Tam tasdik yaptırmanın avantajları

Tasdik, Yeminli Mali Müşavirlerin (YMM) Tasdik Edecekleri Belgeler, Tasdik Konuları, Tasdike İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 4.maddesine göre “Gerçek veya tüzel kişilerin veya bunların teşebbüs ve işletmelerinin yeminli mali müşavirlerce denetleme ilke ve standartlarına göre uygunluk yönünden incelenmesi, bu inceleme sonuçlarına dayanılarak tasdik kapsamına giren konuların ve belgelerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığının imza ve mühür kullanmak suretiyle tespiti ve rapora bağlanmasıdır.”,  Tasdik işlemleri ise “yeminli mali müşavirler tarafından gerçek veya tüzel kişilerin, kurumlar vergisi ya da yıllık gelir beyannameleri ile birlikte bunlara ekli olan tablo ile bildirimlerinin vergi kanunlarınca denetlenmesi işlemleridir” şeklinde tanımlanmaktadır.

Vergi mükelleflerinin mevcut yasal düzenlemelere göre tam tasdik yaptırma yükümlülükleri bulunmamaktadır. Aktif toplamı ve/veya net satış hasılatı ne olursa olsun tüm vergi mükellefleri, isterlerse yıllık beyannameleri için Yeminli Mali Müşavirlere tam tasdik yaptırabilirler. Gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin tam tasdik yaptırmaları  için öncelikle Yeminli Mali Müşavir ile  aralarında bir  “Tam Tasdik sözleşmesi” imzalamaları gerekmektedir. Vergi mükelleflerinin tam tasdikin avantajlarından yararlanabilmesi için bu sözleşmenin, süresi içinde yani Ocak ayı içerisinde yapılması gerekmektedir.


Yeminli Mali Müşavirler ile yasal süresi içerisinde sözleşme imzalayıp Tam Tasdik yaptıran vergi mükellefleri, bu işlemden bazı avantajlar elde edebilmektedirler. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;


Gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine ait  kayıt ve hesapların, bunlara ait finansal tabloların vergi mevzuatı kapsamında usule uygun olarak hazırlanması ve başta devlete olmak üzere tüm paydaşlara doğru bir şekilde sunulması sağlanmaktadır. Böylece, mükellefler ile paydaşlar arasında bir güven unsuru da sağlanmaktadır.
Yıl içinde tüm defter ve belgeler YMM tarafından incelendiği için gelir ve  kurumlar vergisi beyannamelerinin zamanında ve mevzuata uygun olarak verilmesi sağlanmaktadır.
Muhasebe hataları süresinde YMM tarafından düzeltildiği için, vergi inceleme elamanlarınca  işletmelerde bir vergi incelemesi yapılması durumunda, beklenmedik vergi ve ceza ödemeleriyle karşılaşma riski azalmaktadır.
Tam tasdik yaptıran vergi mükelleflerin, vergi ve hesap işlemleri Yeminli Mali Müşavirler tarafından vergi kanunları, denetim ilke ve standartları yönünden detaylı bir şekilde incelendiği için bu mükelleflerin diğer mükelleflere göre daha az vergi inceleme riski ile karşı karşıya kalmaları mümkündür. Çünkü tam tasdik hizmeti alan işletmeler, vergi inceleme elemanlarınca incelenmiş işletme olarak kabul edilmekte ve bu nedenle de herhangi bir ihbar, şikâyet veya benzeri özel bir neden olmadıkça normal şartlarda tekrar incelemeye tabi tutulmamaktadırlar.
Tam tasdik, vergi incelemesi riskini azaltmasının yanında, yanlış vergi uygulamalarının erken teşhisi ve düzeltilmesini de sağlamaktadır.
Tam tasdik hizmeti alan işletmeler, yatırım ve ar-ge indirimi ile sair kurumlar vergisi istisnalarının tasdiki için ayrıca rapor  düzenlettirmelerine gerek bulunmamaktadır
Tam Tasdik sözleşmesi imzalayan işletmelere, Vergi Dairelerinde; KDV, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi iadelerinde kolaylık sağlanmaktadır. Örneğin, İmalatçılar tarafından yapılan mal ihracında 10.000 TL’yi aşmayan nakden iade talepleri vergi inceleme raporu, YMM raporu ve teminat aranmadan yerine getirilmektedir.    Ancak süresinde düzenlenmiş YMM tam Tasdik Sözleşmesi bulunan mükellefler için bu sınır 100.000 TL olarak uygulanmaktadır, yani süresinde tam tasdik sözleşmesi bulunan imalatçı-ihracatçıların 100.000 TL’ye kadar olan iade talepleri vergi inceleme raporu, YMM raporu ve teminat aranmadan yerine getirilmektedir.
Vergi mükelleflerinin bazı işlemlerine ilişkin (Yapı denetim, taşımacılık, her türlü baskı ve basım, ticari reklam, işgücü temin, Temizlik, bahçe ve çevre bakım hizmetleri gibi) 10.000 TL üzerindeki mahsuben KDV iade talepleri ve nakden KDV iade talepleri YMM raporu ile yerine getirilebilecek veya iade talebinin tamamı kadar verilmiş teminat, YMM raporu ile çözülebilmektedir.
Vergi mükelleflerinin, sahte belge ve muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge kullanılmasına yönelik olumsuz tespit bulunan dönemi kapsayan takvim yılında, süresinde düzenlenmiş tam tasdik sözleşmesi bulunması durumunda; sahte ve yanıltıcı olduğu tespit edilen belgelerde yer alan alım tutarının, aynı dönemdeki toplam alımlarının %5’ini geçmemesi halinde, bu mükellefler hakkında sahte belge ve muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge kullanılması tespiti gerekçesiyle özel esaslar kapsamına alınmamaktadır.
Sonuç olarak ülkemizde vergi kanunlarında ve uygulamalarında çok sık değişiklik yapılmaktadır. Bu değişikliklere ilişkin bir sorunla karşılamak istemiyorsanız ve kolayca bu değişiklilere uyum sağlamak istiyorsanız; vergi indirimi, vergi istisnası ve teşviklerinden doğru bir şekilde yararlanmak istiyorsanız bir YMM ile tam tasdik sözleşmesi imzalamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü sözleşme yaptığınız YMM’niz bu değişikliklere, uygulamalar ilişkin size her zaman destek sağlayacak ve danışmanlık yapacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya Belediye Başkanlığı anketi - Alanya'nın nabzını tutuyoruz! Siz kime oy verirdiniz?

Çorum Haber