Konutların turizm amaçlı kiralanmasında ‘İzin belgesi’ alma sorunu

Konutların gerçek ve tüzel kişilere, turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin usul ve esasların belirlendiği 7464 sayılı Kanun, 25 Ekim 2023 tarihinde TBMM’de görüşüldü ve kabul edildi. Kanun, Resmi Gazete yayımlandıktan sonra yürürlüğe girmiş olacak.


Eğer üzerinizde tapu sicilinde konut amaçlı kayıtlı olan veya konut amaçlı kat irtifakı veya kat mülkiyeti, her türlü bağımsız bölüm bulunuyor ve bunları konut kullanıcılarına en fazla yüz gün süreyle her türlü amaçla kiralamak istiyorsanız, öncelikle turizm amaçlı kiralama sözleşmesi yapmadan önce 7464 Sayılı Kanun gereği ilgili Bakanlıktan (Bakanlık bu yetkisini valilik vasıtasıyla da kullanabilir) “izin belgesi” almanız gerekiyor. Ayrıca, alacağınız bu izin belgesini de turizm amaçlı kiralama yaptığınız konutun girişine asmak zorundasınız.


İlgili Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte turizm amaçlı konut kiralama faaliyetinde bulunuyor iseniz, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 ay içinde izin belgesi almak üzere Bakanlığa başvuru yapmak zorundasınız. Bakanlıkça izin belgesi düzenlenmesi işlemleri başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde sonuçlandırılmaktadır. Başvurunuz kabul edilmez ise turizm maçlı yeni bir konut kiralama faaliyetinde bulunamazsınız.


Unutmayın, izin belgeniz olmadan konutlarınızı turizm amaçlı kiralamaya devam eder ve bu kiralama faaliyetiniz tespit edilir ise hakkınızda ağır idari yaptırımlar uygulanacaktır.  Bu idari yaptırımlar 7464 sayılı Kanun’da;

“İzin belgesi bulunmaksızın turizm amaçlı kiralanan konutları kiraya verenlere, kiralama yapılan her bir konut için 100.000 TL idari para cezası uygulanır ve izin belgesi alarak faaliyette bulunabilmesi için 15 gün süre verilir.
Verilen 15 günlük süre sonunda izin belgesi alınmaksızın turizm amaçlı kiralama faaliyetine devam edenlere 500.000 TL idari para cezası uygulanır ve izin belgesi alarak faaliyette bulunabilmesi için bir kez daha 15 gün süre verilir.
İzin belgesi sahibinden kiraladığı turizm amaçlı konutu kendi nam ve hesabına üçüncü kişilere kiraya verenler hakkında her bir sözleşme için 100.000 TL idari para cezası uygulanır.
Kendi adına mesken olarak kullanmak amacıyla kiraladığı konutu kendi nam ve hesabına turizm amaçlı kiraya verenler hakkında, her bir sözleşme için 100.000 TL idari para cezası uygulanır.
İzin belgesi olmayan konutların turizm amaçlı kiralanmasına aracılık edenler hakkında, her bir sözleşme için 100.000 TL idari para cezası uygulanır.
Bu fıkra kapsamına giren faaliyetlerin elektronik ticaretine ve tanıtımına imkân sağlayan ve Bakanlık tarafından yapılan uyarıya rağmen 24 saat içinde içeriği çıkarmayan, 23.10.2014 tarihli ve 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan aracı hizmet sağlayıcıları hakkında, her bir konut için 100.000 TL idari para cezası uygulanır. İhlalin gerçekleştiği yayın, kısım, bölüm ile ilgili olarak içeriğin çıkarılmasına ve/veya erişimin engellenmesine karar verilir ve bu karar uygulanmak üzere Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderilir. Ayrıca, bu karara uyulmaması halinde de aracı hizmet sağlayıcılar hakkında her bir konut için 100.000 TL idari para cezası uygulanır.
(a) ve (b) bentleri hükümlerinin uygulanmasına rağmen, izin belgesi bulunmaksızın turizm amaçlı kiralama faaliyetlerine devam edenler hakkında, 1.000.000 TL idari para cezası uygulanır.
Her defasında 100 günden fazla süreli kira sözleşmesi yapmasına rağmen, ilk sözleşme tarihinden itibaren bir yıl içerisinde aynı konutu dört defadan fazla kiraya verenler hakkında, 1.000.000 TL idari para cezası uygulanır” şeklinde düzenlenmiştir.
Bununla birlikte, konutlarınızı turizm amaçlı olarak tek seferde yüz günden fazla süreli kiralar veya kiralamayı planlıyorsanız, bu düzenlemeler kapsamı dışında tutulacaksınız. Yine de, herhangi bir yaptırımla karşılaşmamanız için ilgili Kanunda turizm amaçlı konutların kiralanması ile yer alan diğer düzenlemeleri  dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı anketi - Antalya'nın nabzını tutuyoruz! Siz kime oy verirdiniz?
Tüm anketler
Çorum Haber