Enflasyon düzeltmesi ile ilgili tebliğ taslağı yayımlandı

Kıymetli hemşerilerim, enflasyon düzeltmesi ile ilgili “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Taslağı”  Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesinde 18 Ekim 2023 tarihinde  yayımlandı. Tebliğ taslağına yönelik görüşleriniz var ise  3 Kasım 2023 Cuma günü sonuna kadar “[email protected]” e-posta adresine iletebiliyorsunuz.

Bilindiği üzere enflasyonun işletmeler üzerinde birçok olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu olumsuz etkilerinden biri de muhasebenin üretmiş olduğu finansal veriler üzerindeki etkileridir.  Enflasyon ortamında finansal verilerin  sunulmasında kullanılan finansal tablolar, işletmelerin gerçek mali durumunu yansıtamamakta, gerçek kazanma gücü hakkında bilgiler sunamamakta, bilançoda gözüken kar gerçek kar olmamakta ve bu nedenlerden dolayı da bu tablolardan yararlanılarak finansal tablo kullanıcıları tarafından alınan kararlar yanlış kararlar olabilmektedir. Ayrıca, enflasyon ortamında finansal tablolar homojenliğini yitirmekteler ve dönemler itibariyle karşılattırılabilme özelliklerini de kaybetmektedirler. Bu nedenle taslak tebliğ, geç yayınlanmış olsa da yerinde bir düzenleme olduğunu belirtmek istiyorum. Enflasyon düzeltmesi ile ilgili taslak tebliğ en kısa süre yasallaşacak,  yayımlanacak ve yürürlüğe girecektir. Hazırlıklı olmakta fayda var. Öncelikle, taslak tebliği okumanız ve gerekli hazırlıklara veya çalışmalara şimdiden başlamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü, enflasyon düzeltmesi için gerek işletmelere gerekse muhasebe meslek mensuplarına önemli görevler düşecek.


Tebliğ ile uygulamaya girecek olan enflasyon düzeltmesini, "finansal tablonun/tabloların ait olduğu tarihteki satın alma gücü cinsinden ifade edilmesi veya  finansal tablolarda yer alan parasal olmayan kıymetlerin/kalemlerin Türk Lirası değerlerinin, tablonun ait olduğu tarihteki değerine yükseltilmesi” olarak tanımlayabiliriz.  Bu düzeltme veya yükseltme işlemlerini ise  bilanço esasına göre defter tutan gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri yapacaklar. Düzeltme ise bilançonuzda yere alan parasal olmayan kıymetlere/kalemlere ait enflasyon düzeltmesinde dikkate alınacak tutarlarının, düzeltme katsayıları ile çarpılması suretiyle gerçekleştirilecektir. Tebliğ taslağında düzeltme işlemeni nasıl yapacağınız adım adım anlatılmıştır. Yapacağınız işlemler;


Öncelikle düzeltme işlemi ilk olarak 31.12.2023 tarihli bilançonuz üzerinde yapılacağı için bilançonuzda yer alan kıymetlerden hangilerinin parasal olmayan kıymet/kalem olduğunu tespit edeceksiniz. Burada işiniz kolay olacak. Çünkü hangi kalemlerin parasal olamayan kalem olduğu hesapların kodlarıyla birlikte tebliğ ekinde sunulmuştur. Parasal olan kalemlerde bir düzeltme yapmayacaksınız. Bu kalemlerin dönem sonu itibariyle bilançoda dönem sonu satın alma gücü cinsinden ifade edildiği kabul ediliyor. Örneğin, stoklarınız ve maddi duran varlıklarınızda düzeltme yapacaksınız fakat TL cinsinden olan ticari alacaklarınızda ve ticari borçlarınızda hiçbir düzeltme yapmayacaksınız.

Tespit etmiş olduğunuz parasal olmayan kıymetlerinizin/kalemlerinizin enflasyon düzeltmesinde dikkate alınacak tutarlarını (düzeltmeye esas tutarlarını) bulacaksınız. Burada işiniz biraz zor olacak. Çünkü bazı kalemleriniz, örneğin stoklar ve maddi duran varlıklarınız reel olmayan finansman maliyeti içeriyor ise önce bu tutarları hesaplayıp toplam maliyetlerinden indireceksiniz.

Tespit etmiş olduğunuz parasal olmayan kalemlerinizin enflasyon düzeltmesinde düzeltmeye esas tarihlerini ve düzeltme katsayılarını belirleyeceksiniz. Parasal olmayan kalemlerinize ait kayıtlara ve alışlara ait belgelerine ulaşmada bir sorun yok ise burada da işiniz kolay olacak. Çünkü hangi parasal olmayan kalemlerin düzeltilmesinde hangi tarihlerin kullanılacağı açık bir şekilde belirtilmiştir. Örneğin ilk madde ve malzeme, ticari malların düzeltilmesinde deftere kayıt tarihi, nakdi sermaye artışında alınan hisse senetleri için ödeme tarihi, alış bedeli ile değerlenen menkul kıymetler için satın alma tarihlerini dikkate alarak düzeltme katsayılarını belirleyebileceksiniz.

Tespit etmiş olduğunuz düzeltmeye esas tutarlarınızı ve bunlara ait olan düzeltme katsayılarınızla çarpacak ve parasal olmayan kalemlerinizin düzeltilmiş tutarları hesaplayabileceksiniz ve düzeltilmiş değerler ile düzeltme öncesi değerler arasındaki enflasyon farklarını da kayıtlara alacaksınız.

Bunları yaptıktan sonra parasal olmayan kalemler, bilançonuzda düzeltilmiş değerleriyle, parasal kalemler ise düzeltmeye tabi tutulmaksızın gösterilmiş olacaktır.


Tebliğ taslağını incelediğinizde ilk başta karışık görülebilir. Öncelikle tebliğin “2023 Hesap Dönemi Sonuna Ait Bilançonun Düzeltilmesi (3.Bölüm)” kısmını incelemeniz ve anlamanızı, sonrasında da 31.12.2023 tarihli bilançonuz üzerinde gerekli düzeltmeleri yapmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü tebliğin  4.bölümü “2024 Hesap Dönemi ve Sonraki Dönemlerde Enflasyon Düzeltmesi İşlemleri” ile ilgili. Örneğin stokların düzeltilmesi ve kullanılacak enflasyon düzeltmesi hesapları ile ilgili 3. ve 4.bölümlerde küçük de olsa farklılıklar bulunmakta. Bu nedenle önümüzde ilk yapmamız gereken 31.12.2023 bilançomuzu düzeltmek  ise 3. bölümü iyi okuyup ve anlamakta fayda var.


Enflasyon düzeltmesi yapmak zorunda olan mükelleflerimizin konu ile ilgili herhangi bir sorunu olur ise internet ortamında da yayımlanan bu makalemizin alt kısmında yer alan “yorum yaz” kutucuğuna yazıp gönderirseniz en kısa sürede sizlere dönüş yapılacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya Belediye Başkanlığı anketi - Alanya'nın nabzını tutuyoruz! Siz kime oy verirdiniz?

Çorum Haber