İŞ SAĞLIĞI ve İŞ GÜVENLİĞİ DENETİMİ VE YAPTIRIMLARI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, geçen sene iş sağlığı ve güvenliği yönünden sektörel bazda yaptığı programlı denetim sonuçları açıklandı.


Çok sayıda işverene idari para cezasının kesildiği denetimler, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına yeterince uyulmadı hususunu da açık bir biçimde ortaya çıkarmış olduğunu görüyoruz.


Teftişlerin, önümüzdeki yıl daha kapsamlı olarak yapılması için gerekli çalışmaların yapılarak denetimlerin daha etkili yapılmasının sağlanacağı öngörülmektedir. 

 

Bilindiği üzere, İş sağlığı ve güvenliği kurallarının temel fonksiyonu, çalışanların beden ve ruh sağlığının korunması ve sağlıklı bir iş ortamının oluşturulmasının sağlanmasıdır.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş-Kur ile SGK, iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli hassasiyeti göstererek bu konudaki üzerine düşen görevi en iyi bir şekilde yerine getirmeye çalıştığı görülmektedir.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlar olan İşkur ve SGK Kurumları tarafından önleyici denetleme ve inceleme yaklaşımı çerçevesinde, İşyerindeki işlerin yürütümü ve iş sağlığı ve güvenliği yönünden denetleme, inceleme ve işyerindeki gerekli tedbirlerin alınması yönündeki bilgilendirme ve eğitici denetimlerini sıkı bir şekilde yerine getirmeye çalıştığı görülmektedir.


Denetimlerin, bilinen inceleme ve denetim anlayışı dışına çıkılarak, ülkemizin kaynakları ve imkanlarının en uygun şekilde ve en verimli şekilde kullanmak suretiyle yapılmaya çalışıldığı görülmektedir.


Konunun önemine binaen, tüm sosyal tarafları kapsayan, eğitime, iletişime ve bilgilendirmeye ağırlık veren, çözüm odaklı, risk bazlı, işkolu-sektör bazlı programlı bir denetim yapılması esas alınarak yürütüldüğü görülmektedir.


Bilindiği gibi, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yer alan ceza ve ağır yaptırımlar ile idari para cezaları, İş Kanunu’nda ve 5510 Sayılı SGK Kanunu’nda yer alan cezalardan daha ağır olduğunun da işverenler tarafından bilinmesi gerekmektedir.


İş sağlığı ve güvenliği mevzuatı çerçevesinde hazırlanan programlar ile en önemlisi olan ölümlü kazaların en fazla olduğu inşaat-yapı ve maden ocakları sektöründe meydana gelen kazalar başta olmak üzere, iş kazası sıklığının fazla olduğu Demir Çelik ve Metal sektöründeki işyerlerinde, Kimyasal üretim yapan ve Kimyasal madde bulunduran, Mobilya, Tekstil Sektörü, Elektrik Dağıtım, Geri Dönüşüm İşyerleri başta olmak üzere bir çok sektörde inceleme ve denetim faaliyetlerinde bulunulduğu görülmektedir.

 

2024 YILINDA DA DAHA SIKI DENETİMLERİN DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR.

Ülkemizdeki İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu, yaklaşık 13 yıldır yürürlükte bulunmasına rağmen yapılan denetimlerin sonuçlarına baktığımızda, işverenlerimizin maalesef iş sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uygun bir işyeri yapımı ve işlerin yürütümü konusunda yeterince dikkat göstermedikleri, sadece tabiri caizse, sallapati bir şekilde işlerinin bir şekilde yürütmeye çalıştıkları ve sonucunda işyerinde bir kaza meydana gelmesi halinde, söz konusu alınması gereken tedbirlerin maliyetinden daha fazla maliyetle karşılaştıkları görülmektedir.


Bu itibarla, İnsan hayatının en önemli unsur olarak dikkate alınmasının yanında, çalışanlar ve işverenler ile ülkemiz ekonomisi üzerindeki meydana gelecek maliyetlere de sebep olan, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi bakımından tüm kesimlerin İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kurallarına uymasının ne kadar önemli olduğunu da burada hatırlatmak istiyorum.


Bütün bu yukarıda belirttiğimiz yaklaşımların dikkate alınması ve önceden başta risk değerlendirmesi olmak üzere, Çalışan, İşveren veya Temsilcisi, İş Güvenliği Sorumlusu, İş Yeri Hekimi ve diğer paydaşların ve diğer ilgili kişilerin hep birlikte belirlenmiş bir program çerçevesinde ortak bir çalışma yürüterek, işyerinde var olan veya meydana gelmesi muhtemel risklerin ve tehlikelerin ortadan kaldırılması için birlikte çalışmalarının gerekliliğinin de unutulmaması gerekiyor.


Sonuç olarak, başta Endüstriyel işletmelerimiz olmak üzere, tüm işverenlerimizin, işyerlerindeki, İş Sağlığı ve İş Güvenliği ile ilgili gereken tüm tedbirleri alarak ileride telafisi imkansız olaylar yaşanmaması ve daha büyük maliyetlerle karşılaşmaması için gerekli tüm tedbirleri alarak rahat ve huzurlu bir çalışma ortamında çalışılması için çaba sarf etmesi, çalışma hayatındaki her kesimin menfaatine olacağını da unutmaması gerekmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Muharrem Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya Belediye Başkanlığı anketi - Alanya'nın nabzını tutuyoruz! Siz kime oy verirdiniz?
Tüm anketler

Çorum Haber