilir. Kanal daralması en sık bel ve boyunda görülür.
Kanal daralması olan kişilerde her zaman semptomlar olmayabilir. Kimisinde ağrı, karıncalanma, uyuşma ve kas güçsüzlüğü şeklinde ortaya çıkabilir. Bu belirtiler zamanla kötüleşebilir.
Kanal daralması en yaygın olarak kireçlenmeden kaynaklanan omurgadaki aşınma ve yıpranma sonucunda ortaya çıkan değişikliklerle olabilir. Şiddetli kanal daralması vakalarında, uzmanlar omurilik veya sinirlerde ek alan yaratmak için ameliyat önerebilir.

Kanal daralması türleri: Kanal daralması türleri, durumun omurganın neresinde ortaya çıktığına göre sınıflandırılır. Birden fazla türü olması mümkündür. İki ana kanal daralması türü şunlardır:
Servikal stenoz: Omurganın boyun kısmında daralma meydana gelir.
Lomber stenoz: Omurganın bel kısmında daralma meydana gelir. Kanal daralmasının en yaygın şeklidir.

BELİRTİLER
Birçok insanın MR taramasında kanal daralması belirtisi vardır, ancak semptomları olmayabilir. Meydana geldiklerinde, genellikle yavaş yavaş başlarlar ve zamanla kötüleşirler. Semptomlar darlığın konumuna ve hangi sinirlerin etkilendiğine bağlı olarak değişir.

Boyunda (servikal omurga):
- El, kol, ayak veya bacakta uyuşma veya karıncalanma
- El, kol, ayak veya bacakta güçsüzlük
- Yürüme ve denge sorunları
- Boyun ağrısı
- Şiddetli vakalarda, bağırsak veya mesane problemi

Bel bölgesinde:
- Ayak veya bacakta uyuşma veya karıncalanma
- Ayak veya bacakta zayıflık
- Uzun süre ayakta dururken veya yürürken bir veya iki bacakta ağrı veya kramp. Genellikle öne eğildiğinizde ya da oturduğunuzda hafifler.
- Sırt ağrısı

SEBEPLER:
Omurga boynunuzdan kuyruk sokumunuza kadar uzanır. Omurganızın kemikleri, omuriliğinizi (sinirleri) koruyan bir omurilik kanalı oluşturur.
Bazı insanlar küçük omurilik kanalıyla doğarlar. Ancak çoğu kanal daralması, omurgadaki boşluğu daraltan bir şey olduğunda ortaya çıkar:

Kemik büyümesi: Omurga kemiklerinizdeki kireçlenmeden kaynaklanan aşınma ve yıpranma, omurilik kanalına doğru büyüyebilen kemik çıkıntıların oluşumunu tetikleyebilir.
Fıtıklaşmış diskler: Omurlarınız arasında amortisör görevi gören yumuşak yastıklar yaşla birlikte kurur. Diskin dış yüzeyindeki çatlaklar, yumuşak iç malzemenin bir kısmının kaçmasına ve omurilik veya sinirlere baskı yapmasına sebep olabilir.
Kalınlaşmış bağlar: Omurganızın kemiklerini bir arada tutmaya yardımcı olan sert bağlar zamanla sertleşebilir ve kalınlaşabilir. Bu kalınlaşmış bağlar omurilik kanalına doğru çıkıntı yapabilir.
Tümörler: Omuriliğin içinde, omuriliği kaplayan zarların içinde veya omurilik ile omurlar arasındaki boşlukta anormal büyümeler oluşabilir. Bunlar nadirdir ve MR ile ortaya çıkabilir.
Omurga sakatlıkları: Araba kazaları ve diğer travmalar bir veya daha fazla omurun yerinden çıkmasına veya kırılmasına neden olabilir. Omurga kırığında yer değiştiren kemik, omurga kanalının içeriğine zarar verebilir. Omurga ameliyatından hemen sonra yakındaki dokunun şişmesi de omurilik veya sinirler üzerinde baskı oluşturabilir.

RİSK FAKTÖRLERİ
Kanal daralması olan çoğu insan 50 yaşın üzerindedir. Dejeneratif değişiklikler genç insanlarda kanal daralmasına neden olabilse de, başka nedenlerin de düşünülmesi gerekir. Bunlara travma, skolyoz gibi konjenital omurga bozukluğu ve vücuttaki kemik, kas gelişimini etkileyen genetik hastalıklar da dahildir. Görüntüleme yöntemleri ile bu nedenler ayırt edilebilir.

KOMPLİKASYONLAR
Nadiren tedavi edilmeyen şiddetli kanal daralması ilerleyebilir ve kalıcı problemlere neden olabilir. Bunlar;
- Uyuşma
- Zayıflık
- Denge sorunları
- İdrar kaçırma (İnkontinans)
- Felç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erkan Demiral - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya Belediye Başkanlığı anketi - Alanya'nın nabzını tutuyoruz! Siz kime oy verirdiniz?
Tüm anketler

Çorum Haber