Hızlandırılmış KDV İade Sistemi (HİS) Sertifikası ve Önemi

            Yüksek enflasyon ortamında faaliyet gösteren işletmelerimizin bugünlerde karşılaştığı en önemli sorunlardan biri de yeterli nakit bulamama ve bu nedenle de ödemelerini zamanında yapamama sorunudur. İşletmeler bu sorununu azaltmak veya ortadan kaldırmak için çeşitli finansman yöntemlerine başvurabilmektedirler. İşletmelerimize, nakit sıkıntısı sorunlarını bir nebze de olsa giderebilmeleri için  “Hızlandırılmış KDV İade Sistemi (HİS) Sertifikası”  almalarını öneriyoruz. Çünkü işletmelerimizin KDV ile ilgili iade taleplerinden doğan alacaklarının karşılanmasının ortalama en erken 40-45 gün sürdüğü, hatta kanuni süre olan 3 ayı bile çoğu zaman geçtiği ileri sürülmektedir.

            İşletmelerimiz, eğer  HİS sertifikasına sahip olurlar ise KDV ile ilgili iade talepleri daha hızlı karşılanacaktır.  Örneğin, KDV iade işlemleri; teminat, YMM tasdik raporu veya inceleme raporu aranmaksızın HİS sertifikasına dayanılarak vergi dairesi tarafından nakden iadeler başvuru tarihinden itibaren 5 gün içinde, mahsuben iadeler ise başvurulduğu tarih itibariyle hemen gerçekleştirilecektir.

            Hızlandırılmış KDV iade sistemi (HİS), iade işlemlerinin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve mükelleflerin iadeden kaynaklanan sıkıntılarını ortadan kaldırmak amacıyla 3065 sayılı KDV Kanunu’nun Bakanlığa vermiş olduğu yetkiye dayanarak 109 seri nolu KDV Genel Tebliği ile getirilmiş bir sistemdir. Maalesef bu sistemden yararlanıp, HİS sertifikası almak her işletme için mümkün değildir. Çünkü HİS sertifikası, finansal tabloları dikkate alındığında büyük mükellef olarak adlandırılan, vergisel yükümlülüklerini zamanında ve düzenli olarak yerine getiren, özel esaslar sisteminde bulunmayan mükelleflere verilmektedir.

            İşletmelerimizin HİS sertifikası alabilmek için başvuruda bazı şartları sağlamaları gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır:

             1. Başvuru tarihinden önceki son 5 tam yıl itibariyle vergi mükellefiyetlerinin bulunması gerekmektedir.

             2. Başvuru tarihinden önce vergi dairesine vermiş oldukları son yıllık kurumlar vergisi beyannamesinin ekinde yer alan bilançoya göre en az;

·         Aktif toplamlarının 200.000.000 TL,

·         Maddi duran varlıkları toplamının 50.000.000 TL,

·         Öz sermaye tutarlarının 100.000.000 TL,

·         Net satışlarının 250.000.000 TL, olması gerekmektedir(Bu koşullardan herhangi üç tanesinin sağlanmış olması yeterlidir).

 

             3. Başvurudan önceki takvim yılında vergi dairesine vermiş olduğu muhtasar beyannamelere göre aylık ortalama çalıştırılan kişi sayısının 250 ve daha fazla olması gerekmektedir.

            4. Başvuru tarihinden önceki son beş takvim yılı içinde;

·         Mücbir sebep sayılan haller dışındaki nedenlerle, defter ve belgelerin ibrazından imtina edilmemiş olması,

·         Gelir veya kurumlar vergisi, ÖTV ve KDV uygulamalarından her birine ait beyanname verme ödevinin her bir vergi türü itibarıyla birden fazla aksatılmamış olması (süresinden sonra kendiliğinden verilen beyannameler hariç),

·         Sahte belge veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge düzenleme veya kullanma fiili nedeniyle özel esaslara tabi tutulmamış veya tutulmuşsa genel esaslara dönülmüş olması gerekmektedir.

5.      Başvuru tarihi itibarıyla;

KDV iade taleplerinde özel esaslara tabi olmayı gerektiren bir durumunun bulunmaması,
Vergi borcunun bulunmaması (vergilerin tecil edilmiş olması bu şartın ihlali sayılmaz) gerekmektedir.
            Yukarıda belirtilen şartları  sağlayan işletmelerimize HİS Sertifikası alımı için gerekli belgeleri hazırlayıp bağlı oldukları Vergi Dairesi Başkanlığına (bulunmayan yerlerde Defterdarlığa)  bir dilekçe ile başvuru yapmalarını tavsiye ediyoruz. İlgili Vergi Dairesi Başkanlığı, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra “HİS Sertifikasını” 15 gün içinde işletmelerimize verebilmektedir. Böylece bu sertifika sayesinde işletmelerimizin KDV iade talepleri,  tutarlarına bakılmaksızın ve teminat, vergi inceleme raporu ve YMM raporu aranmaksızın hızlı bir şekilde yerine getirilecektir. Nakden yapılan iadeler ise işletmelerimize geçici de olsa bir rahatlama sağlayabilecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya Belediye Başkanlığı anketi - Alanya'nın nabzını tutuyoruz! Siz kime oy verirdiniz?

Çorum Haber